Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyski poseł Nowej Lewicy Andrzej Szejna interweniuje w sprawie sędzi Trybunału Konstytucyjnego Krystyny Pawłowicz

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Będzie postępowanie dyscyplinarne wobec sędzi Trybunału Konstytucyjnego Krystyny Pawłowicz? Świętokrzyski poseł Nowej Lewicy interweniuje w tej sprawie u prezes Julii Przyłębskiej. Zdaniem parlamentarzysty Krystyna Pawłowicz uchybiła godności sprawowanego urzędu nazywając redaktora naczelnego "Echa Dnia" Stanisława Wróbla nikczemnym i patentowanym kłamcą.

We wtorek, 9 lutego poseł Andrzej Szejna skierował do prezes Trybunału Konstytucyjnego oraz wszystkich sędziów TK wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec sędzi Krystyny Pawłowicz. Interwencja parlamentarzysty Nowej Lewicy dotyczy sprawy, którą od kilku dni żyje cała Polska.

W sobotę, 6 lutego w hotelu Malinowy Zdrój w Solcu-Zdroju doszło do pożaru w jednym z pomieszczeń technicznych. W akcji gaśniczej uczestniczyło pięć jednostek straży pożarnej. Jak się okazało, jedną z wielu osób korzystających w tym czasie z zabiegów leczniczych w luksusowym obiekcie była Krystyna Pawłowicz - sędzia Trybunału Konstytucyjnego, a wcześniej jedna z najpopularniejszych posłanek Prawa i Sprawiedliwości.

Jak informowaliśmy, goście hotelowi ze względu na zadymienie ewakuowali się. Po Krystynę Pawłowicz podjechało bmw Służby Ochrony Państwa, które zabrało panią sędzię z uzdrowiska. Gdy po kilku godzinach wywietrzono obiekt, Krystyna Pawłowicz wróciła do Malinowego Zdroju. Jej pobyt wywołał duże poruszenie i lawinę komentarzy. CZYTAJ WIĘCEJ: Krystyna Pawłowicz w Malinowym Zdroju. Po pożarze i ewakuacji szybko wyjechała ale wróciła. Jak oświadczyła, przebywa na pobycie leczniczym.

Historię szybko podchwyciły media ogólnopolskie. Pytano, dlaczego mimo obostrzeń dotyczących branży hotelarskiej Krystyna Pawłowicz przebywała w Malinowym Zdroju i dlaczego w ewakuacji pomagali jej funkcjonariusze SOP. Temat przez kilka dni nie schodził z czołówek największych portali internetowych. O wizycie pani sędzi w Solcu-Zdroju trąbiły wszystkie niepubliczne staje telewizyjne i radiowe.

Krystyna Pawłowicz w rozmowie z Polską Agencją Prasową mówiła, iż w Malinowym Zdroju nie doszło do pożaru, ale zadymienia z powodu awarii technicznej, a informacje o pożarze są kłamstwem. Jak dodała, "nie była specjalnie traktowana". W wypowiedzi dla PAP pani sędzia stwierdziła, że według jej wiedzy hotel Malinowy Zdrój w Solcu-Zdroju jest legalnie otwarty od 21 stycznia. I podkreśliła, że w tym hotelu przebywała na pobycie leczniczym, przestrzegając wszelkich rygorów sanitarnych.

Ale znana z gwałtownego temperamentu i brutalnego języka Krystyna Pawłowicz na tym nie poprzestała. W mediach społecznościowych zaatakowała autora pierwotnej informacji - Stanisława Wróbla, redaktora naczelnego "Echa Dnia". Nazwała go nikczemnym i patentowanym kłamcą. Wezwała także do przeprosin. Na koniec podziękowała prezesowi PKN Orlen Danielowi Obajtkowi. Przypomnijmy - PKN Orlen stanie się niebawem właścicielem Polska Press Grupy, do której należy między "Echo Dnia".

W piśmie do prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej oraz pozostałych sędziów TK poseł Andrzej Szejna zwraca się z wnioskiem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec Krystyny Pawłowicz. Jak podkreślił w korespondencji, wpis Krystyny Pawłowicz w mediach społecznościowych "narusza art. 14 Konstytucji mówiący o tym że 'Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu' i art. 54 Konstytucji mówiący o tym że 'Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji' oraz 'Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. Ustawa może wprowadzić obowiązek uprzedniego uzyskania koncesji na prowadzenie stacji radiowej lub telewizyjnej'".

Jak dodał poseł Andrzej Szejna, "artykuł 26 ustawy z dnia 30 listopada 2016 roku o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego określa katalog podmiotów, które mogą złożyć do Prezesa Trybunału zawiadomienie o popełnieniu przewinienia dyscyplinarnego
określonego w art. 24 ust. 1 niniejszej ustawy. Pragnę zatem przypomnieć, że Sędzia Trybunału odpowiada dyscyplinarnie przed Trybunałem za naruszenie przepisów prawa, uchybienie godności urzędu sędziego Trybunału, naruszenie Kodeksu Etycznego Sędziego Trybunału Konstytucyjnego lub inne nieetyczne zachowanie mogące podważać zaufanie do jego bezstronności lub niezawisłości" - czytamy w piśmie posła przekazanym do mediów.

"Zachowanie Sędzi Krystyny Pawłowicz, w mojej opinii, uchybia godności urzędu sędziego Trybunału i wypełnia przesłanki odpowiedzialności dyscyplinarnej w związku z czym proszę o wszczęcie postepowania dyscyplinarnego" - napisał Andrzej Szejna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie