Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie Centrum Onkologii: Wirusowe Zapalenie Wątroby to cichy i podstępny zabójca. Możesz nie wiedzieć, że chorujesz

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
WZW, czyli Wirusowe Zapalenie Wątroby to choroba groźna i podstępna. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że choroba dotyczy właśnie ich. Dlatego naprzeciw pacjentom po raz kolejny wyszło Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach. W piątek, 26 lipca z okazji Światowego Dniu WZW odbyła się akcja edukacyjno-profilaktyczna. Skorzystało z niej 70 osób.

W jej ramach można było skorzystać z bezpłatnych badań - testów anty – HCV, poradnictwa na temat czynników ryzyka, profilaktyki i leczenia wirusowego zapalenia wątroby, a także warsztatów higienicznego mycia rąk.

WZW po wizycie u fryzjera?

- Edukowaliśmy ludzi i informowaliśmy w jaki sposób można się zarazić, ale także jak zapobiegać. Warto tu wspomnieć, że mamy Wirusowe Zapalenie Wątroby typu B i C. W przypadku wirusa typu B mamy skuteczne szczepienie, natomiast w przypadku wirusa typu C niestety nie. Dlatego powinniśmy unikać czynników ryzyka – tłumaczy Jadwiga Zapała, specjalista promocji zdrowia w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. - W przypadku, gdy mamy styczność nie tylko z zabiegami medycznymi, ale również fryzjerem, kosmetyczką, salonem tatuażu powinniśmy się upewnić, że używany tam sprzęt jest bezpieczny, właściwie dezynfekowany i sterylizowany, bądź jednorazowy. W przypadku Wirusowego Zapalenia Wątroby często jest tak, że możemy nie wiedzieć o zachorowaniu. Stąd też ważne jest wykonywanie przesiewowych badań i upewnienie się, czy nas to dotyczy – dodaje Jadwiga Zapała.

Prawidłowe mycie rąk

Podczas akcji 70 osób miało wykonane badania w kierunku WZW typu C, około 40 osób skorzystało z porad dietetycznych, pomiarów ciśnienia, pomiarów tlenku węgla wydychanego w powietrzu. - Było też mnóstwo osób, które nie wykonywały żadnych badań, ale były edukowane chociażby w zakresie higienicznego mycia rąk. Wydaje się oczywiste, ale okazuje się, że wiele osób myje dłonie nie w taki sposób, by usunąć wszelkie zanieczyszczenia – podkreśla Jadwiga Zapała. - Myślę, że warto o tym wiedzieć - dodaje.

Partnerami Świętokrzyskiego Centrum Onkologii były Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy, Centrum Medyczne „Zdrowie” oraz Centrum Dietetyczne „Naturhouse”.

Cichy zabójca

WZW C (wirusowe zapalenie wątroby typu C) to choroba spowodowana wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV), który uszkadza komórki wątroby, prowadząc do ich zwłóknienia, marskości wątroby i w konsekwencji do niewydolności tego narządu, a u kilku procent do raka wątroby. WZW typu C nazywany jest cichym zabójcą, ponieważ początkowo zakażenie przebiega bezobjawowo. Choroba może przechodzić w stan przewlekły u 50-85 procent osób, które miały styczność z wirusem. Może on pozostać niewykryty nawet przez kilkadziesiąt lat niszcząc w tym czasie wątrobę. Można go wykryć wykonując badanie przeciwciał przeciwwirusowych (anty – HCV) we krwi. Wykrycie wirusa w organizmie umożliwia zastosowanie odpowiedniej terapii przeciwwirusowej, która prowadzi do zahamowania procesu zapalnego i poprawy funkcjonowania wątroby.

WZW typu B to choroba spowodowana wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV). Rozwija się najczęściej przewlekle i bezobjawowo przez wiele lat. Wirus uszkadza komórki wątroby, prowadząc do ich zwłóknienia i marskości wątroby i w konsekwencji do niewydolności tego narządu, a u kilku procent do raka wątroby.

W przeciwieństwie do HCV zakażeniu HBV można skutecznie zapobiegać stosując szczepienia ochronne.
WZW typu B i C nie przenosi się podczas zwykłych codziennych czynności. Źródłem zakażenia jest kontakt z zakażoną krwią (poprzez używanie niesterylnych strzykawek, igieł, i innych narzędzi podczas zabiegów chirurgicznych, stomatologicznych, kosmetycznych, akupunktury i innych. Istnieje również ryzyko zakażenia przez kontakt seksualny jeśli dojdzie do uszkodzenia naskórka lub błony śluzowej (seks bez zabezpieczenia).

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największe zagrożenia dla zdrowia w 2019



Bohaterska akcja 11 – latka. Uratował babcię

Możesz żyć nawet 120 lat - tylko nie rób tych rzeczy!



Ile kosztuje zdrowie w Polsce?



Jak widzą świat osoby z wadą wzroku?


od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie