Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Szklany Dom" w Ciekotach otrzymał dofinansowanie z programu EtnoPolska. Powstanie wyjątkowy koncert online

Anna Bilska
Anna Bilska
W koncercie online wystąpią zespoły kultywujące tradycję ludową działające w Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom" w Ciekotach.
W koncercie online wystąpią zespoły kultywujące tradycję ludową działające w Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom" w Ciekotach. Fot. CEiK "Szklany Dom"
Projekt "Śpiewy spod Radostowej" stworzony w Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom" w Ciekotach znalazł się w gronie najlepszych w kraju i otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury z programu Etno Polska. Dzięki niemu powstanie koncert online z udziałem zespołów kultywujących tradycję ludową działających na terenie gminy Masłów.

Do tegorocznej edycji programu wpłynęło 1846 wniosków (o ok. 50 procent więcej niż rok wcześniej). Wyłoniono 308 beneficjentów, którzy na realizację zgłoszonych przedsięwzięć otrzymają łączne dofinansowanie w wysokości 10 000 000 złotych.

„Śpiewy spod Radostowej” to projekt koncertu online zrealizowanego w plenerze, sercu Gór Świętokrzyskich, w Ciekotach, wsi gdzie Stefan Żeromski spędził swoją młodość. Radostowa to jeden ze szczytów liczący 451 m n.p.m., który nieustannie inspirował pisarza, ale również wiele pokoleń twórców ludowych. W koncercie wystąpi 15 zespołów, działających w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”, kultywujących tradycję ludową z terenu gminy Masłów oraz Gór Świętokrzyskich umacniając lokalną tożsamość kulturową. Wśród nich zarówno zespoły pieśni i tańca, śpiewacze i chór. W repertuarze znajdą się tradycyjne świętokrzyskie pieśni oraz inspirowane miejscowym folklorem przygotowane podczas warsztatów z instruktorami.

Koncert składać będzie się z nagrań dokonanych w kilku malowniczych lokalizacjach na Żeromszczyźnie. Będą to m.in. molo przy stawie, w którym odbija się Łysica, wiklinowa, kwitnąca brama, taras dworku z ławeczką – pomnikiem rodziny Żeromskich, skwer przed dworkiem, bielona przydrożna kapliczka nad stawem.

Pomiędzy utworami planujemy wyemitowanie krótkich rozmów prowadzonych przez prezenterkę z paniami z Kół Gospodyń Wiejskich na temat regionalnych dań charakterystycznych na gminy i Gór Świętokrzyskich (m.in. zalewajka) oraz rękodzieła (m.in. pająków).

W koncercie wystąpią: Barczanki, Brzezinianki, Dąbrowianki, Domaszowianki, Kopcowianki, Nowe Masłowianki, Zespoły Pieśni i Tańca: Ciekoty i Żeromszczyzna. Współczesny pomysł na muzykę ludową przedstawią Chór Masłowianie i Grupa Artystyczna Golica wykonując utwory inspirowane folklorem. Razem 170 osób. Przygotowaniem potraw tradycyjnych i rękodzieła zajmą się: Lubrzanka, Czarcie Babki, Babiniec, Żeromszczanki i Dolinianki.

Projekt stworzyli Marzena Biskupska, specjalistka do spraw projektowych oraz Wojciech Purtak, dyrektor "Szklanego Domu", który jest autorem koncepcji i scenariusza "Śpiewów spod Radostowej". Z Narodowego Centrum Kultury Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom" otrzyma dofinansowanie w kwocie 19 000 zł. - To projekt, który w pełni pokaże kulturową tożsamość i kulturalny charakter gminy Masłów. W czasie pandemii, kiedy walczymy z wieloma przeciwnościami przygotujemy wydarzenie online, które będzie dawać widzom radość płynącą z naszych świętokrzyskich korzeni - mówi dyrektor Wojciech Purtak. - Nagrania zostaną zrealizowane latem na Żeromszczyźnie, tak by jak najciekawiej pokazać nasz teren, co będzie dla nas również idealnym produktem turystycznym zachęcającym do odwiedzenia Ciekot - dodaje.

EtnoPolska to program Narodowego Centrum Kultury, uruchomiony w 2018 roku. Jego celem jest tworzenie warunków dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze, szczególnie w małych ośrodkach. Program zakłada preferencje dla zadań realizowanych w miejscowościach liczących nie więcej niż 50 tysięcy mieszkańców. EtnoPolska wspiera unikatowe zjawiska folkloru wiejskiego i miejskiego, wpływające w istotny sposób na wzrost kapitału kulturowego, aktywizację i podniesienie poziomu integracji społecznej na obszarach o utrudnionym dostępie do dóbr kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie