Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sześcioosobowa drużyna Ochotniczych Hufców Pracy w akcji. Zainicjowali łąkę kwietną, posprzątali las

Materiał Ochotniczych Hufców Pracy w Kielcach
Uczestnicy projektu razem z wojewódzkim komendantem Świętokrzyskiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy, Magdaleną  Fogiel-Litwinek.
Uczestnicy projektu razem z wojewódzkim komendantem Świętokrzyskiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy, Magdaleną Fogiel-Litwinek.
Sześcioosobowa grupa wychowanków Ochotniczych Hufców Pracy realizuje projekt pod tytułem "Gram w zielone – bądźmy Eko”. Zobaczcie, jakie działania podjęła młodzież w celu ochrony środowiska.

Sześcioosobowa drużyna Ochotniczych Hufców Pracy w akcji. Zainicjowali łąkę kwietną, posprzątali las

W miesiącu marcu Eko Drużyna wykonała plakat promujący projekt, zaprojektowała bluzy z logo Unii Europejskiej. Kolejnym ważnym elementem było nawiązanie współpracy z Miejską Strażą Pożarną w Kielcach, która pomogła przeprowadzić warsztaty z bezpieczeństwa przeciwpożarowego w lesie i pierwszej pomocy. Uczestnicy projektu uzupełnili je o warsztaty z bezpiecznego biwakowania i pozyskiwania runa leśnego.

Eko Drużyna zasadziła sadzonki lipy drobnolistnej w Leśnictwie Cisów, która jest najważniejszym gatunkiem roślin miododajnych w Polsce. Młodzież wzięła udział również w warsztatach: „las w słoiku” .

Maj to miesiąc, który kojarzy nam się z wiosną i z przyrodą, która zaczyna budzić się do życia po długiej zimie. To także czas, kiedy wiele osób decyduje się na spędzenie czasu na łonie natury, w szczególności w lesie. Gdy przyroda budzi się do życia, las prezentuje się w pięknych, zielonych barwach, a w powietrzu unosi się zapach kwitnących drzew i kwiatów. To idealny czas na relaksujący spacer wśród drzew i roślin. To idealny moment, aby cieszyć się pięknem przyrody i korzystać z dobrodziejstw, jakie ona nam oferuje.

Szlaki leśne są popularnymi miejscami dla osób lubiących spędzać czas na łonie natury. Niestety, wraz z wzrostem popularności szlaków, wzrasta również ilość śmieci i odpadów pozostawionych przez turystów. Dlatego tak ważne jest regularne sprzątanie szlaków leśnych, aby zachować czystość i dbałość o przyrodę.

Spacer, grzybobranie, wycieczka rowerowa, piknik czy obserwacja ptaków to kilka pomysłów na to, co można robić w lesie w maju. Jako członkowie grupy ,,Eko Drużyna” postanowiliśmy zainicjować łąkę kwietną i posprzątać fragment lasu na terenie Nadleśnictwa Daleszyce.

Inicjowanie łąk kwietnych to ważny krok w ochronie pszczół i innych owadów. Populacja pszczół w ciągu ostatnich lat znacznie zmalała, co stanowi poważne zagrożenie dla naszej żywności i ekosystemu. Pszczoły są odpowiedzialne za zapylanie wielu roślin, w tym także tych, które stanowią podstawę naszej diety: takich jak owoce, warzywa czy orzechy. Bez pszczół wiele roślin nie byłoby w stanie się rozmnażać, co z kolei prowadziłoby do braku pożywienia dla ludzi i zwierząt. Inicjowanie łąk kwietnych to sposób na zwiększenie ilości pożywienia dla pszczół. W naturalnych warunkach łąki kwietne są rzadkością, ponieważ są często zastępowane przez uprawy rolnicze czy budynki mieszkalne. Dlatego tak ważne jest, abyśmy jako społeczeństwo podjęli kroki, które pozwolą na ochronę pszczół poprzez inicjowanie łąk kwietnych.

Jak inicjować łąki kwietne?

Inicjowanie łąk kwietnych może być przeprowadzone na różne sposoby, w zależności od dostępnej powierzchni i środowiska naturalnego. Najlepiej wybierać miejsca, które są zacienione lub lekko nasłonecznione.

Inicjowanie łąki kwietnej to proces, który może przyczynić się do ochrony pszczół poprzez stworzenie dla nich odpowiedniego środowiska naturalnego, w którym będą mogli znaleźć

pożywienie. Poniżej przedstawimy wam kilka kroków, które należy wykonać, aby zainicjować łąkę kwietną:

Po pierwsze: należy wybrać odpowiednie miejsce, które jest zacienione lub lekko nasłonecznione, a także dobrze odprowadza wodę. Może to być ogród, skwer, park czy nieużytki.

Po drugie: należy przygotować glebę. Aby łąka kwietna mogła się dobrze rozwijać, konieczne jest przygotowanie odpowiedniej gleby. Najpierw należy usunąć chwasty i inne niepożądane rośliny, a następnie przekopać ziemię. Można dodać do niej nawozy organiczne, takie jak kompost.

Po trzecie: należy dobrać odpowiednie nasiona. Do zasiania łąki kwietnej wybieramy nasiona roślin, które będą stanowić pożywienie dla pszczół i innych zapylaczy. Najlepiej wybierać mieszanki różnych gatunków kwiatów, takich jak stokrotki, koniczyny, mlecze czy dziewięćsił.

Po czwarte: należy zasiać łąkę. Nasiona łąki kwietnej najlepiej siać wczesną wiosną lub jesienią. Można to zrobić ręcznie lub za pomocą specjalnego rozsiewacza. Nasiona należy równomiernie rozsiać po całej powierzchni łąki.

Po piąte: należy pielęgnować łąkę. Po zasianiu łąki kwietnej ważne jest regularne podlewanie oraz usuwanie chwastów i innych niepożądanych roślin. W ten sposób zapewniamy, że łąka kwietna będzie się dobrze rozwijać i stanowić pożywienie dla pszczół i innych zapylaczy.

Teraz pozostaje nam tylko czekać na efekty pracy młodzieży. Każdy miesiąc będzie wiązał się z różnymi nowymi wyzwaniami dla Eko Drużyny.

Projekt pod nazwą Gram w zielone – bądźmy Eko” , współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – Projekty Solidarności realizowany jest przez grupę nieformalną ,,Eko Drużyna”. W jej skład wchodzi sześcioosobowa grupa wychowanków 13-3 Hufca Pracy w Kielcach w wieku 18 – 20 lat. Jednostką wspierającą projekt jest Świętokrzyska Wojewódzka Komenda OHP w Kielcach.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie