Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętujesz Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej? O tym nie możesz zapomnieć!

red

Zobacz także: Robert Mazur, dowódca Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii i Mariusz Kowalski, szef Swadronu o tym jakie jest znaczenie tego święta i jak je obchodzić?

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce 2 maja. Święto ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Senat w uchwale z dnia 12 maja 2004 roku ustanowił dzień 2 maja Świętem Orła Białego. W wyniku decyzji Sejmu święto zmieniono na Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 2 maja jest obchodzony również jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały oraz czerwony. Na flagach układa się je w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości. Górny pas jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.

Pamiętaj:

Flagi państwowe wywieszamy, aby uczcić ważne rocznice i święta państwowe, a także wówczas, kiedy chcemy uczcić ważne wydarzenia naszego życia prywatnego.

Flaga państwowa z godłem nie powinna być używana przez obywateli, ponieważ jest zastrzeżona wyłącznie dla grup podmiotów określonych w ustawie (placówki dyplomatyczne, lotniska, samoloty cywilne podczas lotów za granicą, kapitanaty portów, na statkach morskich)

Flaga, którą wieszamy powinna być czysta, wyprasowana i przymocowana w taki sposób, aby nie ulegały zerwaniu, nie wywiesza się flagi, jeżeli jest ona brudna, podarta, spłowiała lub pomazana.

Flaga powinna być tak umieszczona, aby nie dotykała podłoża, podłogi lub nie była zamoczona w wodzie, jeżeli flaga zaplącze się dookoła drzewca, trzeba ją rozplątać.

Trzeba zwracać uwagę na właściwą kolejność, barw umieszczonych na fladze, jeżeli umieszczone są pionowo, kolor biały powinien znajdować się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu.

Jeżeli flaga jest w stanie nie nadającym się już do użytku powinna być zniszczone w sposób godny, najlepiej przez spalenie lub pocięcie w taki sposób, aby rozdzielić barwy. Flaga z papieru nie powinna być porzucona, wyrzucona na śmietnik, ale zniszczona w sposób godny.

Na fladze nie należy umieszczać, jakich kolwiek napisów, rysunków, znaków, liter, obrazków.

Podczas ceremonii podnoszenia albo opuszczenia flagi, lub gdy flaga jest niesiona podczas przemarszu, przeglądu wszystkie osoby, z wyjątkiem tych, które są w mundurach powinny być, zwrócone twarzą do flagi, przyjąć postawę wyprostowaną, a chłopcy i mężczyźni zdjąć nakrycie głowy.

Flagi opuszczamy do połowy masztu tylko, w szczególnych, określonych sytuacjach (żałoba).

Drzewce lub maszt flagi przeznaczone są tylko do tego celu, nie umieszcza się na nich żadnych dekoracji ani znaków reklamowych.
Osoby z umieszczonym na ubraniu wizerunkiem flagi powinny o tym pamiętać i zachowywać się godnie.

Artystyczne przetwarzania wizerunku flagi nie mogą jej ośmieszać. Wizerunku flagi nie umieszcza się na chusteczkach, serwetkach lub innych przedmiotach przeznaczonych do okresowego użycia i następnie wyrzucanych.

Nie dopuszczalne jest niszczenie lub uszkadzanie flagi ani niegodne przy nich zachowanie.

Nie należy używać flagi podczas akcji protestacyjnych organizowanych przez grupy zawodowe lub społeczne, jeżeli nie jest to związane z walką o dobro całego narodu.

Otoczenie flagi państwowej czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej, dlatego powinniśmy reagować na wszelkie przejawy braku czci i szacunku oraz zgłaszać to odpowiednim organom (np. Straży Miejskiej, Policji).

Robert Mazur
Dowódca Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii
Źródło: Departament Wychowania i Promocji
Obronności Ministerstwa Obrony Narodowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie