Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sygnały alarmowe i ostrzegawcze w Polsce. Jakie są? Ile trwają? Co masz robić gdy zabrzmi syrena alarmowa?

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Sygnały alarmowe i ostrzegawcze są ustanowione w celu jasnego przekazywania informacji o zaistniałych zagrożeniach różnego rodzaju. System ostrzegania podlega konkretnym regulacjom. Każdy obywatel powinien wiedzieć, jakie to są komunikaty i co należy robić po ich zaistnieniu. Leży to przede wszystkim w interesie bezpieczeństwa każdego z nas. Co zatem należy wiedzieć o sygnałach alarmowych?WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Sygnały alarmowe i ostrzegawcze są ustanowione w celu jasnego przekazywania informacji o zaistniałych zagrożeniach różnego rodzaju. System ostrzegania podlega konkretnym regulacjom. Każdy obywatel powinien wiedzieć, jakie to są komunikaty i co należy robić po ich zaistnieniu. Leży to przede wszystkim w interesie bezpieczeństwa każdego z nas. Co zatem należy wiedzieć o sygnałach alarmowych?WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Szymon Starnawski /Polska Press
Sygnały alarmowe i ostrzegawcze są ustanowione w celu jasnego przekazywania informacji o zaistniałych zagrożeniach różnego rodzaju. System ostrzegania podlega konkretnym regulacjom. Każdy obywatel powinien wiedzieć, jakie to są komunikaty i co należy robić po ich zaistnieniu. Leży to przede wszystkim w interesie bezpieczeństwa każdego z nas. Co zatem należy wiedzieć o sygnałach alarmowych? Na co należy zwracać szczególną uwagę, jeśli chcemy zachować bezpieczeństwo?

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Syrena. Na czym polega alarmowanie i ostrzeganie?

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 roku dokładnie opisuje procedurę obowiązującą w przypadku pojawienia się na terenie kraju określonych typów zagrożeń. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze są kluczowe do jasnego zakomunikowania obywatelom, jaki typ zagrożenia dotyczy ich rejonu zamieszkania. Dzięki temu mieszkańcy mogą prawidłowo zareagować na informacje podawane m.in. przez środki masowego przekazu, czyli radio i telewizję. Powinniśmy zwrócić uwagę na konkretne sygnały alarmowe syren. Jak wygląda cała procedura?

Ogłoszenie alarmu

Ogłoszenie sygnału alarmowego odbywa się w trzech zakresach. Po pierwsze jest wydawany sygnał akustyczny, jasno wskazujący, że nadawane są sygnały alarmowe. Dźwięki syren są modulowane w okresie trzech minut. Po drugie przy pomocy środków masowego przekazu trzykrotnie udziela się informacji słownej, która rozpoczyna się słowami: Uwaga! Uwaga! Uwaga! Ogłaszam alarm.... dla..... W treści komunikatu zawiera się informacje o m.in.:

  • przyczynie alarmu,
  • rodzaju alarmu,
  • kogo dotyczy sytuacja zagrożenia.

Niektóre syreny również są wyposażone w możliwość nadawania komunikatu głosowego.

Ostatnim elementem sygnału alarmowego jest wizualny znak żółty w trakcie trójkąta. Figura geometryczna może zostać zastąpiona inną tylko w uzasadnionych przypadkach.

Jak wygląda odwołanie alarmu?

Niektóre sytuacje zagrożenia występują wyłącznie w określonym czasie. Przede wszystkim powinniśmy jednak pamiętać o tym, że sygnały alarmowe trwają tak długo, aż nie zostaną odwołane. Procedura tego typu sytuacji polega na nadawaniu przez trzy minuty ciągłego dźwięku syreny. Co więcej, w środkach masowego przekazu i poprzez syreny wyposażone w system nadawania głosowego trzykrotnie udziela się informacji, w której dokładnie wskazuje się, jaki alarm został odwołany. Jest to kluczowe, jeśli w jednym czasie występuje kilka zagrożeń, gdyż może zdarzyć się sytuacja, w której pewne źródła niebezpieczeństwa nie zostaną zneutralizowane.

Komunikaty ostrzegawcze - zagrożenie skażeniem

Wśród podstawowych komunikatów ostrzegawczych można wymienić sygnały alarmowe o skażeniach. W trzykrotnie powtarzanej treści przekazywane są informacje o tym:

  • jakiego terenu dotyczy komunikat,
  • w jakiej godzinie i minucie może wystąpić zagrożenie,
  • jaki jest to rodzaj skażenia,
  • w jakim kierunku może postępować wspomniane zagrożenie.

W przypadku odwołania zagrożenia również powtarza się informacje o tym, dla jakiego zagrożenia odwołuje się uprzedzenie.

komunikaty ostrzegawcze — zagrożenie zakażeniem

Mogą również pojawić się sygnały alarmowe o zakażeniach, które są ustalane przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Jednostka również informuje, o ustaniu zagrożenia.

Polecamy

Zagrożenie środowiska i klęski żywiołowe

Nie bez znaczenia są również sygnały alarmowe o skażeniu środowiska lub też sygnały alarmowe o zagrożeniach środowiska oraz o klęskach żywiołowych. W takim przypadku podczas komunikowania zagrożenia informuje się o:

  • rodzaju zagrożenia,
  • spodziewanym czasie jego wystąpienia,
  • wytycznych dla mieszkańców.

Jakie jeszcze sygnały możemy usłyszeć?

Sygnały alarmowe w Polsce uwzględniają również inne niebezpieczeństwa. Jakie? Wymienia się tu m.in. sygnały alarmowe o zagrożeniu z powietrza np. w postaci ataku bombowego.

Co powinniśmy zrobić, gdy usłyszymy sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze?

Podstawową reakcją na usłyszenie dźwięku syreny alarmowej powinno być włączenie środków masowego przekazu, a dokładnie lokalnych stacji. Następnie powinniśmy wysłuchiwać informacji o zagrożeniach, a także postępować zgodnie z zaleceniami. Powinniśmy również poinformować najbliższych o wystąpieniu zagrożenia. Podstawą jest zachowanie spokoju i niewpadanie w panikę. Jeśli jednak znajdujemy się poza domem:

  • kontaktujemy się z najbliższymi,
  • informujemy ich o zaistniałej sytuacji,
  • podajemy miejsce swojego aktualnego pobytu,
  • ustalamy sposób wzajemnej komunikacji.

Opuszczanie miejsca zamieszkania — te rzeczy powinieneś ze sobą zabrać!

W związku z określonymi zagrożeniami może okazać się konieczne opuszczenie miejsca pobytu. Jeśli jest to nasz dom, koniecznie powinniśmy zabrać ze sobą:

  • dokumenty osobiste,
  • wodę i żywność,
  • niezbędne leki,
  • pieniądze,
  • odpowiedni ubiór,
  • środki ochrony przed skażeniami,
  • okrycie przeciwdeszczowe,
  • latarkę,
  • radio na baterie,
  • telefon komórkowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Sygnały alarmowe i ostrzegawcze w Polsce. Jakie są? Ile trwają? Co masz robić gdy zabrzmi syrena alarmowa? - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie