Szkolnych wspomnień czar... Absolwenci zjechali do...

  Szkolnych wspomnień czar... Absolwenci zjechali do sandomierskiej "marmolady"

  Małgorzata Płaza

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Szkolnych wspomnień czar... Absolwenci zjechali do sandomierskiej "marmolady"
  1/27
  przejdź do galerii

  ©Małgorzata Płaza

  - To była wyjątkowa szkoła - mówili zgodnie uczestnicy zjazdu absolwentów w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich imienia Komisji Edukacji Narodowej. Spotkanie zorganizowane w sobotę towarzyszyło obchodom 70–lecia sandomierskiej „Marmolady”.
  OGLĄDAJ TAKŻE: Cztery strony świata: W Niemczech może ziścić się scenariusz pozytywny dla Polski

  (Źródło:

  vivi24)

  Uczestników zjazdu witał napis umieszczony nad wejściem do budynku „Marmolady” - „Najmilsze powroty”, a w holu wystawa zatytułowana „Szkolnych wspomnień czar”.

  Na spotkanie z okazji jubileuszu 70-lecia przyjechało około 300 absolwentów z różnych stron kraju.
  - Obecność tak wielu osób jest potwierdzeniem niepowtarzalności, wyjątkowości tej szkoły, jej atmosfery i sukcesów - powiedział Dariusz Łuczak, dyrektor placówki, otwierając uroczystość.
  O wyjątkowości „Marmolady” opowiadali nam sami absolwenci. Jak przypomniał Zdzisław Pytlak, który był również jej dyrektorem, w latach 60. była to jedyna szkoła w kraju o profilu przetwórstwa owoców i warzyw. Na naukę zawodu przyjeżdżali do Sandomierza młodzi ludzie z różnych części Polski.

  - Ta szkoła świetnie przygotowywała do zawodu. Mieliśmy duże, dobrze wyposażone warsztaty. Ponadto odbywaliśmy praktyki w zakładach przetwórczych znajdujących się w rejonie Sandomierza. Mieliśmy też praktyki wakacyjne – wspominał Zdzisław Pytlak.
  Absolwenci sandomierskiej szkoły kierowali liniami produkcyjnymi w zakładach przetwórczych, byli majstrami, kierownikami, zostawali dyrektorami.

  Wśród absolwentów „Marmolady” są również pracownicy naukowi. Jednym z nich jest profesor Stanisław Bielecki. Były rektor Politechniki Łódzkiej nie krył, że sandomierskie technikum dało mu solidne podstawy.

  – Chemia była w „Marmoladzie” na najwyższym poziomie. Koledzy z innych sandomierskich szkół, którzy interesowali się tym przedmiotem, nam zazdrościli. Były tu bardzo dobre laboratoria, byli wyśmienici nauczyciele – opowiadał profesor Stanisław Bielecki.
  Wiesława Karczewska-Grabias podkreśliła, że „Marmolada” świetnie uczyła również przedmiotów ogólnokształcących.
  – Potwierdza to mój przykład - ukończyłam filologię polską – poinformowała uczestniczka zjazdu - O tym, że była to szkoła niezwykła, z niezwykłą aurą, świadczą moje kolejne książki, nawiązujące również do „Marmolady”.
  Absolwentka dodała, że z wielką sympatią wspomina nauczycieli, którzy przekazywali nie tylko wiedzę, ale również ogólnoludzkie wartości, ważne w dorosłym życiu.

  - Przez pięć lat nauki czułam się tutaj jak w domu. Nie ma w tym stwierdzeniu przesady - podkreśliła Wiesława Karczewska-Grabias.
  W czasie części oficjalnej, z udziałem między innymi parlamentarzystów, przedstawicieli lokalnych władz i świętokrzyskiego kuratora oświaty Kazimierza Mądzika, nauczycielka Urszula Chabel odczytała fragment kroniki sprzed 70 lat dotyczący utworzenia szkoły.
  Później odbyły się spotkania roczników absolwentów z nauczycielami. Delegacje zapaliły znicze na grobach nieżyjących już pedagogów.
  Wieczorem rozpoczął się bal absolwentów.

  Zobacz galerię

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Symphonica 2 Rock of Poland w Kielcach. Będzie ostre granie!

  Symphonica 2 Rock of Poland w Kielcach. Będzie ostre granie!

  Gospodynie i Gospodarze Wiejscy. Finał [zdjęcia, wideo]

  Gospodynie i Gospodarze Wiejscy. Finał [zdjęcia, wideo]