Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyski poseł oraz minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Cieślak ogłosił rozpoczęcie projektu Samorząd 3.0

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Świętokrzyski poseł Porozumienia oraz minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Cieślak ogłosił rozpoczęcie projektu Samorząd 3.0. Celem jest stworzenie pakietu rekomendacji zmian prawa samorządowego, które mają doprowadzić do likwidacji barier rozwojowych. Uwagi można nadsyłać do końca maja.

W środę w trakcie konferencji prasowej Michał Cieślak przedstawił wnioski z konsultacji dotyczących Ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, które mają ułatwiać samorządom realizację inwestycji o znaczeniu publicznym na działkach rolnych. Minister zapowiedział kontynuację prac legislacyjnych we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Obecnie często mamy sytuację, że część gruntów rolnych i leśnych znajdujących się w obrębie administracyjnym miast jest wciąż niedostępna dla realizacji inwestycji o znaczeniu publicznym. W większość przypadków ww. grunty nie spełniają już przypisanego przeznaczenia a działalność rolna i leśne nie jest na nich prowadzona. Często też ww. działki zlokalizowane są w miejscach i przestrzeni nadającej się na budownictwo mieszkaniowe, budowę żłobka, przedszkola, szkoły, ośrodka zdrowia, domu kultury lub innych przedsięwzięć mających istotny wpływ na dalszy rozwój miast i gmin – podkreślił Minister Michał Cieślak.

Głównym punktem konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów było ogłoszenie Projektu Samorząd 3.0. dotyczącego identyfikacji barier w rozwoju samorządów. Zgodnie z założeniami ministra propozycje powinny być ukierunkowane na ułatwienie realizacji inwestycji rozwojowych i o znaczeniu pożytku publicznego, nowe źródła finansowania samorządów oraz poprawę jakości usług publicznych.

- Samorząd powstał 30 lat temu. Kluczowe zmiany w prawie samorządowym przeprowadzono na przełomie wieków. Od tego czasu staliśmy się członkiem Unii Europejskiej, dokonaliśmy skoku inwestycyjnego i jesteśmy świadkami ogromnego postępu technologicznego. Zmieniły się problemy i oczekiwania obywateli, na przykład w zakresie ochrony środowiska. Borykamy się z kwestią przeludnienia dużych miast i depopulacji wsi. To wszystko ma wpływ na samorząd. Ta nowa rzeczywistość pokazuje, że nadszedł czas na trzeci krok – samorząd bez barier i lepiej dostosowany do potrzeb i oczekiwań mieszkańców, gdzie premiowana jest aktywność i gospodarność władz samorządowych, a obywatele mają większy wpływ na kształt swojej okolicy – dodał Michał Cieślak.

Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, organizacje samorządowe i pozarządowe oraz obywatele mogą nadsyłać propozycje do 31 maja bieżącego roku na dedykowany e-mail [email protected] lub na adres KPRM. Następnie opinie zostaną przeanalizowane w Departamencie Współpracy z Samorządem oraz przez Radę Samorządową przy Premierze RP, która wkrótce zostanie powołana. Wypracowane w ten sposób propozycje zostaną przedstawione pod ocenę MSWiA oraz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

Gościem specjalnym konferencji był poseł Włodzimierz Tomaszewski, który współtworzył wraz z profesorem Michałem Kuleszą reformy samorządowe. Doradca premiera w 1998 roku, były wiceminister Rozwoju Regionalnego i były wiceprezydent Łodzi. Poseł Tomaszewski będzie doradzał ministrowi w trakcie rozpoczętego procesu identyfikacji i przygotowania propozycji w zakresie likwidacji barier rozwojowych w samorządzie.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie