Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie bez białych plam komunikacyjnych. Rusza „ustawa autobusowa”

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Gęstość zaludnienia obszaru, liczba istniejących publicznych linii komunikacyjnych i ich łączna długość, liczba przystanków, potrzeby niepełnosprawnych i dochód z podatków na jednego mieszkańca będą brane pod uwagę przy kwalifikacji wniosków o dofinansowanie w ramach nowego funduszu rozwoju przewozów regionalnych. Wnioski o dofinansowanie w ramach ustawy autobusowej można składać od 1 sierpnia.

We wtorek, 30 lipca, Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski ogłosiła na potkaniu w Kielcach rozpoczęcie naboru wniosków w sprawie tak zwanej ustawy autobusowej. Rządowa ustawa, która weszła w życie 18 lipca bieżącego roku zakłada rozwój publicznych przewozów autobusowych, które mają zapobiegać wykluczeniu komunikacyjnemu mieszkańców wszystkich województw w tym Świętokrzyskiego.

W ramach ustawy będzie się można ubiegać o dofinansowanie do organizowania przewozów autobusowych. Organizować takie połączenia mogą gminy, związek międzygminny, powiat, związek powiatów, związek powiatowo-gminny, województwo.

Nabór wniosków rozpoczyna się w czwartek, 1 sierpnia. I trwa do 12 sierpnia. Od 12 do 20 sierpnia wnioski będą rozpatrywane przez wojewodę. Od 23 sierpnia zawierane będą umowy wojewody z organizatorami przewozów.

- Wykluczenie komunikacyjne, czyli mówiąc wprost brak połączeń autobusowych w obrębie gmin, powiatów, o którym wielokrotnie słyszałam od mieszkańców wielu gmin naszego województwa, to bardzo niekorzystne dla życia mieszkańców i rozwoju obszarów zjawisko, bo jak inaczej nazwać sytuację, w której nie ma jak dojechać do szkoły, na studia czy do pracy – mówiła wojewoda.
Przypomnijmy. Od 2004 roku w Polsce ubyło 40 procent kursów komunikacji autobusowej poza miastami. Obecnie ponad 25 procent sołectw w kraju nie posiada połączeń z miejscowością gminną i nie ma jak dostać się do lekarza, pracy, szkoły, urzędu.

Podobnie jest w województwie świętokrzyskim. Było zwijanie Polski gminnej , teraz trzeba ja rozwinąć. Na 2145 sołectw około 350, czyli 16 procent nie ma zapewnionej w dni robocze komunikacji. Najgorzej jest w powiecie skarżyski, gdzie brakuje połączeń autobusowych w ponad 31 procentach sołectw.

W ramach ustawy teraz trwać będzie opracowywanie planu potrzebnych połączeń,. By zlikwidować białe plamy na komunikacyjnej mapie regionu i poprawić jakość życia jego mieszkańcom. Ta ustawa to pierwszy po 1989 roku wspólne przedsięwzięcie państwa i samorządów. Każdy samorząd, którego wniosek zostanie zakwalifikowany do realizacji w ramach ustawy do 2021 roku otrzymywać będzie dopłatę od państwa w wysokości 1 złotego do wozokilometra, a po 2021 roku 80 groszy.

Z zasadami działania ustawy autobusowej wojewoda Agata Wojtyszek zapoznała świętokrzyskich samorządowców.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: Pracę zmieniamy rzadziej. Jak kiedyś, głównie dla pieniędzy

Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie