Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyski PSL apeluje o pomoc dla rolników: - Odblokowanie handlu z Rosją, zerowy VAT na zdrową żywność [WIDEO]

Marzena Ślusarz
Marzena Ślusarz
Od lewej Piotr Żołądek, wiceprezes PSL w Świętokrzyskiem, Andrzej Swajda, wiceprzewodniczący komisji rolnictwa w Sejmiku z klubu PSL, Leszek Wawrzyła, prezes partii w powiecie jędrzejowskim i Tadeusz Kowalczyk, radny sejmiku województwa świętokrzyskiego podczas wtorkowej konferencji.
Od lewej Piotr Żołądek, wiceprezes PSL w Świętokrzyskiem, Andrzej Swajda, wiceprzewodniczący komisji rolnictwa w Sejmiku z klubu PSL, Leszek Wawrzyła, prezes partii w powiecie jędrzejowskim i Tadeusz Kowalczyk, radny sejmiku województwa świętokrzyskiego podczas wtorkowej konferencji.
O odblokowanie handlu na Wschód, zerową stawkę podatku VAT na tradycyjną żywność, zmianę prawa do emerytury rolniczej oraz utworzenie Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych apelowali podczas wtorkowej konferencji działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego w Świętokrzyskiem.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej działacze PSL odnieśli się do problemów rolników.

Nowe rynki zbytu dla jabłek i odblokowanie handlu z Rosją

- Już w tym momencie cena jabłka przemysłowego wynosi około 30 groszy za kilogram, a słyszy się, że będzie po 28 groszy. Te stawki pokrywają jedynie koszty zbiorów. Cena jabłka deserowego wynosi 60 -90 groszy, a minimalna, która pozwoliłaby wyjść sadownikom na swoje to 1,50 złotego - mówił Andrzej Swajda, wiceprzewodniczący komisji rolnictwa i rozwoju wsi w Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego z Klubu PSL.

- Sadownicy oczekują od rządzących realnych rozwiązań, pozyskania nowych rynków zbytu, odzyskania handlu na Wschód, odblokowania granicy z Białorusią. My w kraju produkujemy około czterech milionów ton jabłek, z czego zjadamy milion. Te trzy miliony musimy wyeksportować - podkreślał radny Swajda.

Rosnące koszty produkcji rolnej

Leszek Wawrzyła, radny sejmiku i prezes zarządu PSL w powiecie jędrzejowskim, zwracał uwagę na malejące ceny trzody chlewnej, bezskuteczną walkę z wirusem afrykańskiego pomoru świń i pogarszającą się sytuację małych gospodarstw. - Wszystko tak diametralnie podrożało, nawozy, środki ochrony roślin, zboże, olej napędowy. Mniejszym rolnikom trzody się hodować nie opłaci. W ciągu roku takich gospodarstw w skali kraju zlikwidowało się 40 tysięcy, dziennie 109. W tym momencie kilo żywca kosztuje średnio 4,70 groszy. Tę tendencję trzeba zatrzymać, na przykład poprzez dopłaty. Wpływ na spadki cen ma też ASF, który nadal się rozprzestrzenia. Kolejna sprawa to malejące środki na rolnictwo, obecny rząd wynegocjował o dwa miliardy mniej na perspektywę 2021-2027 (mowa o Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2021-2027 - red.) - wyjaśniał Leszek Wawrzyła. - Rząd obiecywał, że podwoi dopłaty bezpośrednie, a widzimy co się dzieje. Od tego roku nie będzie dopłat NW, czyli do słabych gleb, piaszczystych, co jest na niekorzyść dla rolnika. Sytuacja jest dramatyczna. Minister rolnictwa powinien zareagować.

Radny Wawrzyła proponował, by zwiększyć pomoc dla rolników poszkodowanych przez afrykański pomór świń. - 200 milionów złotych to stanowczo za mało, powinno być pięć razy więcej - zaznaczał.

Popularyzacja produktów tradycyjnych

Działacze PSL jako rozwiązanie problemów zalecają wprowadzenie zerowej stawki podatku VAT na zdrową, tradycyjną żywność, co pomoże ją upowszechniać, przez co zwiększy na nią popyt i zachęci rolników do przechodzenia na produkcję ekologiczną.

Pomysłem jest także utworzenie Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych. - Z pomocy korzystaliby rolnicy, którzy mają sytuację kryzysową, niestabilną, nie mogą uzyskać zapłaty za produkty rolne od podmiotu, który jest niewypłacalny - mówi Piotr Żołądek, radny Sejmiku i wiceprzewodniczący Polskiego Stronnictwa Ludowego w Świętokrzyskiem. - Kolejna sprawa to emerytura rolnicza. Rolnik nie powinien być uzależniony od zbycia pola. To powinna być zachęta, ale nie konieczność, by pozbywać się ziemi. Rząd powinien zadbać dziś o bezpieczeństwo żywnościowe kraju, a sytuacja rolników jest dramatyczna. My proponujemy konkretne rozwiązania.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie