Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła w Mąchocicach Kapitulnych imienia Marii Skłodowskiej-Curie. Była uroczystość

saw
Dyrektor szkoły Aneta Januchta i wójt Tomasz Lato
Dyrektor szkoły Aneta Januchta i wójt Tomasz Lato archiwum szkoły
12 października w Szkole Podstawowej w Mąchocicach Kapitulnych, odbyła się uroczystość nadania imienia. Patronką placówki została wielka polska uczona Maria Skłodowska-Curie, której związki z Kielecczyzną są bardzo duże.

Na uroczystość do szkoły w Mąchocicach Kapitulnych przybyli liczni goście na czele z posłem Henrykiem Milcarzem, był także wójt Tomasz Lato i radni gminy Masłów, byli wcześniejsi dyrektorzy tej szkoły, przedstawiciele samorządu lokalnego i rodzice uczniów.

- Społeczność naszej szkoły, wybierając jako patronkę Marię Skłodowską Curie, odwołała się do tradycji miejsca, naznaczonego już wcześniej imieniem tej znamienitej postaci – mówi Aneta Januchta, dyrektor szkoły. - Na cmentarzu parafialnym w Leszczynach znajduje się grób babki Marii - Salomei Skłodowskiej z Sagtyńskich. Babka naszej znakomitej uczonej urodziła w Kielcach pierwszego syna, Władysława - ojca Marii - przyszłej noblistki. W 1884 roku Maria Skłodowska, przebywając u wujostwa Wilgosińskich w Piekoszowie, odwiedziła z nimi cmentarz w Leszczynach, gdzie na grobie babki wspólnie złożyli kwiaty i zapalili świece. Od kilku lat uczniowie naszej Szkoły opiekują się tym nagrobkiem. Maria Skłodowska - Curie to wybitna Polka, ze wszech miar – Europejczyk oraz wspaniała uczona. Kobieta genialna, ale trzeba podkreślić, że cała jej rodzina składała się z osób ogromnie zdolnych, pracowitych i ofiarnych. Możemy być tylko dumni, że nasza szkoła nosi imię Marii Skłodowskiej-Curie – opowiada dyrektor Januchta.

Maria Skłodowska-Curie, urodziła się w 7 listopada 1967 roku w Warszawie a zmarła 4 lipca 1934 roku we francuskim Passy. Jej dziadek, Józef Skłodowski, po powstaniu listopadowym trafił na Kielecczyznę, był nauczycielem przedmiotów przyrodniczych w kieleckim gimnazjum – dzisiejszym liceum im. Stefana Żeromskiego. Maria odwiedzała Kielecczyznę, choć jej ojciec Władysław i matka Marianna mieszkali i pracowali w Warszawie, gdzie na świat przyszła Maria. Miała czwórkę rodzeństwa, z których troje zostało lekarzami.

Maria Skłodowska-Curie była genialnym fizykiem i chemikiem, pierwszą kobietą nagrodzoną Noblem i to dwukrotnie. To pierwsza wykładowczyni na paryskiej Sorbonie, którą wcześniej ukończyła. Jest jedyna kobieta pochowaną w Panteonie Francji w dowód uznania zasług naukowych.

Pierwszą nagrodą Nobla Maria Skłodowska-Curie została uhonorowana w 1903 z fizyki, wraz z mężem Pierre’em Curie i z Henrim Becquerelem, za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości. Po raz drugi została nagrodzona Noblem w 1911 z chemii, za odkrycie pierwiastków promieniotwórczych - polonu i radu. Nazwa polon została nadana pierwiastkowi na cześć Polski - ojczyzny uczonej. Niektóre źródła podają z kolei, że nazwa rad pochodzi od Radlina, gdzie jej dziadkowie Józef i Salomea Skłodowscy, miał majątek

W 2009 roku brytyjski magazyn „New Scientist” uznał Marii Skłodowskiej-Curie za największą kobietę naukowca wszech czasów. Największą uczoną świat zawdzięcza Polsce, której związki z Kielecczyzną są bardzo mocne.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie