Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach uruchomiło własne laboratorium wykrywające koronawirusa [ZDJĘCIA]

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Laboratorium do wykrywania zakażenia koronawirusem uruchomiono w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Jako pierwsi na badanie molekularne w kierunku wykrywania koronawirusa zostali skierowani pacjenci, którzy mają rozpocząć leczenie chemioterapią.

Laboratorium do wykrywania zakażenia SARS Cov-2 działa w strukturach Zakładu Diagnostyki Molekularnej, którym kieruje profesor Artur Kowalik. Wykonywane są w nim testy molekularne (genetyczne) na obecność wirusa SARS CoV-2, rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Obecnie są jedyną metodą pozwalającą na stwierdzenie bezpośredniej obecności wirusa SARS-CoV-2 w badanym materiale biologicznym. Badania molekularne są również kluczowe w monitorowaniu przebiegu zakażenia i potwierdzeniu wyleczenia pacjenta z COVID-19. Materiał do badania jest pobierany z górnych (jama nosowo - gardłowa lub jednocześnie gardło i nos, z użyciem specjalnego zestawu wymazówek) lub dolnych dróg oddechowych (plwocina albo wydzielina z płuc podczas bronchoskopii).

Jak informuje profesor Artur Kowalik dzienna przepustowość Laboratorium Wirusologii Molekularnej wynosi na razie 40 badań dziennie, ponieważ procedura jest wieloetapowa i czas od pobrania próbki do uzyskania wyniku może przekraczać 6 godzin. Przepustowość będzie systematycznie wzrastać wraz z dostarczeniem całego sprzętu. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia i zapewnić bezpieczne prowadzenie leczenia dla chorych onkologicznie laboratorium będzie pracować na potrzeby pacjentów i personelu Świętokrzyskiego Centrum Onkologii oraz położonego w tym samym budynku Oddziału Onkologii i Hematologii Dziecięcej Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.

Jako pierwsi na badanie molekularne na obecność wirusa SARS-CoV-2 zostali skierowani pacjenci, którzy mają rozpocząć leczenie chemioterapią. W maju rozpoczną się również sukcesywnie badania personelu medycznego kieleckiej Onkologii.

Na potrzeby Laboratorium Wirusologii Molekularnej zaadaptowane zostały osobne pomieszczenia wyposażone w system śluz oraz urządzeń filtrujących i dezynfekujących powietrze w pracy ciągłej. Laboratorium zostało wyposażone także w komory laminarne i system zabezpieczeń pozwalający na pracę z materiałem zakaźnym. Jest to pierwsze tej klasy bezpieczeństwa laboratorium w naszym regionie.

Na realizację tej inwestycji Zarząd Województwa przeznaczył 1,5 milionów złotych ze środków unijnych.
Zobacz także:Koronawirus w Świętokrzyskiem? [RAPORT NA BIEŻĄCO]

Polecamy: Epidemia koronawirusa - raport minuta po minucie najnowszych informacji dotyczących wirusa w Polsce i na świecie

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Echa Dnia i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Jakie są objawy i jak się chronić? Zobaczcie

Zobacz też, jak prawidłowo myć ręce:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie