Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie Nagrody Kultury wręczone. Ludzie kultury uhonorowani po raz dwudziesty (LAUREACI, ZDJĘCIA)

s
Aleksander Piekarski
W Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach uroczyście zainaugurowano rok kulturalny i sezon artystyczny 2018/2019. Podczas uroczystości Arkadiusz Bąk, przewodniczący Sejmiku i Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego wręczyli Świętokrzyskie Nagrody Kultury. Wydarzenie uświetnił występ Zespołu Spirituals Singers Band.

To jubileuszowa edycja – nagrody samorządu województwa w dziedzinie kultury wręczono już po raz dwudziesty.

Honorowa Świętokrzyska Nagroda Kultury został przyznana pochodzącemu ze Świętokrzyskiego Andrzejowi Poniedzielskiemu. W jego imieniu nagrodę odebrała siostra. To znany poeta, pieśniarz, konferansjer, autor tekstów piosenek, satyryk, gitarzysta, twórca scenariuszy, reżyser, aktor Teatru Ateneum w Warszawie. Autor ponad 250 wierszy, kilkuset felietonów i wielu tekstów piosenek m.in. dla Elżbiety Adamiak, Michała Bajora, Haliny Frąckowiak, Edyty Geppert, Anny Marii Jopek, Maryli Rodowicz, Stanisława Soyki i Grzegorza Turnaua. Jest współautorem wielu spektakli estradowych.

Nagrody I stopnia

Laureatem Świętokrzyskiej Nagrody Kultury I stopnia został William de Mousson-Romański, prezes stowarzyszenia Magna Res, znawca i propagator muzyki klasycznej. Od 2011 roku jest inicjatorem i organizatorem Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Opactwie – Bach u Cystersów”, w którym biorą udział wybitni artyści z kraju i z zagranicy. Laureat jest zaangażowany w propagowanie dziedzictwa kulturowego Wąchocka, w szczególności opactwa cysterskiego.

Nagrody II stopnia

Laureaci Świ‌ętokrzyskiej Nagrody Kultury II stopnia:

Renata Głasek-Kęska – autorka scenariuszy, między innymi do spektaklu „Cyrograf”, tekstów piosenek do spektaklu „Mały Książę” z muzyką Seweryna Krajewskiego. Pisze opowiadania i powieści głównie dla dzieci i młodzieży. Prowadzi także lekcje teatralne dla uczniów. Wieloletni pracownik Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. W grudniu obchodzić będzie jubileusz 35-lecia pracy.

Stanisław Gustaw Hadyna – rzeźbiarz, twórca rzeźby monumentalnej i kameralnej. Wykonał m.in. pomniki Hilarego Mali w Kielcach, Batalionów Chłopskich w Warszawie i Opatowie, Witolda Gombrowicza w Opatowie i Małoszycach, Jana Pawła II w Toruniu, Temidy na gmachu Sądu w Piotrkowie Trybunalskim, Wincentego Witosa w Janowie Lubelskim, Zawiszy Czarnego w Garbowie czy Piotra Ściegiennego w Lublinie.

Jerzy Mikuśkiewicz – muzyk wiolonczelista, działacz społeczny oraz inicjator wydarzeń artystycznych o zasięgu lokalnym, wojewódzkim i międzynarodowym; wieloletni muzyk Filharmonii Świętokrzyskiej oraz pedagog szkół muzycznych w Kielcach i w Końskich. Członek Głównego Zarządu Stowarzyszenia Polskiej Młodzieży Muzycznej Jeunesses Musicales, także prezes kieleckiego oddziału. Założyciel i wieloletni prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia „Muzyka”. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Jeunesses Musicales, Zamkowych Spotkań z Muzyką, Kieleckich Spotkań z Jazzem i koncertów „Z muzyką przez wieki”.

Beata Misztal – muzyk i pedagog, nauczyciel gry na skrzypcach w Młodzieżowym Domu Kultury w Kielcach. Były opiekun młodzieżowego zespołu „Consonans” i założycielka zespołu „Małe Skrzypeczki” dla dzieci w wieku od 5 do 8 lat. Była dyrektorem artystycznym Spotkań z Kulturą Żydowską w Chmielniku, gdzie organizowała Młodzieżowy Konkurs Piosenki Żydowskiej w oparciu o repertuar zespołu klezmerskiego „Chmielnikers”, w którym jest skrzypaczką i managerem. Założycielka i dyrygent chóru parafialnego pw. Jana Chrzciciela w Kielcach. Obecnie wicedyrektor Niepublicznej Szkoły Muzycznej I Stopnia przy Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, której jest współtwórcą.

Norbert Palmer – artysta plastyk, zajmuje się malarstwem sztalugowym, rysunkiem i rzeźbą. Członek Związku Artystów Plastyków, założyciel Staszowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Inspiracją jego twórczości jest krajobraz świętokrzyski oraz architektura regionu. Organizuje plenery malarskie, z udziałem artystów z kraju oraz zagranicy. W październiku br. obchodzi jubileusz 30-lecia pracy twórczej.

Zofia Walas – poetka, autorka książek: „Zwodzone szczęście”, „Diamenty czasu”, „Znalezione w bursztynie”, „W żywicy słów”, „Poezje wybrane”. Jej wiersze zostały przetłumaczone na język rumuński, bułgarski i rosyjski. W latach 2004-2014 była przewodniczącą Klubu Literackiego „Aspekt”, działającego pod organizacyjnym patronatem Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu i literacką opieką Kieleckiego Oddziału Związku Literatów Polskich.

Grono uhonorowanych nagrodami w dziedzinie kultury to około 350 osób i grup artystycznych. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody jest wielu znakomitych artystów, pisarzy, animatorów kultury, pracowników instytucji kultury czy zespołów artystycznych.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: Maksym Rzemiński w Filharmonii Świętokrzyskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie