Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlifowanie charakteru czyli siła noworocznych postanowień - jak w nich wytrwać radzi psycholog

Katarzyna Kulińska
Najbardziej motywują nas małe zwycięstwa, więc do celu zmierzajmy małymi kroczkami, dzień po dniu aż do celu.
Najbardziej motywują nas małe zwycięstwa, więc do celu zmierzajmy małymi kroczkami, dzień po dniu aż do celu. archiwum
1/7 postanowień noworocznych nie jest w stanie przetrwać dłużej niż kilka godzin... 1/3 osób, które je podejmują kapitulują już po tygodniu. Tyle zimnej kalkulacji wynikającej z naukowych badań problemu.

- Dotrzymywanie postanowień to próba zmierzenia się z samym sobą, która leży u podłoży rozwoju psychologicznego człowieka. - mówi Małgorzata Kaleta- Kupiecka, psycholog - To sobie musimy dać słowo honoru, że wytrwamy w tej próbie charakteru. Bo dotrzymywanie postanowień to szlifowanie charakteru, bez taryfy ulgowej , bez wymówek i odstępstw. Najbardziej motywują nas małe zwycięstwa, więc do celu zmierzajmy małymi kroczkami, dzień po dniu aż do celu. Każde odstępstwo od narzuconych sobie reguł jest początkiem fiaska naszych postanowień. Składanie ich ma o tyle sens, o ile jesteśmy w stanie w nich wytrwać.

Potrzeba zmiany

Niezależnie czy podejmujemy postanowienia noworoczne czy inne robimy to dla zmiany stylu życia, dla zdrowia, z myślą o innych ale zawsze u podstaw jest chęć odmiany losu na lepsze. Ale dana obietnica, gotowość do wyrzeczeń bywa ciężkim balastem, z którym czasem nie możemy sobie poradzić.
Każdy z nas podejmuje w życiu jakieś postanowienia, najbardziej powszechne są oczywiście te noworoczne lub wielkopostne, bo wiążą się z naznaczonym w kalendarzu nowym etapem naszego życia, trwają w naszej tradycji od lat, mają swoją zasadność i wytłumaczenie wynikające z kultury w jakiej żyjemy. Jednak do składania postanowień, obietnic czy podejmowania wyrzeczeń motywuje nas najbardziej chęć dążenia do dobrostanu.

Zmierz się ze sobą

- Podejmując postanowienia "zaczarowujemy" los - mówi Małgorzata Kaleta, psycholog - Chcemy coś zmienić na lepsze w naszym życiu, chcemy być lepszymi ludźmi. Postanawiamy coś dla czegoś np. chcemy rzucić palenie dla zdrowia lub dla kogoś np. chcemy przestać pić dla dobra naszych dzieci i bliskich. Ale najlepiej gdy postanawiamy sami dla siebie - dajemy sobie słowo honoru, że wytrwamy w naszym postanowieniu. To zobowiązanie podjęte przed samym sobą bywa silniejsze niż każde inne, to taki "wewnętrzny przymus". To także szlifowanie charakteru, które jest podstawą prawidłowego rozwoju psychologicznego każdego człowieka poczynając od najmłodszych lat. Dlatego wytrwanie w postanowieniu to walka i zmierzenie się z samym sobą.

Cel w zasięgu ręki

To co często zniechęca nas na drodze do dotrzymania postanowienia to odległy cel, nieokreślona przyszłość. Dlatego pomaga wyznaczanie sobie widocznych granic. Wielki post trwający 6 tygodni może stać się dobrym treningiem charakteru, dobrą metodą by wytrwać w walce o lepszego siebie.
Motywująca będzie metoda małych kroków i bliskich celów, bo właśnie małe zwycięstwa odnoszone z dnia na dzień składają się na końcowy sukces.
- Takie zwycięstwa nad sobą odnoszą choćby ci, którzy walczą z nałogami np. alkoholizmem - mówi Małgorzata Kaleta - To co zawraca nas z drogi to wszelkie pokusy dopuszczające odstępstwa od obranych postanowień, szukanie wytłumaczeń np. by zapalić jednego papierosa, spędzić godzinkę dłużej przed komputerem, kupić tylko jedną bluzeczkę itd... Można powiedzieć, że dopuszczenie jednorazowej "dyspensy" przed samym sobą jest krokiem wstecz, który może być przyczyną fiaska całego przedsięwzięcia i spisuje na straty wszystko co udało się już osiągnąć. A w końcu podejmowanie zobowiązań, wyrzeczeń ma sens o tyle, o ile jesteśmy w stanie im sprostać lub choćby próbować z całych sił nie szukając na każdym kroku wymówek i zwalczając momenty zwątpienia.

Sposoby na dotrzymanie postanowień:

- liczy się pozytywne myślenie i formułowanie celów czyli zamiast mówić " nie zjem czekolady, nie dotknę pączka" mówmy sobie raczej " nareszcie odkryję smaki owocowych sałatek, świeżych warzyw" . Pozytywna interpretacja wpływa na podświadomość ułatwiając nam realizację celu

- za wszelką cenę nie oszukuj się , opieraj się małym szachrajstwom - np. "tylko jeden pączek nie wpłynie aż tak bardzo na moją dietę... od jutra znów będę się pilnować!" Każde odstępstwo to krok do zaniechania

- metoda wizualizacji celu czyli powieś listę postanowień w widocznym miejscu i często ją czytaj. Np. jeśli się odchudzasz, powieś zdjęcie, które bliskie jest ideału do jakiego dążysz.

- nic tak nie motywuje jak nagroda - zbieraj pieniądze zaoszczędzone dzięki swemu postanowieniu - odkładaj kasę przeznaczoną do tej pory na papierosy, słodycze. Po kilku tygodniach okaże się, że jest jej sporo. Kup sobie prezent - zasłużyłeś!

- czasem skuteczną metodą, jest ... gadulstwo i rozgłaszanie swoich postanowień wśród przyjaciół i znajomych. To oni będą cię dopingować na drodze do sukcesu, pomogą utrzymać wewnętrzną motywację, choćby dlatego, żeby wciąż nie tłumaczyć się z porażki...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie