Szlak śladami kultury benedyktyńskiej nabiera kształtu. Zobaczcie co powstanie w gminach Bieliny, Bodzentyn, Łagów i Pawłów

Lidia Cichocka
Architekci przystąpią do opracowania programu szlaku - właśnie przewodniczący Związku Gmin Gór Świętokrzyskich – Sławomir Kopacz, wójt Bielin oraz członek zarządu – Tomasz Lato, wójt Masłowa podpisali umowę z Pracownią Architektoniczną MAZM z Warszawy, reprezentowaną przez prezesa zarządu – Marka Szcześniaka.

Celem tego ważnego dla turystyki projektu jest stworzenie kompleksowego produktu turystycznego, opartego na autentycznym dziedzictwie regionu, jakim jest tradycja i kultura pozostawiona przez benedyktynów, którzy przez lata rezydowali na Świętym Krzyżu. Szlak ma być atrakcyjny dla turystów zarówno pod względem prezentowanych treści, jak i wizualnym. Projektem objęto pięć gmin – Bodzentyn, Bieliny, Pawłów, Łagów i Nowa Słupia – które mają związki z pobenedyktyńską tradycją. Inwestycje powstaną jednak w czterech gminach.

W Bodzentynie planowana jest rewitalizacja ruin zamku wraz z przygotowaniem infrastruktury umożliwiającej prezentację historii zamku i miasta. Projekt zakłada powstanie części wystawienniczej w obrębie ruin Zamku Biskupów Krakowskich w Bodzentynie. Pojawią się tam stanowiska z wirtualną rzeczywistością, ale także artefakty z badań archeologicznych i inne obiekty odnoszące się do historii zamku.

W gminie Bieliny działaniami projektowymi objęta zostanie Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej. Na jej terenie powstaną nowe stanowiska rzemieślnicze: zagroda grotnika ze stanowiskiem do wytwarzania grotów i włóczni, łaziebnika, który wykonywał przeróżne zabiegi higieniczne w epoce średniowiecza czy piekarza. Atrakcją będzie także przygotowanie zimowego ogrodu kultury, w którym prezentowane będą prace lokalnych artystów.

W gminie Pawłów, w dawnej szkole w Starym Bostowie oraz w Gminnym Ośrodku Kultury w Pawłowie, utworzony zostanie Regionalny Ośrodek Dokumentacji Historii, gdzie prowadzone będą zajęcia nawiązujące do pracy zakonników na Świętym Krzyżu, wśród nich warsztaty kaligrafii, podstaw produkcji papieru czerpanego, iluminacji.

W gminie Łagów powstanie Galeria Produktów Lokalnych, w której między innymi odbywać będą się pokazy i degustacje produktów kulinarnych dostępnych w regionie, kiermasze, targi regionalne, spotkania. Podstawową funkcją galerii będzie promocja i sprzedaż produktów lokalnych turystom. Tu także, na wzór Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej powstaną warsztaty rzemieślnicze związane z obróbką kamienia, bowiem to właśnie Łagów słynął od czasów średniowiecza z kamieniarstwa. W planach jest odtworzenie warsztatu kamieniarzy, w którym pokazane zostaną podstawowe narzędzia, i sposoby tradycyjnej obróbki kamienia, warsztatu ceramiczno – kaflarskiego, w którym pokazana zostanie tradycja wydobywania i przetwarzania glinki ceramicznej.

Program Funkcjonalno – Użytkowy dla szlaku „Śladami kultury benedyktyńskiej” powstanie do końca listopada tego roku. W zespole pracującym nad nim znaleźli się oprócz architekta Marka Szcześniaka, mającego na swoim koncie wiele atrakcyjnych realizacji, także prof. Krzysztof Bracha – mediewista konsultujący treści prezentowane na szlaku, dr Piotr Rypson – historyk sztuki, autor międzynarodowych wystaw, konsultujący zagadnienia wystawiennicze na szlaku, a także specjaliści od multimediów czy strategii promocji marki turystycznej.

Projekt „Śladami kultury benedyktyńskiej” jest współfinansowany z pieniędzy Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020 w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie