Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyscy Terytorialsi zdawali egzamin na poligonie w Nowej Dębie. Ekstremalna próba. Zobaczcie zdjęcia

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Sprawdzian kończący szkolenie podstawowe odbył się w czwartek 24 marca na poligonie w Nowej Dębie. Na kolejnych zdjęciach świętokrzyscy terytorialsi w akcji
Sprawdzian kończący szkolenie podstawowe odbył się w czwartek 24 marca na poligonie w Nowej Dębie. Na kolejnych zdjęciach świętokrzyscy terytorialsi w akcji Daniel Woś
Strzelanie z karabinka MSBS „Grot”, ewakuacja rannego z pola walki, marsz na azymut, zerwanie kontaktu ogniowego - to elementy egzaminu który świętokrzyscy terytorialsi zdali na piątkę. Sprawdzian kończący szkolenie podstawowe odbył się w czwartek 24 marca na poligonie w Nowej Dębie. Zobaczcie na zdjęciach jak wyglądał sprawdzian na poligonie.

Świętokrzyscy terytorialsi zdawali egzamin na poligonie

Współdziałanie w jednym „organizmie” jakim jest sekcja lekkiej piechoty to jedno z zadań, którego uczą się nowi ochotnicy podczas szkolenia. To tak zwana „szesnastka” która rozpoczyna służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Ponad 40 ochotników 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej od 12 marca realizuje szkolenie podstawowe oraz wyrównawcze. W trakcie „szesnastki” nowo powołani żołnierze uczą się bezpiecznego posługiwania, strzelania oraz obsługi karabinka MSBS Grot, pierwszej pomocy, zielonej taktyki, topografii, regulaminów oraz musztry. Szkolenie jest realizowane pod okiem doświadczonych instruktorów 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, a zdobyte umiejętności zostały weryfikowane końcowym sprawdzianem jakim jest „pętla taktyczna”.

Egzamin rozpoczęło strzelanie z karabinku MSBS Grot do celów ukazujących się. Następnie będąc jednym „organizmem”, sekcja lekkiej piechoty w pełnym oporządzaniu przemieszczała się w terenie z punku na punkt. Tam czekały przygotowane dla nich zadania. Właściwą drogę odnajdywali na mapie, poruszając się marszem ubezpieczonym, skrycie bo nie wiedzieli gdzie i kiedy mogą najść na zasadzkę. Zadania którym musieli sprostać to między innym: przetransportować rannego na polu walki, dostarczyć skrzyknę amunicji czołgając się, zorientować się w terenie przy pomocy mapy, busoli, wykorzystać szyki patrolowe oraz znaki dowodzenia do skrytego przemieszczenia się, prawidłowo oraz w określonym czasie założyć maskę przeciw gazową. Ważnym elementem pętli była umiejętność zerwania kontaktu ogniowego w trakcie zasadzki. Pętla trwała przez całą dobę i odbyła się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba. Wieczorem po zakończonym egzaminie żołnierze podzielili się swoimi doświadczeniami podczas wspólnego ogniska w którym uczestniczył pułkownik Piotr Hałys dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Zobaczcie galerię zdjęć z poligonu

Przed Terytorialsami jeszcze przysięga, która odbędzie się w niedzielę 27 marca 2022 roku o godzinie 13:30 na Rynku w Chęcinach. W czasie uroczystości Terytorialsi wypowiedzą słowa roty przysięgi „ Ja żołnierz Wojska Polskiego, Przysięgam !!!” Zostanie poprzedzona mszą świętą w kościele parafialnym pod wezwaniem Świętego Bartłomieja w Chęcinach po której odbędzie się koncert Chóru Garnizonowego z Kielc pod dyrekcją pani Edyty Bobryk. Podczas przysięgi będzie można również zobaczyć pokaz musztry paradnej uczniów klas mundurowych szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. Zapraszamy !!! – podkreśla pułkownik Piotr Hałys.

Nie rezygnując z intensywnego szkolenia żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej obecnie realizują wiele zadań. Jednym z nich jest „Niezawodna Pomoc” operacja realizowana przez Wojska Obrony Terytorialnej na rzecz podmiotów administracji publicznej, które wspierają i przyjmują uchodźców z Ukrainy. W tym celu 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej wydzieliła kilkudziesięciu żołnierzy – Grupę Wsparcia Relokacji Uchodźców. W jej skład wchodzą żołnierze WOT ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego, z kwalifikacjami pierwszej pomocy, pedagodzy i psychologowie. Działania grupy wraz z innymi służbami miały już miejsce kilkukrotnie w Sędziszowie, gdzie docierały transportem kolejowym duże grupy mieszkańców Ukrainy uciekających przed wojna. Żołnierze również pomagali przy transporcie chorych onkologicznie dzieci przybyłych do Kielc dodatkowo zarażonych COVID 19. Kolejne zadanie to wzmocnienie i ochrona granicy Polsko-Białoruskiej gdzie wydzielony moduł zadaniowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspiera Straż Graniczą w tym działaniu.

Zobaczcie galerię zdjęć z poligonu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie