Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie mało atrakcyjne turystycznie? Mało rodzin korzysta tu z Bonu Turystycznego. Jesteśmy na szarym końcu w Polsce [WIDEO]

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Wideo
od 16 lat
Bardzo mało turystów jest zainteresowanych realizacją Bonu Turystycznego w Świętokrzyskiem. Nasze województwo zajmuje pod tym względem jedno z ostatnich miejsc w kraju, więc pieniądze nie płyną do biznesu turystycznego. Dlaczego tak się dzieje?

Wciąż można korzystać z programu Polski Bon Turystyczny. Bon jest ważny do 31 marca 2022 roku. W województwie świętokrzyskim wykorzystać go można w 382 podmiotach turystycznych. Do tej pory w ramach płatności z Polskich Bonów Turystycznych do świętokrzyskich przedsiębiorców wpłynęło ponad 4 miliony 208 tysięcy złotych. Dla porównania w województwie pomorskim ponad... 60 milionów złotych.

Dlaczego w województwie świętokrzyskim tak mało osób realizuje Bon Turystyczny?

- Słabe wykorzystanie bonu turystycznego w województwie świętokrzyskim jest odzwierciedleniem słabej kondycji świętokrzyskiej turystyki w ostatnich pandemicznych latach. Jeśli chodzi o dane dotyczące przyjazdów turystycznych w 2020 roku, podobnie jak w 2021 to nie są one korzystne dla regionu świętokrzyskiego – w porównaniu z innymi regionami plasujemy się w końcówce tabeli statystyk. Wszystkie regiony przeżyły spadki w związku z pandemią jednak w przypadku Świętokrzyskiego są one jedne z największych – mówi Małgorzata Wilk-Grzywna – dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego.
Jak wyjaśnia dyrektor Wilk-Grzywna, to, że statystyki dotyczące ruchu turystycznego i wykorzystania bonu turystycznego są w naszym regionie tak słabe wynika z czynników zarówno od nas niezależnych jak i zależnych.

- Po pierwsze, zależy to od specyfiki grupy docelowej korzystającej z bonu, czyli liczby dzieci do 18 roku życia. Bon turystyczny, jak pokazują analizy Polskiej Organizacji Turystycznej, realizowany jest przez tą grupę przede wszystkim w miejscowościach typowo turystycznych - nad morzem czy górach. Bon turystyczny w największym stopniu realizowany jest w województwie pomorskim, ale jak spojrzeć na mapę wykorzystania bonu w tym województwie, to głównie w miejscowościach pasa nadmorskiego. Podobnie rzecz się ma w województwie małopolskim czy śląskim – tu też przodują miejscowości typowo górskie - Zakopane w Tatrach, Szczyrk i Wisła w Beskidach. Po drugie, zależy od specyfiki świętokrzyskiej turystyki po względem lokalizacji bazy noclegowej. U nas najwięcej hoteli znajduje się w Kielcach. Kto przyjedzie z dzieckiem do Kielc na wakacje? Bon turystyczny wykorzystywany jest przecież przez dzieci. Po trzecie, wielkość ruchu turystycznego jest zależna od wielkości województwa, a świętokrzyskie terytorialnie - obok opolskiego – jest najmniejszych województwem w Polsce, stąd mniejsza jest u nas liczba obiektów noclegowych, gdzie bon turystyczny może być wykorzystywany, mniejsza tym samym liczba turystów – mówi Małgorzata Wilk-Grzywna.

- Czynnikiem zależnym od nas, to znaczy głównie od władz regionu, jest promocja regionu. To od nas zależy czy poprzez promocję regionu te statystyki podciągniemy do góry czy też nie. Niemal wszystkie regiony uruchomiły w zeszłym roku przed letnim sezonem turystycznym jakieś kampanie promocyjne na turystykę i jej promocję – małopolskie i podkarpackie środki europejskie, śląskie – z budżetu województwa. U nas, niestety, tak się nie stało. To samorząd województwa dysponuje funduszami europejskimi (w ramach RPO), a nie ROT. Już rok temu, w czerwcu 2020 roku zorganizowaliśmy duże spotkanie z władzami regionu i wraz z naszymi członkami- przedsiębiorcami, apelowaliśmy o fundusze na turystykę. Teraz też apelujemy do władz regionalnych o przeznaczenie środków europejskich na wsparcie turystyki i na kampanie promocyjne. Z tego, co mówi dyrektor Sułek, wkrótce takie fundusze na promocję turystyczną zostaną uruchomione, niestety, w zeszłym roku turyści pojechali gdzie indziej, tam gdzie o nich zawalczono.

Jak skorzystać z bonu? - Bon jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS w zakładce "Ogólny". W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon". Bon turystyczny jest udostępniany na PUE ZUS na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie Rodzina 500 plus. Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, które chcą przyjmować płatności bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, powinny wpisać się na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT).

Żeby przystąpić do programu, na PUE ZUS, trzeba wypełnić "Oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny" (PBT). Na PUE ZUS podmiot turystyczny może zarządzać uprawnieniami osób, które będą przyjmować płatności bonem. Uzyska też dostęp do swoich rozliczeń. Aby płatności trafiały do przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, muszą one podać numer konta. ZUS apeluje do przedsiębiorców, aby sprawdzali numer swojego rachunku bankowego. Zdarza się bowiem, że niektóre numery rachunków są błędne lub zamknięte – wyjaśnia Paweł Szkalej, rzecznik kieleckiego ZUS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie