Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyski poseł bezpartyjny Adam Cyrański ogłosił, że jako europoseł będzie przeznaczał wynagrodzenie na cele charytatywne

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Poseł Adam Cyrański.
Poseł Adam Cyrański. Paweł Więcek
W czwartek podczas konferencji prasowej w Kielcach świętokrzyski poseł bezpartyjny Adam Cyrański, który startuje do europarlamentu z listy Koalicji Europejskiej z poparciem Platformy Obywatelskiej, ogłosił, że w przypadku objęcia mandatu będzie przeznaczał wynagrodzenie europosła w wysokości około 30 tysięcy złotych miesięcznie na cele charytatywne. Zobacz zapis z konferencji.

Podczas spotkania z dziennikarzami poseł Adam Cyrański wydał oświadczenie.

- Przyjmuję zobowiązanie, że wynagrodzenie europosła przeznaczę na dzieci z województw małopolskiego i świętokrzyskiego. Środki z tego wynagrodzenia w kwocie mniej niż 30 tysięcy złotych miesięcznie, bo tyle wynosi pensja europarlamentarzysty, przeznaczę na budowę placów zabaw, stypendia dla zdolnych dzieci, a także wspieranie sportu młodzieżowego - powiedział Adam Cyrański.

- Jestem chyba jednym z nielicznych, który idąc do parlamentu krajowego zrezygnował z wynagrodzenia posła. Słowa dotrzymałem i gwarantuję, że środki z wynagrodzenia europarlamentarzysty przeznaczę na dzieci - podkreślił Adam Cyrański.

Jak wyjaśnił, po wyborach do Parlamentu Europejskiego 1 czerwca powoła fundację, na konto której będzie przekazywał środki z wynagrodzenia europosła. Zapewnił, iż fundacja powstanie i będzie realizować swoją misję niezależnie od tego, czy obejmie mandat europosła czy też nie.

Mówił też, dlaczego kandyduje do Parlamentu Europejskiego. - Mam kompetencje, wiedzę, umiejętności negocjacyjne, aby pomóc Polsce w sytuacji, w jakiej się znalazła. Mamy nie do końca zatwierdzony budżet Unii Europejskiej. Z Funduszu Spójności zabrane zostanie pod 10 procent, więc Polska dostanie o 24 procent mniej środków. To od naszych polskich negocjatorów będzie zależało, jakie środki Polska otrzyma - powiedział Adam Cyrański.

Jak podkreślił, skupi się na dbaniu o fundusze na rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej, a także bezpieczeństwa militarnego Polski.

Adam Cyrański przedstawił także swój "Dekalog europejski".

  1. Lepszy budżet dla Polski. Jesteśmy jeszcze przed ostateczną wersją budżetu Unii Europejskiej na lata 2021–2027. Zadbamy o jak najlepszy jego kształt dla Polski.
  2. Środki na rozwój naszego regionu, rozwój kolei, rozwój infrastruktury. Dzięki UE mamy w Polsce już 3,7 tys. km dróg szybkiego ruchu. Trwa także budowa ponad 1,5 tys. km. To ogromny skok cywilizacyjny, ale by móc się rozwijać, potrzebujemy ich jeszcze więcej. Nie możemy doprowadzić do zahamowania tego trendu.
  3. Bezpieczeństwo energetyczne. Odnawialne źródła energii muszą być alternatywą dla węgla. Nie możemy dłużej opierać się na czarnej energii.
  4. Lepsza ochrona środowiska, stop paleniu śmieci w Polsce. Rocznie około 50 tys. ludzi umiera w Polsce z powodu zanieczyszczeń powietrza. Walka ze smogiem to nasz priorytet.
  5. Edukacja naszych dzieci i wyrównywanie ich szans w Europie. Świat nieustannie się zmienia, a w takich warunkach inwestowanie w edukację to podstawa konkurencyjności na rynku światowym.
  6. Powrót Polski na należne jej miejsce lidera regionu. Nie możemy dłużej pozwolić, aby spotkania międzynarodowe na najwyższym szczeblu odbywały się za plecami Polski.
  7. Dofinansowanie szpitali. Unia Europejska to także ochrona zdrowia. Nasze szpitale muszą dorównać europejskim standardom.
  8. NATO i silna Unia Europejska gwarantami bezpieczeństwa Polski. Pozycja geopolityczna Polski wymusza szczególną dbałość o bezpieczeństwo. Miks obronny i dywersyfikacja sojuszy to najlepszy sposób na zagwarantowanie pokoju. Pogłębiona integracja europejska to jeden z najważniejszych czynników, by to osiągnąć.
  9. Stop dla Polexitu. W czerwcu 2003 roku spragnieni wolności opowiedzieliśmy się za silną, suwerenną Polską w Europie. Historia zatoczyła koło i po 16 latach jeszcze raz musimy zademonstrować naszą przynależność do Europy. Przeciwnicy zjednoczonej Europy działają na całym kontynencie i, niestety, odnoszą sukcesy. Najlepszym tego przykładem jest Wielka Brytania. Nie możemy dopuścić, aby Polskę spotkało to samo.
  10. Zarobki w euro, a nie w rublach. Pamiętam doskonale, jak wyglądała Polska przed wejściem do Unii Europejskiej, a także jak wyglądało życie w czasach PRL-u. Nie możemy wracać do tamtych czasów. Jedynym kierunkiem rozwoju dla Polski jest Europa.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie