Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święty Krzyż w całości dla Oblatów. Zakonnicy na ostatniej prostej do przejęcia

Lidia Cichocka
Zakon Oblatów jest coraz bliżej przejęcia nieruchomości na Świętym Krzyżu. Zmianę granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego pozytywnie zaopiniowali radni Nowej Słupi i zarząd województwa.

Starania zakonników o przejęcie zabudowań na Świętym Krzyżu trwają od wielu lat jednak ostatnio nabierają realnego kształtu. Ostatnie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Świętokrzyskiego Parku Narodowego określa nowe granice parku i otuliny.

- To rozporządzenie ma wymiar techniczny, precyzyjnie określa granice posługując się numerami działek i współrzędnymi – mówi dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego Jan Reklewski.

- Istotne w nim jest to, że wyłącza z parku enklawę o powierzchni 5 hektarów 30 arów. Na niej mieszczą się zabudowania klasztorne, budynek muzeum oraz tak zwany szpitalik. Wyłączenie dotyczy także polany, na której odbywają się zgromadzenia religijne.

W momencie zmian granic park utraci użytkowanie wieczyste tego terenu i zostanie on przejęty przez Skarb Państwa czyli powiat kielecki.

Projekt zmian został już zaopiniowany przez radnych Nowej Słupi, za taką zmianą jest także zarząd województwa.

Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek czeka jeszcze na opinię Starostwa Powiatowego by podjąć dalsze działania – przekazać opinie do kancelarii prezesa Rady Ministrów, co umożliwi przyjęcie rozporządzenia. W dalszej kolejności tereny mają zostać sprzedane - z bonifikatą - ojcom oblatom. Opinia Starostwa Powiatowego ma być znana do końca tygodnia.

Dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego ustala ze starostwem warunki między innymi to, że muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego w zachodnim skrzydle klasztoru działać będzie (po kosztach eksploatacji) do czasu wybudowania ośrodka w Nowej Słupi.

– W mojej opinii to dobre rozwiązanie – mówi dyrektor Reklewski.- Budynek muzeum jest drogi w utrzymaniu, niedostosowany do takiej funkcji, z ograniczoną możliwością dojazdu. Do czasu przeniesienia muzeum w budynku pozostanie posterunek straży parkowej, być może potem wybudujemy dla niej budynek przy gołoborzu.

Zdaniem dyrektora wydzielony obszar nie przedstawia większej wartości przyrodniczej, jest moc no zurbanizowany i jego wyłączenie nie wpłynie na stopień ochrony przyrody.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz - hulajnoga i biblia hitami komunijnych prezentów

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie