Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyscy rolnicy jednoczą się przeciwko "piątce dla zwierząt". Będzie walka!

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Pixabay
Podczas spotkania w niedzielę 4 października reprezentanci organizacji rolniczych województwa świętokrzyskiego - Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność, Samoobrony i Świętokrzyskiego Związku Hodowców Bydła zawarli porozumienie. Wspólnie sprzeciwiają się wprowadzeniu założeń projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt tak zwanej „Piątki dla zwierząt”.

W tym tygodniu przekażą petycję przeciwko przyjęciu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt - tak zwanej „Piątki dla zwierząt” wojewodzie świętokrzyskiemu, chcą odczytać jej treść przed Urzędem Wojewódzkim w Kielcach oraz przedstawić mieszkańcom Województwa Świętokrzyskiego.

Ponadto zaplanowali podjęcie rozmów z parlamentarzystami województwa świętokrzyskiego na wspólnym spotkaniu dotyczącym kontrowersyjnej nowelizacji tej ustawy.

Oto treść porozumienia:

"Szanowni Państwo

Prowadzenie produkcji zwierzęcej wymaga wiele wyrzeczeń ze strony rolników – to praca 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Rolnik taki nie wyjedzie na urlop czy wycieczkę, nie odpocznie od trudu codziennej pracy. W dzisiejszych realiach (zmniejszenie popytu na mięso) hodowla zwierząt nie jest dochodową branżą rolnictwa, dlatego też wprowadzenie takiego ograniczenia jak zakaz uboju rytualnego doprowadzi do zamknięcia eksportu do krajów, gdzie do tej pory był duży popyt na tzw. „mięso bez krwi”, co doprowadzi do dużych obniżek cen skupu żywca.

Duży sprzeciw budzi również kwestia nadania uprawnień organizacjom pozarządowym do wejścia na teren gospodarstwa rolnika oraz odebrania zwierzęcia rolnikowi na jego koszt w tzw. „przypadkach niecierpiących zwłoki”. Hodowla zwierząt to skomplikowany proces technologiczny, każde zwierzę jest inne, zwierzęta hodowlane mają różne nawyki, różne uwarunkowania genetyczne, zwierzęta chorują. Hodowla zwierząt np. takich jak bydło czy drób dla osób nie posiadających fachowej wiedzy zootechnicznej może być postrzegana jako hodowla, która zagraża życiu lub zdrowiu zwierzęcia co bezpośrednio kwalifikuje wg projektu ustawy do interwencji tych organizacji.

Jako zawodowe organizacje rolnicze województwa świętokrzyskiego żądamy zatrzymania procesu legislacyjnego projektu ustawy z dnia 18 września 2020 roku o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw i po konsultacjach ze związkami rolniczymi uwzględnienia w nim przytoczonych wyżej argumentów. Przyjęcie projektu ustawy w dotychczasowej formie może doprowadzić do bankructwa wielu gospodarstw rodzinnych i do zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego naszego kraju".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie