Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły z Buska i powiatu na chwilę przed pierwszym dzwonkiem. Są przygotowane na pracę w reżimie sanitarnym?

Paulina Baran
Paulina Baran
archiwum
W szkołach w regionie trwają intensywne przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego. Dyrektorzy łamią sobie głowę, jak sprostać wszystkim wytycznym sanitarnym - w większości placówek uczniowie przed wejściem do szkoły będę mieć mierzoną temperaturę, będą dezynfekować ręce, zaleca się też zachowanie 1,5 metra dystansu, choć można się domyślać, że będzie to bardzo trudne...

Szkoły w Busku czekają na uczniów
Do rozpoczęcia roku szkolnego w reżimie sanitarnym przygotowane są już wszystkie szkoły w Busku – Zdroju, bynajmniej tak wynika z pism, które placówki wysłały do Urzędu Miasta. Zastępca burmistrza Buska – Zdroju, Michał Maroński przyznaje, że nauka będzie teraz wyglądała zupełnie inaczej, począwszy od dezynfekcji rąk, a skończywszy na tym, że uczniowie poszczególnych klas nie będą się “ze sobą mieszać na przerwach”.

- Ta kwestia jest cały czas dyskutowana, najprawdopodobniej poszczególne klasy będą mieć przerwy o różnych porach lub czasem będą je po prostu spędzać w sali lekcyjnej. - Pracownicy szkół przeszli już szkolenia z zakresu bezpieczeństwa, na pewno będą często upominać uczniów, żeby nie wymieniali się przyborami szkolnymi, nie mówiąc już o kanapkach, co przecież było dosyć częste szczególne w przypadku młodszych dzieci. Jednym z zaleceń jest częste wietrzenie sal oraz prowadzanie zajęć wychowania fizycznego na świeżym powietrzu – wymienia wiceburmistrz.

Placówki prowadzone przez powiat także w gotowości
To, że szkoły dla których organem prowadzącym jest powiat buski podjęły wszelkie możliwe starania, aby jak najlepiej przygotować się do przyjęcia uczniów od 1 września oraz zapewnić im oraz nauczycielom i innym pracownikom jak najwyższy poziom bezpieczeństwa zapewnia Renata Krzemień naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej w Starostwie Powiatowym w Busku – Zdroju.
Powiat buski jest obecnie organem prowadzącym dla dziesięciu placówek: I Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki w Busku – Zdroju, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych imienia Mikołaja Kopernika w Busku – Zdroju, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku – Zdroju, Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku – Zdroju, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku – Zdroju, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Broninie, Zespołu Szkół Specjalnych w Busku – Zdroju, Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Busku – Zdroju, Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego imienia Józefa Grudnia w Busku – Zdroju i Powiatowego Ośrodka Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku – Zdroju.

- Głównym celem działań organu prowadzącego oraz dyrektorów szkół jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa uczniom, nauczycielom oraz pracownikom naszych jednostek oświatowych – mówi Renata Krzemień. Wyjaśnia, że szkoły podejmą szereg działań zmierzających do zachowania dystansu społecznego, częstej dezynfekcji sprzętów, powierzchni i pomieszczeń, częstego wietrzenia sal, stosowania zalecanych zasad higieny osobistej, stosowania specjalnego oznakowania pomieszczeń i powierzchni oddzielających od siebie większe grupy osób, informowania o zasadach zachowania się, mierzenia temperatury, monitowania czy osoby przebywające na terenie szkół nie wykazują niepokojących objawów.

Szefową Wydziału Edukacji w buskim starostwie zapytaliśmy także o to, czy dyrektorzy szkół obawiają się wielkiej odpowiedzialności, która na nich ciąży. Trzeba bowiem wiedzieć, że to oni zdecydują o ewentualnym zamknięciu szkoły w razie zagrożenia. - Dyrektorzy na spotkaniach wyrażają swoje obawy dotyczące organizacji pracy jednostek oświatowych w warunkach epidemii. Jednocześnie czują wielką odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoich uczniów i pracowników i zrobią wszystko, aby jak najlepiej wywiązać się z powinności zapewnienia im jak najlepszych warunków nauki i pracy w nowym roku szkolnym – otrzymaliśmy w odpowiedzi.

Czas pokaże, jak będzie wyglądała nowa rzeczywistość
Do wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej dostosowują się również szkoły w gminie Nowy Korczyn. Burmistrz Paweł Zagaja wyjaśnia, że okresie wakacji przeprowadzono konieczne remonty w placówkach oświatowych. Przyznaje jednak, że zarówno jako rodzic i jako burmistrz ma obawy, jak będzie funkcjonowała szkoła i dowóz dzieci do szkół w dobie COVID 19. - Jestem po naradzie z dyrektorami szkół oraz podmiotem świadczącym dowóz dzieci do szkół. Zaopatrzyliśmy wszystkich w środki ochrony osobistej i pełni nadziei rozpoczynamy rok szkolny. Życzę w tym miejscu wszystkim uczniom, rodzicom oraz sobie szczęśliwego nowego roku – mówi włodarz.

Z nadzieją o nowym roku szkolnym mówi też burmistrz Stopnicy Ryszard Zych. -Myślę, że jesteśmy dobrze przygotowani i jeżeli będą stosowane zasady sanitarne to żaden wirus nie wedrze się do szkoły. Na pewno będziemy robić wszystko, żeby uczniowie poszczególnych klas się nie mieszali, prawdopodobnie przerwy będą spędzali w salach lekcyjnych. Jeżeli chodzi o środki do dezynfekcji to jesteśmy już w pełni zabezpieczeni i tak naprawdę czekamy na przyjęcie dzieci. Ze swojej strony chciałbym zaapelować również do rodziców o współpracę, o to, żeby bacznie obserwowali swoje dzieci i w razie zagrożenia szybko nas poinformowali o swoich podejrzeniach – podsumowuje burmistrz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie