Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła Rodziny w Ostrowcu działa dla rodziców i ich dzieci. Założyli ją pracownicy socjalni [ZDJĘCIA]

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
Od półtora roku, w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim funkcjonuje Szkoła Rodziny, prowadzona przez pracowników socjalnych i psychologów. To szansa dla rodziców, nie radzących sobie z procesem wychowawczym, na znalezienie profesjonalnej pomocy, ale i poznanie osób z podobnymi problemami.

Szkoła Rodziny to nowa forma pomocy dla podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Co roku spośród rodzin objętych wsparciem, wybierana jest grupa, która co tydzień spotyka się w „szkole”.
- Kiedy w rodzinie pojawia się dysfunkcja, problemy opiekuńczo-wychowawcze, niezaradność, kiedy nie są zaspokajane potrzeby emocjonalne jej członków, nie jest zapewnione bezpieczeństwo czy właściwe warunki do prawidłowego rozwoju i wzrastania dzieci, występuje przemoc, alkoholizm, narkomania, należy taką rodzinę wesprzeć-mówi Katarzyna Łasak, pracownik socjalny, koordynator zespołu do spraw rodzin w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Szkoła Rodziny to forma wsparcia i pomocy skierowana do całych rodzin, przeżywających trudności na płaszczyźnie opiekuńczo- wychowawczej. Zajęcia w mają głównie charakter edukacyjno- wspierający. Prowadzą je w każdą środę pracownicy socjalni Ośrodka.
- Uświadamiamy rodzicom ich rolę w procesie wychowania dzieci, uczymy poszukiwania efektywnych rozwiązań w sytuacjach kryzysowych, jesteśmy edukatorami, doradcami, coachami- wyjaśnia Agnieszka Piotrowska, pracownik socjalny, jedna z koordynatorek Szkoły Rodziny.- Nasze Rodziny korzystają ze wsparcia psychologa, który zarówno prowadzi zajęcia w grupie, jak i spotyka się na indywidualnych konsultacjach. Organizowane są cykle spotkań ze specjalistami, takimi jak logopeda, terapeuta do spraw uzależnień czy dietetyki.

Niezwykle istotną kwestią jest to, że rodzice przychodzą do Szkoły Rodziny ze swoimi dziećmi. W czasie trwania zajęć dla dorosłych, starsze dzieci objęte są działaniami socjoterapeutycznymi z pracownikiem socjalnym, młodsze zaś korzystają z różnych form zabaw na świetlicy, na której mają zapewnione opiekę i pomoc.
- Podczas zajęć edukacyjnych rodzice często dzielą się swoimi cennymi doświadczeniami, tworząc dla siebie grupę wsparcia. Takie grupy, to wspaniałe narzędzie w procesie oddziaływań psychospołecznych. Dają sobie zrozumienie, podpowiadają rozwiązania, dostarczają pożytecznych informacji, relacjonują własne doświadczenia i uczą się akceptacji doświadczeń innych- mówi Katarzyna Łasak.

Uczestnicy zajęć mogą też liczyć na spotkania w nieco luźniejszej atmosferze czy integracyjne wycieczki.
- Naszym głównym celem jest integracja rodziny, czasem odbudowa jej fundamentu, a bardzo często nauka u podstaw. Pokazujemy jak spędzać wolny czas z dziećmi, jak z nimi rozmawiać, jak ich słuchać a nie tylko słyszeć, jak radzić sobie z problemami nie uciekając się do używek czy przemocy. Organizujemy wspólne imprezy okolicznościowe, wycieczki, zajęcia rękodzielnicze, kulinarne- dodaje Agnieszka Piotrowska.

Po pierwszym roku funkcjonowania Szkoły Rodziny, efekty były na tyle pozytywne, że program przedłużony został na kolejny. Dobrano kolejną grupę rodzin, która widząc swoje problemy, chce się z nimi zmierzyć, szuka rozwiązań, pomocy i szansy na normalną przyszłość.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrowiecswietokrzyski.naszemiasto.pl Nasze Miasto