Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie Święto Pszczoły w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym. Przyjadą naukowcy i hodowcy

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
archiwum
W weekend 22 i 23 sierpnia na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, po raz kolejny spotkają się pszczelarze z terenu województwa świętokrzyskiego, innych regionów Polski, a także z zagranicy. Pszczelarskie dożynki to już tradycja tego środowiska.

To już trzynasta edycja wielkiego święta pszczół i pszczelarzy – niezwykle barwnej imprezy, na której od lat wystawcami są firmy z Polski i z zagranicy- z Ukrainy, Węgier, Litwy i Niemiec. Impreza cieszy się nieustającym zainteresowaniem nie tylko u pszczelarzy, ale również osób zainteresowanych losem pszczół oraz zakupami naturalnych produktów pochodzenia pszczelego.

Na gości czeka jarmark produktów pszczelich, woskowych wyrobów artystycznych, naturalnych kosmetyków oraz rękodzieła ludowego. To również niepowtarzalna okazja ku temu, by spróbować aromatycznych miodów pitnych, nalewek, piw i potraw regionalnych.

Ta kulinarna i kulturowa podróż pozwoli na poznanie tradycji bartnictwa i pszczelarstwa zwiedzając bezpłatnie skansen pszczeli znajdujący się na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. Obecność potwierdzili wszyscy najwięksi producenci sprzętu pszczelarskiego w Polsce oraz zdecydowana większość spośród tych wystawców, którzy uczestniczyli już w poprzednich edycjach Świętokrzyskiego Święta Pszczoły.

Zapowiada się, że mimo szczególnej sytuacji wywołanej epidemią, targi pszczelarskie odbędą się z tradycyjnie wyczerpującym oczekiwania zainteresowanych rozmachem. Towarzysząca imprezie konferencja naukowa została rozłożona na dwa dni. W sobotę odbędzie się, z zachowaniem wszelkich reżimów sanitarnych, w Zajeździe „Przystocze”, poświęcona wykorzystaniu miodu i produktów pszczelich w medycynie i kosmetyce. W niedzielę na Okręglicy wykład poprowadzi prof. Anna Gajda z SGGW Warszawa w tematyce nosemoza i wirusowe zagrożenia dla rodzin pszczelich. Ze względu na wprowadzone obostrzenia dotyczące kwarantanny komplikuje kwestia telekonferencji z udziałem naukowców z Niemiec, Ukrainy i Litwy. Niezależnie od utrudnień, przygotowania do imprezy przebiegają zgodnie z planem, by zapewnić wydarzeniu dotychczasową, międzynarodową rangę największej imprezy pszczelarskiej w Polsce.

- W celu zachowania maksymalnej ostrożności, opracowaliśmy w porozumieniu z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Ostrowcu procedury postępowania przeciwepidemicznego dotyczące zarówno otwartej przestrzeni Okręglicy jak i miejsca, gdzie odbędzie się sobotnia część konferencji naukowej. Szczegóły regulaminu obowiązującego uczestników zamieścimy na stronie Stowarzyszenia oraz na tablicach informacyjnych na Okręglicy. Wszelkimi informacjami służyła będzie także obsługa imprezy. Mamy nadzieję, że zachowanie odpowiednich środków ostrożności, zapewni bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom XIII Świętokrzyskiego Święta Pszczoły- informuje Monika Pękala z działu marketingu Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego.
Organizatorami tegorocznej edycji są Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Ostrowieckiej, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg” oraz spółka DLF.

Harmonogram XIII Świętokrzyskiego Święta Pszczoły
22 sierpnia (sobota)

8:00 – 17:00 – targi i wystawy sprzętu pszczelarskiego i produktów pszczelich
9:30 – Oficjalne otwarcie Świętokrzyskich Targów Pszczelarskich -wręczanie odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa”
10:00 – Międzynarodowa Konferencja Pszczelarska – miejsce „Zajazd Przystocze”
„Apiterapia i nowoczesne pszczelarstwo europejskie”
Wykłady poprowadzą specjaliści z Polski, Niemiec, Litwy i Ukrainy.

10:00 – 10:50 – Zdrowotne właściwości miodu i innych produktów pszczelich /Polska, prof. J. Stojko/
11:00 – 11:50 – Produkty pszczele i ich zastosowanie w medycynie światowej /Ukraina, wideokonferencja/
12:00 – 12:50 – Mleczko trutowe w medycynie /Litwa/
13:00 – 14:00 – Wosk pszczeli – badanie jakości, wykorzystanie w medycynie i kosmetyce /Polska, prof. M. Gagoś/

14:30 – 15:30 – występ zespołu Kapela Bronka Machla
15:30 – 17:00 – zabawa przy muzyce DJ Gomezzz

23 sierpnia (niedziela)
8:00 – 16:00 – targi i wystawy sprzętu pszczelarskiego i produktów pszczelich
9:00 – Msza Święta w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Bolesnej w Bałtowie w intencji pszczelarzy
10:00 – 12:00 – Nosemoza i powiązane z nią zakażenia wirusowe jako ukryte zagrożenie dla życia rodzin pszczelich – dr Anna Gajda – SGGW Warszawa (miejsce – Okręglica)
12:15 – oficjalne wręczenie podziękowań od Prezydenta Miasta Ostrowca Św. Jarosława Górczyńskiego za trud włożony w rozwój pszczelarstwa świętokrzyskiego
12:30 – 15:00 – Występ Orkiestry Polskich Drużyn Strzeleckich
15:00 – 16:00 – DJ Gomezzz

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie