Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie. Solaris OZE montuje panele słoneczne nawet dla... kościołów

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Dawid Łukasik
Ekologiczna energia dla domu i biznesu to technologie, które już zmieniły kierunki gospodarki w domach i biznesie. Teraz zielona energia wkracza nawet do… kościołów. Parafie ustawiają się po nią w kolejkę.

Panele fotowoltaiczne, panele słoneczne czy pompy ciepła to obecnie sprawdzone i coraz popularniejsze rozwiązania technologiczne, pozwalające na wygodę użytkowania obiektów oraz na redukcję kosztów funkcjonowania gospodarstwa domowego, firmy czy instytucji. Ekologiczna energia, po dekadach gospodarki ingerującej w środowisko naturalne, to kierunek, który współczesne pokolenie coraz częściej bierze pod uwagę w ramach polityki zrównoważonego rozwoju.

- Takie inwestycje są nowoczesne i są obliczone na długie lata. Ogrzewanie domu czy biura za pomocą kolektorów słonecznych to przede wszystkim zmniejszenie kosztów opłaty za energię i komfort użytkowania. Moim zdaniem, fotowoltaika jest rozwiązaniem doskonałym zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Właśnie dlatego nasza firma proponuje doradztwo energetyczne, sprzedaż nowoczesnych i ekologicznych urządzeń, które pomogą użytkownikom obniżyć koszty podgrzewania wody oraz korzystania z energii elektrycznej. W skrócie mogę powiedzieć, że Solaris OZE daje rozwiązania na miarę XXI wieku. Oferuje także wsparcie techniczne zarówno w ramach opieki gwarancyjnej, jak i po zakończeniu tego okresu. Dotyczy ono nie tylko ewentualnego serwisu, ale także doradztwa w przypadku przebudowy inwestycji czy dalszej rozbudowy istniejących instalacji. Nasi eksperci służą pomocą w każdym zakresie – mówi Maciej Tusznio.

- Odbiorcami naszych realizacji są zarówno klienci biznesowi, jak i indywidualni, stąd efekty naszej pracy, czyli panele fotowoltaiczne, widać na budynkach szkół, magazynów, hal, jak i na budownictwie jedno- i wielorodzinnym – mówi Maciej Tusznio.

Ostatnio Solaris OZE rozpoczęło realizację priorytetowego programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pod nazwą „Poprawa jakości powietrza, zmniejszenie zużycia energii w budownictwie”. Daje on możliwość wkroczenia z zieloną energią do parafii. Przykładem tego jest parafia Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej.

- Ta historia zaczęła się trzy lata temu, kiedy napisałem wnioski dla księży i zrobiłem audyty energetyczne budynków sakralnych. Po kilku latach udało się, że wnioski trafiły do ponownego rozpatrzenia i jesteśmy na etapie finalizowania ich. Dzięki pomocy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udało się podpisać pierwszą umowę z księdzem Jerzym Karbownikiem w parafii Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Dzięki temu wnioskowi udało się pozyskać 95 procent dotacji, a 5 procent w pożyczce preferencyjnej na fotowoltaikę, pompy ciepła oraz wymianę okien w budynkach sakralnych. Dotacje pochodzą ze środków rządowych – mówi Maciej Tusznio.

Co skłoniło do tej inwestycji proboszcza tej parafii księdza Jerzego Karbownika? - Po pierwsze widać, że to już nie tylko kierunek przyszłości w pozyskiwaniu energii, ale i teraźniejszości, bo solary widać na każdym kroku. Nie można zostawać z tyłu, lecz kierować się ekonomią, bo panele słoneczne to przede wszystkim ogromna finansowa oszczędność. Firma Solaris OZE, która obsługiwała naszą parafię, wyliczyła, że nasze koszty odnośnie ogrzewania i ciepłej wody zredukują się dzięki tym panelom zamontowanym na dachu o 50 procent. Trudno więc było się oprzeć. Jeśli inni wychodzą na tym dobrze, to dlaczego my nie mielibyśmy korzystać. 220 metrów kwadratowych paneli zamontowano więc niedawno na dachu Centrum Jana Pawła II, działającego przy naszej parafii. To dom dla pielgrzymów, który teraz, dzięki energii ze słońca, będzie po prostu tańszy w utrzymaniu, a oszczędności będziemy mogli przekazać na funkcjonowanie Domu Miłosierdzia, w którym rocznie wydajemy 35 tysięcy obiadów dla ubogich i bezdomnych – informuje ksiądz Karbownik.

To nie koniec inwestycji w parafiach. Solaris OZE czeka na podpisanie umów w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla następnych kościołów, jak w parafiach Świętego Jacka i Świętej Katarzyny w Odrowążu, Świętego Szymona i Judy Tadeusza w Łącznej, Matki Bożej Częstochowskiej w Starachowicach, Świętego Tadeusza Judy w Starachowicach, Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skarżysku-Kamiennej, Chrystusa Światłości Świata w Majkowie, Matki Bożej Łaskawej w Jędrzejowie. Umowy zostaną podpisane do końca sierpnia.

W kolejnych kościołach będziemy realizować zadania z zakresu fotowoltaiki i pomp ciepła na każdym z kościołów, w niektórych z nich wymieniać będziemy stolarkę okienną, wymieniać grzejniki, ocieplać obiekty - jednym słowem, zajmować się termomodernizacją – informuje Maciej Tusznio.

Ile kosztuje taka inwestycja? - Kwoty wahają się od 300 tysięcy do 800 tysięcy złotych w poszczególnych parafiach. Są to koszty kwalifikowane. Od soboty, 28 września, 2019 roku będziemy zajmować się nowymi wnioskami dla nowych, zainteresowanych zielona energia parafii – informuje Maciej Tusznio.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


ZOBACZ TAKŻE: Flesz - zadłużeni Polacy

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie