Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie Dni Muzyki w Kielcach. Będą koncerty, wystawa i seans. Zobacz program

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Filharmonia Świętokrzyska w Kielcach
Filharmonia Świętokrzyska w Kielcach Archiwum
Filharmonia Świętokrzyska zaprasza już w piątek, 18 listopada na inaugurację 30. edycji festiwalu Świętokrzyskie Dni Muzyki. Do piątku, 25 listopada filharmonia proponuje siedem różnorodnych koncertów prezentujących odmienne style muzyczne, wieczór filmowy i wystawę.

Świętokrzyskie Dni Muzyki w Kielcach

Pomysłodawcą festiwalu był dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej, Karol Anbild - pierwsze edycje, w których prezentowano muzykę polską, odbyły się w latach sześćdziesiątych. Po trzydziestoletniej przerwie festiwal reaktywował dyrektor Filharmonii, Szymon Kawalla, który nadał mu charakter monograficzny. Od 2002 roku Świętokrzyskimi Dniami Muzyki kieruje Jacek Rogala, który założenia programowe Festiwalu podporządkował prezentowaniu muzyki polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem utworów niewykonywanych wcześniej w Kielcach.

Program Świętokrzyskich Dni Muzyki w Kielcach

Piątek, 18 listopada
Na inaugurację w piątek, 18 listopada o godzinie 19 usłyszymy wybitnych solistów, flecistów Agatę i Łukasza Długoszów wykonujących specjalnie dla nich napisany przez Marcina Błażewicza koncert na dwa flety i smyczki. Na program koncertu złożą siętakże: Lament Zygmunta Mycielskiego, skomponowany w 1937 roku a dedykowany zmarłemu Karolowi Szymanowskiemu oraz Suita Zygmunta Stojowskiego, kompozytora mało znanego w Polsce, który zrobił karierę w Stanach Zjednoczonych. - W 1916 roku miał koncert monograficzny w filharmonii nowojorskiej – podkreśla Jacek Rogala obiecując prezentację kolejnych utworów tego, pochodzącego z ziemi świętokrzyskiej autora.

Koncert połączony jest z wernisażem dwuczęściowej wystawy prac uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Szermentowskiego w Kielcach, będą to „Impresje muzyczne” oraz „Dyplom 2022”.

Bilety w cenie: 35 zł normalny; 30 zł ulgowy.

Sobota, 19 listopada
Kolejny koncert już 19 listopada o godzinie 18.30 w sali kameralnej. Wieczór Jazzowy Celuloid to spotkanie z gitarzystami: Arturem Lesickim i Markiem Napiórkowskim a w ich wykonaniu improwizowane melodie muzyki filmowej stworzone przez cenionych kompozytorów: Krzysztofa Komedę, Wojciecha Kilara, Andrzeja Kurylewicza, Andrzeja Korzyńskiego i Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza. Zestaw tych ponadczasowych tematów uzupełnią autorskie utwory wykonawców utrzymane w klimacie, który najlepiej oddaje tytuł koncertu – Celuloid.

Niedziela, 20 listopada
20 listopada w niedzielę o godzinie 11 koncert rodzinny – Cicho, głośno, najgłośniej czyli o rozmowach instrumentów. Podczas interaktywnego koncertu także słuchacze będą wykonawcami, dyrygentami oraz kompozytorami.

Poniedziałek, 21 listopada
21 listopada w poniedziałek, godz.18.30 w koncert kameralny Mity i witraże, których bohaterami będą skrzypce i fortepian. W programie m.in. utwory Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz.

Wtorek, 22 listopada
22 listopada, we wtorek o godzinie 18.30, koncert kameralny Muzyka nocy z udziałem oktetu wokalnego Art`n`voices, który głosami przedsatwi różnorodne oblicza nocy.

Środa, 23 listopada
Kolejnego dnia, 23 listopada o godzinie 18.30, także w sali kameralnnej rozbrzmiewać będą baśniowe skrzypotrąby i czary Baltasary. Program koncertu tworzą poetyckie opowieści czerpiące z bogactwa baśni i podań ludowych wyśpiewywane przez znakomitą aktorkę i wokalistkę Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu – Emose Katarzynę Uhunmwangho. Inspiracją jest niepowtarzalna atmosfera i historia zamku Plumlov oraz baśnie czeskiej pisarki Vojtěški Baldessari Plumlovskiej, która żyła w jego cieniu. Wrocławskiej artystce towarzyszą muzycy grających na tzw. "skrzypotrąbach” (skrzypcach Stroha)

Czwartek, 24 listopada
24 listopada o godzinie 18.30, w czasie wieczoru filmowego zaprezentowany zostanie dokument „Pasja” poświęcony wykonaniu "Pasji według świętego Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego w Katedrze w Münster z okazji 50-lecia premiery tego wyjątkowego dzieła. Wstęp wolny.

Piątek, 25 listopada
Finałem festiwalu 25 listopada w piątek o godzinie 19 będzie Koncert romantyczny na fortepian i orkiestrę.

Bilety do nabycia online lub w kasie Filharmonii Świętokrzyskiej przy ulicy Żeromskiego 12 w godzinach 9-17 lub na godzinę przed koncertem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie