Świętokrzyskie zdobyło pięć medali w Austrii

red
W sobotę, 25 marca, zakończyły się Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Austrii. Wśród 45 zawodników reprezentujących Polskę znalazło się pięć osób z województwa świętokrzyskiego. Wszyscy przynieśli wielką dumę dla regionu, a większość z nich wróciła z medalami!

Wspaniałe podium

Wielki sukces osiągnęła Justyna Salwa z Klubu Olimpiad Specjalnych „Tornado” Skarżysko-Kamienna, która w niedzielę, 19 marca, wywalczyła złoty medal w narciarstwie alpejskim – była najlepsza w slalomie supergigancie. W slalomie gigancie poszło jej nieco gorzej i uplasowała się na piątym miejscu. Justyna pochodzi z Łącznej, ale jest bardzo blisko związana ze Skarżyskiem. Tutaj chodziła do szkoły, a obecnie uczęszcza na Warsztaty Terapii Zajęciowej „Tęcza”. Jest bardzo wszechstronną zawodniczką. Poza narciarstwem alpejskim bierze także udział między innymi w łyżwiarstwie szybkim.

Kolejnym triumfatorem okazał się Paweł Dąbrowski z Klubu Olimpiad Specjalnych „Strzała” Jędrzejów. Paweł startował w narciarstwie alpejskim. Zdobył aż 2 medale: srebrny i brązowy, chociaż startował z kontuzją. W niedzielę, 19 marca, zdobył brązowy medal w slalomie supergigancie. We wtorek, 21 marca, Paweł Dąbrowski zdobył kolejny medal - tym razem na jego szyi zawisł srebrny krążek, który wywalczył w slalomie gigancie. Paweł ma 42 lata, mieszka we wsi Węgleszyn-Ogrody w gminie Oksa. Obecnie jest uczestnikiem Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jędrzejowie. Paweł wielokrotnie reprezentował region świętokrzyski na zawodach ogólnopolskich. Podczas zajęć w warsztatów terapii zajęciowej lubi pracować w pracowni plastycznej i technicznej.

Duma regionu

Wspaniałą wieścią było również wywalczone przez Magdalenę Łapkę z Klubu Olimpiad Specjalnych „Olimp” Skarżysko-Kamienna” wysokie drugie miejsce i zdobycie srebrnego medalu w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 222 metry. W piątek, 24 marca, wystartowała na 333 metry i zajęła trzecie miejsce.

Magda ma 24 lata, pochodzi z okolic Bodzentyna.

Tomasz Faliński z „Olimpu” Skarżysko-Kamienna w biegu na rakietach śnieżnych na dystansie 200 metrów zajął piąte miejsce, w sztafecie 4x100 metrów – czwarte, a w biegu na 400 metrów - szóste. 17-letni Tomek pochodzi ze Skarżyska-Kamiennej. Zarówno chłopiec, jak i wcześniej wspomniana Magda, to wychowankowie Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Skarżysku. - Pierwszy raz w historii naszej placówki, wzięliśmy udział w Światowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych. To ogromny sukces dla nas oraz całego powiatu. Dodam, że Tomek i Magda odnosili sportowe sukcesy także w kraju - podkreśla dyrektor placówki, Marcin Kruk.

W Igrzyskach udział wziął również Szczepan Witek z Klubu Olimpiad Specjalnych „Grom” Busko-Zdrój. Szczepan startował w łyżwiarstwie szybkim. Na dystansie 333 metrów zajął zaszczytne trzecie miejsce.

Grzegorz Kurkowski, Dyrektor Regionalny Olimpiad Specjalnych Polska-Świętokrzyskie przyznaje, że cały region ma niemałe powody do dumy. - Jesteśmy bardzo szczęśliwi z powodu licznych zwycięstw naszych zawodników. Przyjechali po to, by sięgnąć po medale i tak też się stało. Pokazali na co ich stać i dla województwa świętokrzyskiego jest to ogromny sportowy sukces - przyznaje Grzegorz Kurkowski.