Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy otrzymała imię Kieleckich Westerplatczyków 1939. Była wielka uroczystość

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Świętokrzyskie Ochotnicze Hufce Pracy otrzymały nowy sztandar i imię Kieleckich Obrońców Westerplatte. Więcej na kolejnych zdjęciach
Świętokrzyskie Ochotnicze Hufce Pracy otrzymały nowy sztandar i imię Kieleckich Obrońców Westerplatte. Więcej na kolejnych zdjęciach Krzysztof Krogulec
Świętokrzyska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy otrzymała w poniedziałek imię Kieleckich Obrońców Westerplatte 1939 roku. Wydarzenie rozpoczęło się w Kościele Garnizonowym w Kielcach. Następnie goście zgromadzili się w Wojewódzkim Domu Kultury. Tam zaprezentowano nowy sztandar z hasłami: "Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka", oraz przypomniano słowa Jana Pawła II, którymi kierują się Ochotnicze Hufce Pracy - "Musicie wymagać od siebie, nawet gdyby inni od was nie wymagali".

Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Komendzie Ochotniczych Hufców Pracy w Kielcach nadano imię Kieleckich Obrońców Westerplatte 1939 roku

17 października Sztandar Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy został poświęcony podczas mszy świętej w Kościele Garnizonowym pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Kielcach. Uroczystość celebrował ksiądz biskup Marian Florczyk. Za wstawiennictwo podziękował mu wojewódzki duszpasterz Ochotniczych Hufców Pracy Dariusz Jarliński.

Kazanie o wartościach, jakie powinny przyświecać członkom Hufców i młodzieży wygłosił krajowy duszpasterz Ochotniczych Hufców Pracy ksiądz Jarosław Sroka.

- Musimy pamiętać o najważniejszych - o Bogu, Honorze, Ojczyźnie i Nauce - powiedział duchowny. - To one wyszyte są na nowym sztandarze Świętokrzyskiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy. Sztandar jest znakiem jedności i zjednoczenia tych wszystkich, którzy o niego dbają. Jest on świętością. Historia OHP sięga czasów przedwojennych, kiedy były to Junackie Hufce Pracy. Dziś do nich nawiązujemy ale dodajemy też własną cegiełkę. Chcemy, by następne pokolenia wspominały nas jako dobrych, pomocnych ludzi - powiedział podczas kazania ksiądz.

Po mszy zaproszeni goście zgromadzili się w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Tam powitał ich Grzegorz Małkus, komendant Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy, a od teraz imienia Kieleckich Obrońców Westerplatte 1939 roku. Przypomniał historię Junackich Hufców Pracy.

- Celem organizacji było wychowanie młodych kobiet i mężczyzn w wieku od 18 do 20 lat na dobrych obywateli, przyszłych obrońców kraju i rzetelnych ludzi pracy. Westerplatczycy w głównej mierze wywodzili się z kieleckiego 4. Pułku Piechoty Legionów. To oni dali wyraz heroizmu żołnierza polskiego, który stał się symbolem oporu przeciw niemieckiemu najeźdźcy - powiedział komendant.

Grzegorz Małkus przypomniał słowa Jana Pawła II, który należał do Junackich Hufców Pracy i jest patronem Ochotniczych Hufców Pracy. - "Każdy z was, młodzi przyjaciele znajduje w swoim życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można zdezerterować. Musicie wymagać od siebie, nawet gdyby inni od was nie wymagali. Na tym fundamencie my, społeczność OHP budujemy naszą tożsamość" - powiedział komendant.

Następnie zaprezentowano nowy sztandar nadany Wojewódzkiej Komendzie Ochotniczych Hufców Pracy.

Piotr Modzelewski, zastępca komendanta głównego Ochotniczych Hufców pracy odczytał zebranym akt nadania sztandaru, który został przekazany na ręce komendanta Małkusa.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości

Nowy sztandar składa się z płata, głowicy, drzewca i szarfy. Płatem jest tkanina w kształcie kwadratu, koloru niebieskiego i biało-czerwonego z drugiej strony. W jego środku widnieje pomnik symbolizujący obronę Westerplatte. W czterech rogach - logo jednostki, a na górze i dole - nazwa Świętokrzyska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy w Kielcach imienia Kieleckich Obrońców Westerplatte 1939 roku. Na rewersie umieszczony jest Orzeł Biały i motto jednostki: Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka.

Przekazaniu sztandaru towarzyszyły poczty sztandarowe ze Szkoły Podstawowej numer 12 imienia Bohaterów Westerplatte w Kielcach oraz Szkoły Podstawowej numer 7 imienia Obrońców Westerplatte w Skarżysku-Kamiennej.

W uroczystościach wzięli udział także parlamentarzyści ziemi świętokrzyskiej – poseł Krzysztof Lipiec i senator Krzysztof Słoń oraz biskup Marian Florczyk.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie