Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie 2022 w tym roku w Bogorii Poznajcie starostów. To wyjątkowi gospodarze

Paulina Baran
Paulina Baran
Starostą Dożynek Wojewódzkich będzie 53 – letni Jarosław Kaczmarek z miejscowości Zaostrów, a starościną - Ewelina Witaszek z Samotni. Więcej na kolejnych zdjęciach
Starostą Dożynek Wojewódzkich będzie 53 – letni Jarosław Kaczmarek z miejscowości Zaostrów, a starościną - Ewelina Witaszek z Samotni. Więcej na kolejnych zdjęciach
W niedzielę, 11 września, w Bogorii, w powiecie staszowskim odbędą się Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie 2022. Będziemy dziękować za tegoroczne zbiory, a gospodarzami imprezy będą starostowie Ewelina Witaszek z Samotni, w powiecie staszowskim i Jarosław Kaczmarek mieszkający w Zaostrowie, w powiecie koneckim - wyjątkowi świętokrzyscy gospodarze.

Dożynki Wojewódzkie w tym roku w Bogorii! Poznajcie ich starostów. To wyjątkowi gospodarze

Dożynki to piękna ludowa tradycja, która jest częścią naszej kultury. Podczas imprezy dziękujemy za plony oraz chleb, który z nich powstaje. W tym roku Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie odbędą się w niedzielę, 11 września, w Bogorii. Rozpocznie je o godzinie 11. 45 przemarsz korowodu dożynkowego z Zespołu Placówek Oświatowych do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, gdzie o godzinie 12 odprawiona zostanie msza święta. Po eucharystii odbędzie się procesja, poświęcone zostaną dożynkowe wieńce, a uroczystość przeniesie się na Stadion przy ulicy Kolejowej. Na scenie zaprezentują się lokalni artyści, a o godzinie 20 wystąpi gwiazda wieczoru – zespół Łzy.

Gospodarzami dożynek wojewódzkich będą w tym roku starościna Ewelina Witaszek z Samotni, w powiecie staszowskim oraz Jarosław Kaczmarek mieszkający w Zaostrowie. Wedle tradycji ludowej, starostami dożynek mianowani są zawsze rolnicy cieszący się ogromnym szacunkiem na wsi, mocno zaangażowani w prace i wyróżniający się areałem i hodowlą.

Poznajcie starościnę Dożynek Wojewódzkich 2022 - Ewelinę Witaszek

Pani Ewelina ma 31 lat, wraz z mężem Sylwestrem prowadzi 100-hektarowe gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji mleka. Rodzicom energii do pracy dodaje trójka dzieciaków – 12 - letni Jakub, 11 - letni Kacper oraz 5 - letnia Zuzia. Małżonkowie zdradzili nam, że wszystkie decyzje, takie jak zakup nowych maszyn, ziemi czy inwestycje w gospodarstwie podejmują razem.

- Mąż więcej zarządza uprawami w polu, ja za to dużo czasu poświęcam zwierzętom - taki mamy podział obowiązków. Praca w gospodarstwie, w którym jest bydło mleczne wymaga wytrwałości w dążeniu do celu oraz dużo pracy. Trzeba lubić to, co się robi i widzieć w tym sens, bo inaczej nie będzie efektów. W naszym gospodarstwie dużo prac w oborze jest zmechanizowanych, dlatego mogę powiedzie, że dziś obowiązków jest zdecydowanie mniej i mam czas dla dzieci oraz na swoje zainteresowania

– uśmiecha się pani Ewelina.

Mieszkanka Samotni przyznaje, że bycie starościną na dożynkach wojewódzkich to ogromny zaszczyt, nie spodziewała się tego wyróżnienia, tym bardziej, że wcześniej to jej mąż reprezentował gminę na różnych uroczystościach. -Bardzo mnie cieszy to, że nasza praca w gospodarstwie oraz jego rozwój są zauważone. Czy jest stres? Na pewno tak jak przed każdym ważnym dniem w życiu – przyznaje pani Ewelina.

Starostw Dożynek Wojewódzkich Jarosław Kaczmarek i jego gospodarstwo

Starostą Dożynek Wojewódzkich będzie 53 – letni Jarosław Kaczmarek z Zaostrowa, w gminie Słupia Konecka. Pan Jarosław także zajmuje się hodowlą bydła mlecznego, w swoim gospodarstwie ma 120 zwierząt.

- Rolnictwo to moja pasja. Moim zdaniem pracy na roli, czy przy zwierzętach nie da się wyuczyć, trzeba się tym zafascynować i niesamowicie temu poświęcić, być dostępnym w każdej minucie

– wyjaśnia starosta dożynek wojewódzkich. Jarosław Kaczmarek.

Dodaje jednak, że w obecnych czasach rolnikom bardzo pomagają maszyny. - Moje gospodarstwo jest nowoczesne. Mamy robot sprzątający, robot do podgarniania paszy i inne, bardzo przydatne urządzenia – wyjaśnia.

Starosta dożynek wojewódzkich zdradził nam, że w przyszłości swoje gospodarstwo przekaże synowi i synowej, którzy także pracują na roli. -Mam następcę i to daje mi siłę i nadaje sens, życiu. Ja uprawiam 75 hektarów ziemi, mój syn ma obecnie około 30 hektarów, więc pracy nie brakuje, co nas bardzo cieszy – podsumowuje pan Jarosław.

Starostowie Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich 2022 - zobaczcie galerię zdjęć

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie