Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie PTTK narodziło się w Jędrzejowie 111 lat temu. Zobacz, jak do tego doszło

Urszula Lubczyńska-Gładka
Co trzeba zrobić, żeby zostać Przewodnikiem Świętokrzyskim? Kim jest znakarz? Skąd się wzięły "świętokrzyskie scyzoryki"? Dlaczego przewodnik musi dbać o kierowcę autokaru? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można było poznać podczas spotkania, które zorganizowała Lokalna Organizacja Turystyczna "Ziemia Jędrzejowska".

Z członkami i sympatykami tego stowarzyszenia spotkała się - w Muzeum imienia Przypkowskich w Jędrzejowie - Ewelina Maciantowicz-Kalwasińska, przewodnik świętokrzyski. W czasie wykładu pod tytułem "Turystyka misją i stylem życia" opowiedziała o swojej pasji, która stała się też wykonywanym przez nią zawodem.

Od ponad 10 lat jest Przewodnikiem Świętokrzyskim, a zostać nim wcale nie jest łatwo. To marka i zawód licencjonowany. Trzeba przejść prawie roczne szkolenie, na które składają się wykłady teoretyczne, wycieczki piesze, autokarowe i praktyki przewodnickie. Po kursie można przystąpić do egzaminu, a właściwie - dwóch. W pierwszym dniu kandydaci przystępują do egzaminu pisemnego i ustnego. Osoby, które pomyślnie go zaliczą podchodzą w drugim dniu do części praktycznej. Polega ona na samodzielnym poprowadzeniu trasy wycieczki autokarowej, którą wskaże komisja egzaminacyjna. Dopiero wtedy osoby, które pomyślnie zdadzą egzaminy, mogą się ubiegać o licencję "Przewodnika Świętokrzyskiego".

Świętokrzyskie PTTK narodziło się w Jędrzejowie 111 lat temu. Zobacz, jak do tego doszło

Kiedy złoży się Przysięgę Przewodnicką i otrzyma "blachę", można zacząć pracować jako przewodnik po świętokrzyskim regionie. Jak mówi Ewelina, to wspaniała przygoda na całe życie.

Świętokrzyski Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego obchodził w ubiegłym roku 110-lecie swojego istnienia. A wszystko zaczęło się w 1908 roku w...Jędrzejowie, kiedy powstał tutaj oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, na czele którego stanął doktor Feliks Przypkowski.

W czasie wykładu poznaliśmy sposób działania Oddziału Świętokrzyskiego PTTK, Kluby Turystyczne, które działają w naszym regionie, czy najważniejsze imprezy organizowane przez Towarzystwo. Obecnie Oddział Świętokrzyski PTTK liczy 915 członków.

Ewelina Maciantowicz-Kalwasińska jest także znakarzem szlaków turystycznych PTTK. Oznacza to, że posiada stosowne uprawnienia, potwierdzone egzaminem, do wytyczania i znakowania szlaków. Pierwszym ze szlaków, jaki opracowała i oznakowała, był niebieski szlak pieszy śladami ks. Stanisława Konarskiego z Jędrzejowa do Jedlnicy (i dalej do Żarczyc Dużych). Ma też na koncie znakowanie szlaku rowerowego (czerwonego) w gminie Słupia.

Ewelina zaprezentowała swoje najciekawsze wyzwania podczas lat pracy, zapoznała nas z trudnościami, jakie napotyka w swojej pracy przewodnik i znakarz. Zaprezentowała także przegląd zdjęć i opowieści związanych z różnymi ciekawymi miejscami na ziemi świętokrzyskiej i w samych Kielcach. Nie zabrakło oczywiście Ponidzia i ziemi jędrzejowskiej, z Archiopactwem Cystersów i Muzeum imienia Przypkowskich.
Jak mówi przewodniczka, to świętokrzyskie podróże wybrały ją kiedyś w życiu, aby spełnić misję: sprawić, by inni tutaj przyjeżdżali.

Jak zapowiedział Rafał Zaczkowski, prezes jędrzejowskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej to pierwsze spotkanie z cyklu spotkań z przewodnikami świętokrzyskimi, które będą się odbywać średnio raz w miesiącu.

POLECAMY: KULTURA I ROZRYWKA

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie