Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie Dni Profilaktyki w Kielcach. Specjaliści mówili o tym jakie piętno wywarła pandemia na każdą rodzinę

Iwona Rojek
W czasie tegorocznych Świętokrzyskich Dni Profilaktyki profesor Krzysztof Gąsior mówił o tym jak wpływ pandemia wywarła na każdą rodzinę.
W czasie tegorocznych Świętokrzyskich Dni Profilaktyki profesor Krzysztof Gąsior mówił o tym jak wpływ pandemia wywarła na każdą rodzinę. Archiwum
Tegoroczne XVIII Świętokrzyskie Dni Profilaktyki pod hasłem „Rodzina a przeciwności losu – czas pandemii”, choć były skrócone i wiele warsztatów zostało zaprezentowanych online, to poruszały ważne tematy. Prelegenci mówili o tym jak sobie poradzić z problemami w rodzinie, które pojawiły się w związku z pandemią.  

Specjaliści zaobserwowali, że w ciągu ostatniego półtora roku do różnego typu instytucji pomocowych, zajmujących się wsparciem psychologicznym i pedagogicznym, zgłasza się coraz więcej osób, które nie radzą sobie ze skutkami pandemii i związanymi z nią traumatycznymi przeżyciami.
 
- W wielu rodzinach zmarła bliska osoba, niekiedy chorzy na covid odczuwają skutki choroby, inni czują się w związku z brakiem kontaktów bardzo samotni – mówił profesor Krzysztof Gąsior, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach oraz kierownik Katedry Psychologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. – Młodzi ludzie jeszcze więcej czasu spędzają w Internecie. Nikt nie spodziewał się takiego zamknięcia, stąd pojawił się u nich lęk, niepewność i obawy o przyszłość.
 
Prezydent Bogdan Wenta w czasie konferencji, która odbyła się w auli na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego podkreślał to, że w Internecie, chaosie informacyjnym łatwo można się pogubić, wiele informacji jest niesprawdzonych. Mówił, że w kieleckich szkołach była prowadzona kampania społeczna „Wrzuć to”, która miała przeciwdziałać niewłaściwym formom komunikacji w Internecie, mowie nienawiści, cyberprzemocy i uzależnieniom. Zorganizowano dwa konkursy plastyczne dla uczniów szkół podstawowych z klas I-IV oraz klas V-VIII, a czasie konferencji najlepsi zostali nagrodzeni.

- Będziemy udostępniać prace młodych ludzi w mediach społecznościowych, aby z tą kampanią dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców – mówił Paweł Pociecha ze Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach. Na tegoroczne Dni Profilaktyki Paulina Forma z Instytutu Pedagogiki przedstawiła wykład na temat: "Między ignorantami a panikarzami, czyli dorośli wobec pandemii, Aleksandra Berzyn, oraz Jakub Kozieł z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego" zaprezentowali spostrzeżenia po realizacji badania pilotażowego o kompetencjach informacyjnych uczniów klas IV-VIII oraz ich rodziców w czasie pandemii. Ciekawych wykładów, warsztatów, dyskusji głównie o skutkach pandemii było w czasie konferencji całe mnóstwo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie