Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie w kosmosie. Planetoida nazwana imieniem kieleckiego profesora!

Piotr BURDA
Piotr Flin
Piotr Flin Paweł Więcek
Krąży sobie pomiędzy Marsem i Jowiszem. Nowej planetoidzie nadano imię "Piotrflin" na cześć profesora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Planetoidę przed dwoma odkryli Ukraińcy z obserwatorium Andrushivka. Najpierw nadano jej numer 296987. Planetoida obiega Słońce w odległości od 2.5 do 3.9 jednostki astronomicznej i znajduje się w Pasie Głównym Planetoid, między Marsem a Jowiszem.

Przez dwa lata opisywano planetoidę, jej położenie, orbitę. W końcu Minor Planet Center, organizacja odpowiedzialna z zbieranie informacji o Układzie Słonecznym i planetoidach wydała oficjalny komunikat. Odkrytą planetoidę nazwano "Piotrflin". Otrzymała ona nazwę od imienia i nazwiska profesora Piotra Flina z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Nazwa uczelni znajduje się też w komunikacie Minor Planet Center. - To wyjątkowe wydarzenie. Taka rzecz zdarza się nam po raz pierwszy. To nagroda dla profesora Piotra Flina za wiele lat badań i okazały dorobek naukowy - mówi profesor Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Kiedy do profesora dotarła informacja o planetoidzie "Piotrflin" bardzo się ucieszył. - To wyróżnienie, które trudno określić w naszych, ziemskich kategoriach. Można rzec, że to "nagroda nieziemska" - mówi profesor Piotr Flin. Na co dzień mieszka w Krakowie, pracuje w Kielcach. - W Kielcach łatwiej oglądać niebo, bo w Krakowie albo mamy chmury, albo smog wisi nad miastem - śmieje się profesor. O nadanie imienia nowej planetoidzie wystąpili ukraińscy astronomowie. Odkrywca nowej planetoidy ma bowiem prawo wystąpić o jej nazwanie. - Jest to piękny gest z ich strony. Współpracujemy ze sobą od wielu lat, odwiedzamy się - mówi profesor Piotr Flin. To prawdopodobnie pierwszy przypadek, kiedy obiekt w kosmosie nosi oficjalną nazwę związaną z regionem świętokrzyskim.

Profesor Piotr Flin od lat jest związany z kieleckim środowiskiem astronomicznym. W swojej pracy naukowej nie zajmuje się planetoidami, bada głównie gromady galaktyk. To z jego inicjatywy powstało obserwatorium i planetarium na budynku Wydziału Matematyczno - Przyrodniczego przy ulicy Świętokrzyskiej.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie