Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyska Policja chroni nas już od stu lat (ZDJĘCIA)

TT
Międzynarodową konferencją naukową “Europejskie struktury policyjne na przestrzeni 100 lat” świętokrzyska Policja uświetniła sto lat swojej działalności.

- Rok 2019 jest wyjątkowy dla naszej formacji. Właśnie w tym roku przypada sto lat od powstania polskiej policji. Chcieliśmy ukazać różnorodne zagadnienia z naszej stuletniej historii - mówił inspektor Paweł Dzierżak, komendant wojewódzki policji w Kielcach.

Problemy z bezpieczeństwem
Uczestnicy konferencji podkreślili, że sytuacja regionu świętokrzyskiego po odzyskaniu niepodległości wymagała realizacji szybkich działań z zakresu poprawy bezpieczeństwa.

- 11 listopada 1918 roku kojarzy nam się z wielkim świętem odzyskania przez Polskę niepodległości. To nie było zwieńczenie starań Polaków. Stanowiło to dopiero początek tworzenia wszystkich struktur państwa. Mieliśmy sytuację, w której nie mieliśmy praktycznie niczego - mówił doktor habilitowany Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach.

Choć inicjatywy zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa społeczeństwu podejmowane były jeszcze w okresie I wojny światowej, jednak prawdziwe zmiany przyniósł 1919 rok.

Nowe otwarcie
- W grudniu 1918 roku został wydany dekret o utworzeniu milicji ludowej. To jednak nie rozwiązywało całości problemu. W styczniu 1919 roku powołano policję komunalną, która działała na terenie polskich miast. Ostatecznie dopiero w lipcu 1919 roku sejm uchwalił ustawę o Policji Państwowej. Wszystkie dotychczasowe struktury zostały zlikwidowane - dodał doktor habilitowany Robert Kotowski.
Głównym zadaniem nowej formacji było zapobieganie przestępczości. W 1919 roku komendy powstały w Jędrzejowie, Kielcach, Końskich, Pińczowie, Sandomierzu, Stopnicy, Skarżysku-Kamiennej oraz Włoszczowie. Tylko w powiecie kieleckim utworzono piętnaście posterunków. Podobnie było w innych częściach regionu.

Jednym z najbardziej znanych policjantów w historii naszego regionu był późniejszy cichociemny oraz dowódca partyzancki pułkownik Jan Piwnik “Ponury”.

- Był wzorowym policjantem, godnym do naśladowania. To wyjątkowa postać, bowiem rzadko zdarza się, że ktoś może zostać bohaterem w wieku 18-19 lat. On do końca swojego życia nie utracił niczego ze swojego bohaterstwa - charakteryzował wyjątkową postać “Ponurego” w historii regionu świętokrzyskiego, profesor Adam Massalski z Instytutu Historii Jana Kochanowskiego w Kielcach.
25 kwietnia, w czwartek drugi dzień obrad w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych imienia profesora Edwarda Lipińskiego w Kielcach.

Organizatorami konferencji są Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach, Komenda Miejska Policji w Kielcach, Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach, a także Muzeum Narodowe w Kielcach.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie