Szkoła w Woli Morawickiej uroczyście otwarta. Nowoczesny obiekt robi wrażenie! [ZDJĘCIA]

Paulina Baran
Paulina Baran
Udostępnij:
Nowe, lepsze warunki czekają od nowego roku szkolnego na wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej w Woli Morawickiej. Nowoczesny, funkcjonalny, energooszczędny i wyposażony w najnowsze technologie obiekt właśnie został oddany do użytku. Budowa szkoły kosztowała 9 milionów 225 tysięcy złotych, z czego blisko 2 miliony 600 tysięcy złotych pokryło unijne dofinansowanie pozyskane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Kolejne 1,5 miliona pokryły środki pochodzące z przyznanego gminie odszkodowania.

Decyzja o budowie nowego budynku Szkoły Podstawowej w Woli Morawickiej, zapadła w chwili, kiedy okazało się, że obiekt musi zostać wyburzony ze względu na wytyczony w tym miejscu przebieg obwodnicy Morawicy i Woli Morawickiej, a nadmienić należy że w Woli Morawickiej szkoła istnieje od 1912 roku.

- Mieszkańcy byli pełni obaw, że konieczność wyburzenia szkoły będzie wiązała się z jej likwidacją – wspominał podczas uroczystego otwarcia nowoczesnego obiektu burmistrz Miasta i Gminy Morawica, Marian Buras. - Po wielu rozmowach, biorąc pod uwagę wszystkie opinie i postulaty, podjęliśmy w końcu decyzję o budowie nowego budynku, a trzeba przyznać, że nie była to łatwa decyzja ze względu na wysokie koszty inwestycji. Uznaliśmy jednak, że Wola Morawicka jest miejscowością dynamicznie rozwijającą się, w której powstaje coraz więcej nowych domów, a ludzi przybywa. Najważniejsze, aby szkoła wypełniała się dziećmi, aby panowała tu dobra atmosfera. Liczymy też, że będzie tu wysoki poziom nauczania. Kiedy dziś patrzę na tę placówkę, to wiem, że było warto – podkreślał burmistrz Marian Buras, który dziękował wszystkim zaangażowanym w realizację inwestycji.
- Podziękowania kieruję przede wszystkim na ręce mojego zastępcy Marcina Dziewięckiego oraz pracowników referatu inwestycji, którzy od samego początku skrupulatnie sprawowali nadzór nad budową szkoły. Dziękuję też wykonawcom zadania, dla których okazało się ono wyjątkowo trudne, głównie na etapie prac projektowych, kiedy to pojawiły się niespodziewane problemy z poziomem wód gruntowych, a budynek trzeba było podnieść o 1,5 metra do góry. Wszystkie przeciwności udało się jednak pokonać. Dziękuję też za wyrozumiałość i wsparcie ze strony grona pedagogicznego oraz rodziców i stowarzyszenia w czasie remontu sali gimnastycznej oraz budowy szkoły – dziękował burmistrz.

Obecna podczas uroczystości otwarcia wiceminister sportu Anna Krupka podkreślała, że uczniowie nie tylko będą się teraz uczyć w komfortowych warunkach, ale będą też mogli rozwijać się pod względem fizycznym, ponieważ zajęcia sportowe będą odbywać się w nowoczesnej sali gimnastycznej. - Dziś ważny dzień dla mieszkańców Woli Morawickiej. To głównie wokół szkół toczy się życie kulturalne danych miejscowości. Tu spotykają się nie tylko uczniowie, ale też cała społeczność. Cieszę się, że w tej szkole rozwijać może się także sport, dzięki kompleksowemu remontowi sali gimnastycznej. Gratuluję władzom gminy, które skutecznie sięgają po dofinansowania zewnętrzne, również w obszarze sportu. Tylko w tym roku miałam przyjemność przekazać na ręce burmistrza Mariana Burasa dofinansowanie na zadaszenie boiska piłkarskiego w Bilczy, a także na budowę boisk w Brudzowie, Łabędziowie oraz w Dyminach – mówiła wiceminister Anna Krupka, dziękując burmistrzowi za dobrą współpracę.

Senator Krzysztof Słoń podkreślał, że samorząd gminy Morawica od lat realizuje program rozwoju infrastruktury społecznej. - My nie zwijamy Polski tylko staramy się Polskę budować. Przywracamy te obiekty, które były likwidowane, ale także budujemy nowe, takie jak ten. Dziękuję, że w tej gminie postawiliście twardo na rozwój tej miejscowości, że tutaj stawia się na człowieka – dziękował senator Krzysztof Słoń. Słowa uznania wyraził także przewodniczący Rady Powiatu Kieleckiego, Jacek Kuzia. - Gratuluję burmistrzowi tak dobrego zarządzania budżetem gminy, a dyrekcji szkoły, nauczycielom i uczniom tak wspaniałej placówki – mówił przewodniczący Jacek Kuzia. Miłą niespodziankę uczniom przygotował prezes Zakładu Usług Remontowych i Produkcyjnych Andrzej Adamczyk, wykonawca generalny budowy szkoły, który przekazał specjalnie dla nich zestaw piłek.

Podczas otwarcia nowoczesnej placówki nie obyło się także bez podziękowań złożonych w imieniu mieszkańców na ręce burmistrza od radnego Marcina Piecyka oraz sołtysa Jana Skucińskiego. Obaj panowie przekazali pamiątkowy grawerton. Podobnie jak dyrekcja szkoły. - Dziś dzięki przychylności i zaangażowaniu wielu osób otwiera się kolejna piękna karta historii dla naszej szkoły. Wydarzenie to zapisze się złotymi literami. Teraz mamy nowe, lepsze warunki do nauczania – mówiła dyrektor szkoły Katarzyna Stańko, składając wspólnie z Ewą Kaluską wiceprezes prowadzącego szkołę Stowarzyszenia Wola Morawicka.

Po uroczystym przecięciu wstęgi przybyli goście wraz z rodzicami i nauczycielami zostali zaproszeni do zwiedzenia szkoły. A ta, trzeba przyznać zrobiła prawdziwe wrażenie nie tylko na najmłodszych, ale też na rodzicach. - Jest kolorowo i przestronnie. Bardzo się cieszymy, że nasze dzieci będą mogły się uczyć i rozwijać w tak fantastycznych warunkach, że będą mogły korzystać ze wszystkich znajdujących się tu najnowszych technologii – mówili rodzice jednego z uczniów Rafał i Iwona Gruszczyńscy.

Uczniowie Szkoły w Woli Morawickiej rozpoczną nowy rok szkolny w warunkach, o jakich wcześniej mogli tylko pomarzyć. Dziś te marzenia stały się rzeczywistością. Szkoła jest przestronna, funkcjonalna, energooszczędna i nowoczesna. Jej powierzchnia całkowita wynosi blisko 3 tysiące metrów kwadratowych. Do szkoły uczęszczać będzie 86 uczniów, a także trzy grupy rocznikowe przedszkolaków. W sumie edukacją objętych będzie blisko 140 dzieci. W ramach projektu dotyczącego budowy szkoły została także wyremontowana sala gimnastyczna. Przeprowadzono jej termomodernizację wraz z wykonaniem elewacji. Zupełnie inne oblicze zyskał również teren wokół szkoły. Przebudowano i rozbudowano istniejący parking, posadzono nowe krzewy i drzewka, a nawet kwiaty.

Wykonawcą generalnym inwestycji był Zakład Usług Remontowych ZURIP z Małogoszczy. Szkołę w Woli Morawickiej wybudował za 9 milionów 255 tysięcy złotych w systemie "zaprojektuj i wybuduj". Była to najtańsza oferta, jaka wpłynęła na ogłoszony przez gminę przetarg. Warto dodać, że na inwestycję pozyskano unijne dofinansowanie w wysokości około 2 milionów 600 tysięcy złotych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Dodatkowo 1,5 miliona pochodziło z przyznanego gminie odszkodowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie