Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkodnictwo w świętokrzyskich lasach. Jakie grzechy mają na sumieniu mieszkańcy naszego regionu? [WIDEO]

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Dyrektor Regionalnych Lasów Państwowych w Radomiu Andrzej Matysiak mówił na konferencji o zagrożeniach w lasach.
Dyrektor Regionalnych Lasów Państwowych w Radomiu Andrzej Matysiak mówił na konferencji o zagrożeniach w lasach. Zdjęcia Krzysztof Krogulec
Jak bezpiecznie i zgodnie z prawem korzystać z lasów? Jakie niebezpieczeństwa czają się w lasach jesienią i w czasie pandemii? Jak wygląda problem szkodnictwa leśnego w województwie świętokrzyskim? - Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu oraz Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach mówiły o tym w piątek, 3 września na wspólnej konferencji w Kielcach.

- Lasy Państwowe chronią przyrodę leśną i majątek skarbu państwa, dlatego Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu oraz Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach zawarły w tym zakresie porozumienie i prowadzą skuteczną współpracę. Wciąż jednak mamy w Świętokrzyskiem do czynienia ze zjawiskiem szkodnictwa leśnego.

- W czasie pandemii coraz więcej osób korzysta z lasu, gdzie uprawia turystykę, sport i rekreację, dlatego niezmiernie ważna jest znajomość przepisów prawa w zakresie bezpiecznego korzystania z lasu, ale także dotyczącego bezpieczeństwa przyrodniczego lasów i jego funkcji gospodarczych, ponieważ wciąż mamy do czynienia ze zjawiskiem szkodnictwa leśnego – mówił dyrektor Regionalnych Lasów Państwowych w Radomiu Andrzej Matysiak.

Jak wynika z danych, najwięcej przypadków szkodnictwa leśnego na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, bo ponad 1500 rocznie (80 procent ogólnej liczby przypadków) dotyczy nielegalnego korzystania z lasu, a więc niedozwolonych wjazdów do lasu, obłamywania gałęzi drzew iglastych, czyli stroiszu, zaśmiecania i zanieczyszczania terenów leśnych, puszczania psa luzem oraz stwarzania zagrożenia pożarowego. Natomiast największe problemy to nielegalne wjazdy do lasu quadami i crossami oraz pozostawianie w nim śmieci. Wciąż zdarzają się dewastacje urządzeń turystycznych czy służących edukacji leśnej oraz akty wandalizmu.

- Dlatego służby leśne i policja zwiększają w tym zakresie działania. Ma to szczególne znaczenie w lasach w obrębie miast, takich jak Kielce i w dużych kompleksach leśnych, takich jak Puszcza Świętokrzyska. W zwalczaniu przejawów szkodnictwa leśnego wykorzystujemy nowe technologie – kamery, fotopułapki, drony oraz nowoczesne systemy informatyczne. Bardzo ważna dla bezpiecznego i zgodnego z prawem korzystania z lasów jest współpraca z policją – mówił na spotkaniu dyrektor Andrzej Matysiak.

Jakie są zdaniem policji przypadki szkodnictwa leśnego?

- Policja zgodnie ze swoimi uprawnieniami realizuje między innymi czynności związane ze ściganiem wykroczeń i przestępstw związanych ze szkodnictwem leśnym, a przede wszystkim dotyczących kradzieży drzewa w lesie, niszczenia infrastruktury leśnej, zakazu poruszania się pojazdami po terenach leśnych, w tym przede wszystkim na motocyklach crossowych czy quadach. Wspólne działania polegają na patrolowaniu również przy użyciu dronów. Skupiamy również uwagę na nielegalnych wysypiskach śmieci i ściganiu sprawców tego procederu – mówił komendant wojewódzki policji w Kielcach nadinspektor Jarosław Kaleta.
Zadaniem leśników i policji jest więc stałe ograniczanie skali niepożądanych procederów i tym samym zapewnienia bezpieczeństwa w lasach ludziom i przyrodzie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie