Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyski poseł i minister Michał Cieślak postuluje wprowadzenie nakazu opuszczenia państw Unii Europejskiej dla obywateli Rosji

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Świętokrzyski poseł Partii Republikanie oraz minister do spraw rozwoju samorządu Michał Cieślak
Świętokrzyski poseł Partii Republikanie oraz minister do spraw rozwoju samorządu Michał Cieślak
Świętokrzyski poseł Partii Republikanie oraz minister do spraw rozwoju samorządu Michał Cieślak postuluje wprowadzenie nakazu opuszczenia państw Unii Europejskiej dla obywateli Rosji. Jak dodaje, taka regulacja miałaby obowiązywać do czasu zakończenia wojny w Ukrainie. Wniosek w tej sprawie Michał Cieślak przedłoży we wtorek na najbliższej Radzie Ministrów.

Victor Orban z gigantyczną przewagą nad opozycją wygrał kolejne wybory na Węgrzech. Co to oznacza dla Polski i Unii Europejskiej, ale także dla Ukrainy, gdzie trwa wojna?

Na Węgrzech po raz czwarty z rzędu wygrał Fidesz Viktora Òrbana osiągając większość konstytucyjną. Mam nadzieję, że tak duży sukces pozwoli Viktorowi Òrbanowi na nowe otwarcie z perspektywą restrukturyzacji dostawy surowców energetycznych i zwiększenia wsparcia dla Ukrainy. Tu warto zauważyć, że Węgry nigdy nie blokowały sankcji wobec Putina. Największym przeciwnikiem sankcji zawsze były Niemcy i Francja ze względu na surowce, interesy i zakupione rosyjskie obligacje państwowe.
Dawniej, aby załatwić sprawy w Warszawie, Budapeszcie lub Pradze możni tego świata jechali do Berlina - dziś to się już skończyło.
Świat się zmienia i Europa musi się zmienić. Wojna w Ukrainie pokazała, że przed nami kolejna wielka batalia o nowy kształt europejskiej i światowej polityki. Czas wytyczyć nowe punkty geopolitycznego oddziaływania i nowe osie na mapie światowej polityki.

Polska w sprawie wojny w Ukrainie zdecydowanie stanęła po stronie państwa ukraińskiego. Jesteśmy adwokatem sprawy ukraińskiej na forum międzynarodowym. Tymczasem Victor Orban nie jest w tej kwestii tak pryncypialny jak Polska. Wygląda na to, jak by bardziej ustawiał się u boku Władimira Putina. To osłabi budowane od lat przez rząd PiS relacje na linii Warszawa-Budapeszt?

Od dłuższego czasu obserwuję politykę na osi Berlin-Paryż-Bruksela wobec Polski i Węgier. Politykę, która wiąże się z ambicjami imperialnymi Moskwy. Ciągły atak Brukseli na Polskę o łamanie praworządności miał udowodnić światu, że Polska to dziki kraj, który nadaje się jedynie pod rosyjski but. W tej polityce Unia traktowała Budapeszt jak prowincjonalnego kuzyna, który w zabłoconych butach chce dostać się na francuskie salony i niemieckie gabinety biznesu. Tak prowadzona polityka miała swój cel. Polska zdestabilizowana wewnętrznie, z problemami na białoruskiej granicy i opinią państwa, które regularnie łamie praworządność, miała zostać w łatwy sposób przepchnięta pod rosyjskie wpływy. Z kolei Węgry ze swoimi ambicjami gospodarczymi, przed którymi Europa zamknęła drzwi, w naturalny sposób miały skierować wzrok na wschód. Gdyby zajęcie Ukrainy udało się w ciągu od trzech do pięciu dni - co zakładał nawet amerykański wywiad - to dziś rosyjskie wojska z białoruskiej granicy stałyby na przesmyku suwalskim odcinając Litwę, Łotwę i Estonię od zachodu. W tym czasie z dużym prawdopodobieństwem na wodach Bałtyku stanęłaby Bałtycka Flota Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej ochraniając swoją infrastrukturę krytyczną NordStream. W ten sposób Rosja miała na nowo określić swoją strefę wpływów sięgającą do niemieckiej granicy. I niestety gwarantem tego kierunku polityki przez wiele lat był Donald Tusk, który do dziś pod pozorem walki z PiS o praworządność wykorzystuje nieświadomych tego partyjnych działaczy.

Co zatem możemy lub raczej: co powinniśmy zrobić, żeby wyleczyć Władimira Putina z imperialistycznych obsesji oraz zakończyć wojenną rzeź w Ukrainie?

To, co musimy zrobić dziś, to odciąć Europę od wszelkich dostaw z Rosji oraz nałożyć całkowite sankcje na węglowodory. Ponadto uważam, że bezwzględnie należy ujawnić umowę miedzy Rosją a Niemcami w zakresie budowy Nord Stream. Z nieoficjalnych informacji wynika, że umowa zawiera klauzule, w której Niemcy zgadzają się na ochronę, konserwację i serwisowanie rurociągu przez Flotę Morską Marynarki Wojennej Rosji oczywiście do granic wodnych Niemieckiej Federacji. Jeśli to prawda, to oznacza, że to projekt nie tylko gospodarczy, ale i militarny. Prorosyjskie demonstracje w Berlinie, ludobójstwo i ostanie sondaże w Rosji, w wyniku których 80 procent społeczeństwa popiera działania władz, nie pozostawiają złudzeń o stanie umysłu Rosjan. Dlatego
będę zabiegał, aby w ramach sankcji wszyscy obywatele Rosji otrzymali nakaz opuszczenia państw Unii Europejskiej do czasu zakończenia agresji Rosji na Ukrainie. Wniosek w tej sprawie przedłożę we wtorek na najbliższej Radzie Ministrów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie