Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie instytucje będą wspólnie organizowały święta państwowe. Poznajcie plany

Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
– To istotny moment dla Kielc i całego regionu świętokrzyskiego. Po wielu spotkaniach uznaliśmy, że ważne jest wspólnie organizowanie świąt państwowych i uroczystości patriotycznych – powiedziała doktor Dorota Koczwańska – Kalita, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

W deklaracji podkreślono, że powodem jej podpisania stała się troska o zachowanie dziedzictwa kulturowego, kształtowanie świadomości historycznej, tożsamości narodowej, budowania wspólnoty państwowej i regionalnej. - Ważnym aspektem tego porozumienia będzie włączanie społeczeństwa regionu świętokrzyskiego do udziału w tych uroczystościach. Naszym zadaniem jest, by były one godne i atrakcyjne dla ludzi. Liczymy, że dzięki temu uda nam się zbudować wspólnotę wokół tych wydarzeń – mówiła naczelnik kieleckiego Instytutu Pamięci Narodowej .

Sygnatariusze dodali jednocześnie, że zaangażowanie przedstawicieli instytucji państwowych, samorządowych, miejskich, służb mundurowych oraz historycznych jest obowiązkiem polegającym na upamiętnianiu, popularyzowaniu wydarzeń z przeszłości zgodnie z polska racją stanu i interesem wspólnoty. Uroczystości państwowe i patriotyczne mają zachowywać swój obywatelski charakter z jednoczesnym uwzględnieniem efektów pracy historyków i ludzi, którzy przez kilkadziesiąt lat o tę pamięć zabiegali.
- Istotne, że z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej podpisaliśmy to porozumienie. Urząd Marszałkowski ma przypisane w 2022 roku trzy uroczystości – 8 maja – rocznicę zakończenia II wojny światowej, 1 września – rocznica wybuchu II wojny światowej oraz 27 września – rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Nie oznacza to jednak, że nie będzie się angażował w pomoc przy organizowaniu innych. Liczymy, że imprezy będą miały odpowiednią rangę i zostaną zorganizowane w sposób godny. Adresujemy je przede wszystkim do najmłodszego pokolenia, które sztafetę pamięci ma ponieść dalej – mówił Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski podkreślił, że podpisane porozumienie porządkuje rolę poszczególnych instytucji w organizowaniu poszczególnych rocznic i uroczystości. – Zawsze uczestniczyliśmy w tego typu przedsięwzięciach. Urząd Wojewódzki będzie odpowiedzialny za przygotowanie świąt 1 marca – Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 2 i 3 maja – Święta Pracy i rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz 11 listopada – rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Wojewoda podkreślił jednocześnie, że najważniejsze jest kształtowanie świadomości młodego pokolenia. – Temu to porozumienie ma przede wszystkim służyć. Nasza historia tego typu rocznic ma bardzo dużo. Chodzi o to, by udało się w umiejętny sposób „sprzedać” młodzieży. Przeszło tysiąc lat państwa polskiego, to tysiąc lat często trudnej i bolesnej historii, ale takiej bez znajomości której nie może żadne społeczeństwo prawidłowo się rozwijać – dodał Zbigniew Koniusz.

Porozumienie zostało podpisane przez doktor Dorotę Koczwańską-Kalitę – naczelnik Delegatury IPN w Kielcach, Andrzeja Bętkowskiego – Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Zbigniewa Koniusza – Wojewodę Świętokrzyskiego, Prezydenta Kielc Bogdana Wentę oraz majora Arkadiusza Radzińskiego – komendanta Garnizonu Kielce.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie