Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła Podstawowa numer 1 w Zagnańsku włączyła się w Tydzień Kultury Języka. Zobacz, co się działo

Oprac. Mateusz Dudek
Urząd Gminy Zagnańsk
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Zagnańsku (Chrustach) w dniach 11-15 marca 2019 roku kolejny raz włączyła się w obchody Tygodnia Kultury Języka w województwie świętokrzyskim – gdzie odbyła się już XVII edycja tego niezwykłego święta języka ojczystego. Tegoroczne hasło: „Wolność i niepodległość języka to wolność i niepodległość umysłu” nawiązuje do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pierwszy dzień świętowania odbył się pod hasłem: „Najstarsze książki w naszej bibliotece szkolnej”. Nauczyciel Roman Piskulak przygotował wystawę najstarszych i najciekawszych egzemplarzy znajdujących się w zbiorach bibliotecznych. Odwiedzający wystawę uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście mieli okazję zobaczyć, m.in. pierwsze wydanie powieści J. I. Kraszewskiego pt. „Stara baśń” z 1876 r., tomik Adama Asnyka: „Poezje” wydany w 1917 roku, podręcznik z 1923 r. oraz wiele książek z lat 1927 -1938. Nie zabrakło także wydawnictw z okresu powojennego z lat 1944 – 1952. Wprowadzeniem dla zwiedzających wystawę był film ukazujący historię placówki i jej dokonania na przestrzeni wieku działalności. Dużym zainteresowaniem cieszyła się część ekspozycji poświęcona okresowi II wojny światowej. Dodać należy, że szkoła w Zagnańsku – Chrustach w tym okresie była wiodącym ośrodkiem tajnego nauczania w ówczesnej gminie Samsonów, a także bazą dla działających w Zagnańsku tajnych kompletów gimnazjalnych.

W drugim dniu uczniowie poznawali legendy związane z Zagnańskiem i regionem świętokrzyskim. Trzeci dzień – środa - dedykowany był najmłodszym - „Podróż do krainy bajek i baśni”. Uczniowie klas I – IV wykonali prace plastyczne pt. „Mój baśniowy bohater”. Dodatkowym akcentem było opowiadanie przez uczniów kl. IV przeczytanych i zilustrowanych baśni, miało to zachęcić koleżanki i kolegów do czytania właśnie tego gatunku literackiego. Uczniowie klas starszych przygotowali też niespodziankę najmłodszym w postaci recytacji wybranych wierszy i baśni. Dzieci radośnie przyjęły niecodziennych gości i w skupieniu wysłuchały przygotowanego repertuaru.

Kolejny dzień to sztuka przemawiania - „Moja ulubiona książka”. Uczniowie klas starszych w ciekawy sposób przedstawiali koleżankom i kolegom swoje ulubione książki, wykorzystując także prezentacje multimedialne. W ten sposób młodzież zachęcała słuchaczy do czytania proponowanych lektur.

Ostatni dzień upłynął pod hasłem: „Szukamy mistrza ortografii w naszej szkole”. Zadaniem uczniów było wykazanie się znajomością zawiłości ortograficznych, w jakie bogaty jest nasz język. Konkurs zorganizowany był dla dwóch grup wiekowych: uczniów klas II - III oraz IV - VIII i miał wyłonić najlepszych w każdej klasie. Tytuł Mistrza Ortografii w Szkole Podstawowej nr 1 im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Zagnańsku zdobyli: Marysia Sikora – kl. II, Nadia Rzepka – kl. III, Gabrysia Pabjan – kl. V, Oliwia Tkacz – kl. VI, Hania Mazur – kl. VII, Jagoda Pabjan - kl. VIII. Dyplomy i nagrody wręczyła zwycięzcom dyrektor szkoły pani Anna Tuz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie