Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkole w Grzymałkowie nadano imię Jadwigi Mikody - oddanej nauczycielki, więźniarki z Oświęcimia. W uroczystości uczestniczyła jej rodzina

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
W czwartek, 8 grudnia Szkoła Podstawowa w Grzymałkowie przeżywała niezwykle podniosłą uroczystość. Tego dnia oficjalnie nadano szkole imię Jadwigi Mikody, niezwykle oddanej i zaangażowanej nauczycielki, która w 1943 roku została aresztowana, a kilka miesięcy później zginęła w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. W podniosłej uroczystości uczestniczyła córka pani Jadwigi - Mirosława wraz z rodziną. Mszy świętej przewodniczył biskup pomocniczy kielecki, ksiądz Marian Florczyk.

Uroczystość nadania imienia Jadwigi Mikody Szkole Podstawowej w Grzymałkowie

Społeczność Szkoły Podstawowej w Grzymałkowie przeżywała podniosłą uroczystość. W czwartek, 8 grudnia - w dniu 79. rocznicy śmierci Jadwigi Mikody - oddanej i zaangażowanej nauczycielki szkoły w latach 1929-1943, zasłużonej pedagog tajnego nauczania, uroczyście nadano jej imię, szkole w Grzymałkowie.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym w Grzymałkowie. nabożeństwu przewodniczył biskup kielecki pomocniczy, ksiądz Marian Florczyk.

Zaraz po mszy w kościele, cała społeczność szkolna wraz zaproszonymi gośćmi, przeszła do szkoły na dalszą część uroczystości.

Wyjątkowymi gośćmi wydarzenia była córka pani Jadwigi - Mirosława wraz ze swoją rodziną. W wydarzeniu uczestniczyli też między innymi: senator Krzysztof Słoń, lokalni i powiatowi samorządowcy na czele z wójtem gminy Mniów Piotrem Wilczakiem, zastępcą wójta Michałem Milcarzem, świętokrzyska wicekurator oświaty Katarzyna Nowacka, ksiądz biskup Marian Florczyk, księża, panie dyrektor, grono pedagogiczne, uczniowie i rodzice, a także zaproszeni goście i inni.

Na wstępie głos zabrała dyrektor szkoły w Grzymałkowie, Małgorzata Dąbrowska:

- Nadać imię szkole, to niejako ustalić jej tożsamość. Zasugerować wartości ważniejsze od innych. Podkreślić kierunki działań dydaktyczno-wychowawczych poprzez osobę patrona. Nadać imię szkole to także wskazać całej społeczności szkolnej - uczniom, nauczycielom, rodzicom pewien autorytet. (...) Nie mieliśmy żadnych wątpliwości i wierzyliśmy, że to będzie tylko zwykła formalność. I zaskoczenia nie było, bo zarówno rada pedagogiczna, samorząd uczniowski, rada rodziców, jak i pracownicy administracji, obsługi jako jedynego kandydata na patrona wskazali panią Jadwigę Mikodę. W związku z tym, rada pedagogiczna podjęła uchwałę o nadaniu szkole imienia Jadwigi Mikody. (...) 14 czerwca 2022 roku Rada Gminy w Mniowie podjęła uchwałę nadającą Szkole Podstawowej w Grzymałkowie imię Jadwigi Mikody.

Historię patronki przybliżyła wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Grzymałkowie Barbara Kolus, która 46 lat temu jako uczennica 8 klasy szkoły w Grzymałkowie, prowadziła uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Jadwidze Mikodzie.

- Jadwiga Mikoda. Nauczycielka, która w tej szkole pracowała, tu mieszkała i utożsamiała się z tym środowiskiem. Osoba, która swoim życiem i dokonaniami stanowi wzór dla dzieci i młodzieży. Nie mam żadnej wątpliwości, że to dla nas najważniejsza i jedyna kandydatura, która na stałe wpisała się na kartach historii tej szkoły. (...) Pragnęliśmy, by naszą szkołą opiekowała się osoba, która wie co znaczy wiedza, nauka, umiłowanie ojczyzny. Prawdziwy patriota, który zapłacił najwyższą cenę, jaką była utrata życia w obozie zagłady w Oświęcimiu 8 grudnia 1943 roku. Jesteśmy dumni, że nasza szkoła dołączyła do grona placówek, którym patronuje kobieta. Kobieta silna, gotowa do poświęceń, bezgranicznie kochająca dzieci i młodzież. Bez wątpienia miała w sobie wiele determinacji i odwagi, by podczas II wojny światowej kiedy Niemcy zakazali nauki języka polskiego i historii, ona nie zawahała się i rozpoczęła tajne nauczanie tych przedmiotów wspólnie ze swoim mężem. Zwyciężyły wartości takie jak umiłowanie ojczyzny, odwaga, bohaterstwo i patriotyzm. Taka była Jadwiga Mikoda. To właśnie te wartości będą dla nas wyznacznikiem pracy dydaktyczno-wychowawczej. Dzisiejszy dzień jest historycznym dniem dla naszej szkoły. Jest spełnieniem marzeń wielu pokoleń wychowanków tej szkoły i mieszkańców okolicznych miejscowości

- przyznała wicedyrektor Barbara Kolus.

Wójt gminy Mniów, Piotr Walczak dodał, że przygotowując się do tego wydarzenia, zarówno szkoła jak i samorząd wykonali szereg prac, których zwieńczenie widoczne jest właśnie dziś.

- Dziś z dumą można stwierdzić: nadszedł dzień nadania imienia szkole i poświęcenia sztandaru. Kim była Jadwiga Mikoda? Była nauczycielem tutejszej szkoły, a przede wszystkim wielką patriotką. Czy taka postać we współczesnym świecie może stać się autorytetem dla dzieci i młodzieży? Jak najbardziej. Jej życie i poświęcenie dla ojczyzny, dla swojej rodziny oraz uczniów, było i jest wzorem postawy prawdziwego bohatera, patrioty oraz modelu wybitnego pedagoga. (...) Chcę bardzo serdecznie podziękować całej społeczności szkolnej za organizację tego podniosłego wydarzenia i cieszę się, że jako samorząd mogliśmy również przyczynić się do wspaniałego święta, jakim niewątpliwie jest dzisiejszy dzień - mówił gospodarz gminy.

Senator Krzysztof Słoń przyznał, że to wydarzenie wyjątkowe:

- Patrząc na ten piękny uśmiech pani Jadwigi widoczny na portrecie jestem przekonany, że to dzisiejsze spotkanie jest potrzebne, że to dzisiejsze spotkanie ma sens. Właśnie tutaj, właśnie z udziałem nas wszystkich. Wzięliście sobie za patrona polską kobietę. Piękną, wykształconą, sąsiadkę waszych poprzedników, waszych dziadków. Tę, która stąd wyrosła i tutaj żyła. Czego uczy nas pani Jadwiga? Uczy nas tego, że ojczyznę trzeba kochać również przez swoją pracę, i że ta praca, aby była coś warta, musi być powołaniem, dawać satysfakcję i dla tej pracy trzeba umieć sporo poświęcić. Drodzy uczniowie, jest sens w tym żeby zdobywać wiedzę, żeby się rozwijać, żeby się kształtować

- mówił senator Krzysztof Słoń.

Serdeczne życzenia i gratulacje na ręce pani dyrektor i całej społeczności szkolnej, złożyli także: świętokrzyska wicekurator oświaty Katarzyna Nowacka, radny powiatu kieleckiego Łukasz Woźniak, a także wiceprzewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego Mieczysław Gębski.

Niezwykle podniosłym momentem było uroczyste odsłonięcie popiersia Jadwigi Mikody, które stanęło tuż obok tablicy pamiątkowej poświęconej patronce. W części popiersia, znalazł się autentyczny fragment drutu kolczastego pochodzącego z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Odsłonięcia popiersia dokonali ksiądz biskup Marian Florczyk, senator Krzysztof Słoń, dyrektor szkoły Małgorzata Dąbrowska oraz najważniejsza - córka pani Jadwigi, Mirosława, która nie kryła wzruszenia i zaskoczenia z tego faktu.

Ważnym elementem uroczystości było też przekazanie oraz poświęcenie nowego sztandaru szkoły. Uczniowie złożyli uroczystą przysięgę na sztandar, zaś grono fundatorów wbiło symboliczne gwoździe w drzewiec sztandaru.

Cała uroczystość była niezwykle podniosła i wzruszająca. W wydarzeniu wzięła udział cała społeczność szkolna, a także rodzice, mieszkańcy Grzymałkowa i zaproszeni goście.

Biografia Jadwigi Mikody

Jadwiga Mikoda z domu Klimaszewska, urodziła się 30 października 1907 roku. Pochodziła z Kielc. Ukończyła Państwowe Pedagogium w Krakowie. W sierpniu 1929 roku przybyła do pracy w szkole w Grzymałkowie, gdzie obowiązki kierownika pełnił Jan Mikoda. W 1934 roku została jego żoną i zamieszkali wspólnie w dwóch pokojach w domu Jana Wojciechowskiego. Tam urodziło się dwoje dzieci: syn Ryszard w 1935 roku oraz córka Mirosława w 1937 roku. Wiosną 1939 roku rodzina Mikodów przeprowadziła się do nowego domu Antoniego Cieślickiego. Mikodowie do pracy nauczycielskiej przystąpili z wielką pasją i zaangażowaniem. Szybko zdobyli uznanie dzieci, rodziców i reszty społeczeństwa. Po wybuchu II wojny światowej, we wrześniu 1939 roku, kieleckie kuratorium odebrało etat nauczycielski pani Jadwidze Mikodzie i pozbawiło ją pracy w szkole. Oficjalnym powodem zwolnienia był przepis, który w tamtym czasie obowiązywał w całej Generalnej Guberni, a stanowił on, że w jednej szkole nie mogą uczyć: kierownik szkoły i jego żona - nauczycielka. W rzeczywistości obawiano się działań konspiracyjnych. Podczas gdy Jan Mikoda kierował sześcioklasową szkołą, pani Jadwiga zorganizowała i prowadziła w ich domu w Grzymałkowie, tajne nauczanie.

Konspiracyjnie uczyła starsze klasy przedmiotów wtedy zakazanych: historii, polskiej literatury i geografii. Utworzyła tajną klasę 7 liczącą kilkanaścioro uczniów. Przygotowywała ich do tajnych kompletów z zakresu programu gimnazjum ogólnokształcącego. Dzieci rozpoczęły naukę na początku października 1939 roku. W tajnym nauczaniu pomagał żonie pan Jan, który uczył matematyki, fizyki z chemią, a także języka niemieckiego.

Wczesnym rankiem 26 maja 1943 roku do mieszkania rodziny Mikodów wtargnęli żołnierze niemieccy w celu aresztowania, wpisanego od kilku miesięcy na listę gestapo, kierownika szkoły. Pan Mikoda zdążył się ukryć w pobliskich zabudowaniach. Żandarmi dokładnie przeszukali mieszkanie i wobec faktu, że nie udało im się pochwycić pana Jana, zabrali małżonkę, nie zważając na to, że w domu pozostała dwójka małych dzieci. Przetrzymywali ją wraz z innymi aresztowanymi w kieleckim więzieniu, gdzie podczas wielokrotnych przesłuchań była bita i torturowana. W końcu czerwca 1943 roku, wraz z dużym transportem więźniów z Kielc i Radomia, została wywieziona pociągiem do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu - Brzezince. Tam nadano jej numer obozowy 46488. Dopiero po zakończeniu wojny oficjalnie dowiedziano się, że pani Jadwiga Mikoda zginęła w obozie, 8 grudnia 1943 roku.

W dniu 12 grudnia 1976 roku w Szkole Podstawowej w Grzymałkowie dokonano odsłonięcia pamiątkowej tablicy ku czci Jadwigi Mikody - patriotki i więźniarki. W uroczystości udział wzięli między innymi: mąż pani Jadwigi - Jan Mikoda, jej bracia oraz córka Mirosława z rodziną.

Corocznie 8 grudnia w Szkole Podstawowej w Grzymałkowie, w celu uczczenia pamięci pani Jadwigi Mikody, odbywa się uroczysty apel pod hasłem "Ludzie ludziom zgotowali ten los".

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości nadania imienia szkole w Grzymałkowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie