Szmul Muszkies - słynny fotograf z Ostrowca

  Szmul Muszkies - słynny fotograf z Ostrowca

  sla

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Rodzina Muszkiesów w 1938 roku. Od lewej Wiktor Muszkies, Chana-Hinda Muszkies z d. Tchórz, Małka, Chaja, Rutka, Szmul.

  Rodzina Muszkiesów w 1938 roku. Od lewej Wiktor Muszkies, Chana-Hinda Muszkies z d. Tchórz, Małka, Chaja, Rutka, Szmul. © Szmul Muszkies

  Wszystko zaczęło się od słynnego zdjęcia dzieci w wyzwolonym obozie koncentracyjnym Auschwitz, na którym widać trzy młode mieszkanki Ostrowca, w tym Rutkę Muszkies, córkę przedwojennego fotografa Szmula Muszkiesa.
  Rodzina Muszkiesów w 1938 roku. Od lewej Wiktor Muszkies, Chana-Hinda Muszkies z d. Tchórz, Małka, Chaja, Rutka, Szmul.

  Rodzina Muszkiesów w 1938 roku. Od lewej Wiktor Muszkies, Chana-Hinda Muszkies z d. Tchórz, Małka, Chaja, Rutka, Szmul. © Szmul Muszkies

  Mieszkańcy Ostrowca na zdjęciach z lat 30 - tych ubiegłego wieku, zostaną pokazani w sobotę, podczas prezentacji książki fotograficznej Wojtka Mazana. Jej bohaterem jest Szmul Muszkies, jeden z pierwszych profesjonalnych fotografów działających w mieście.

  Znalezione po latach
  Już sama historia odnalezienia zdjęć robionych w zakładzie Szmula Muszkiesa jest niezwykle ciekawa. W okresie międzywojennym, Zakład Artystyczno - Fotograficzny i Pracownia Portretów „Rembrandt” Szmula Muszkiesa mieścił się przy ulicy Iłżeckiej 16, niedaleko Rynku.


  Tam Muszkiesowie wybudowali przestronne atelier z dużym oknem i świetlikiem w dachu, co pozwalało im, jako jedynym w mieście, fotografować przy naturalnym świetle.

  - Wielokrotnie miałem do czynienia ze starymi zdjęciami, na których widniała pieczątka zakładu fotograficznego „Rembrandt”. Jednak nie wiedziałem, kim był człowiek, który wykonał te zdjęcia - mówi Wojtek Mazan. - W styczniu 2015 roku w Internecie pojawiło się zdjęcie z wyzwolenia Auschwitz, które chyba każdy zna: dzieci w obozowych pasiakach za drutami kolczastymi. Okazało się, że w grupie są trzy dziewczynki pochodzące z Ostrowca. Jedną z nich jest Ruth Webber, z domu Muszkies. Niedługo potem, po dodatkowych poszukiwaniach i odkryciach, wszystko stało się jasne: ostrowieckim „Rembrandtem” był Szmul Muszkies. Dzięki kontaktom z jego rodziną w Ameryce, zrekonstruowałem historię jego życia. Zebrałem ponad sto pięćdziesiąt zdjęć wykonanych przez Muszkiesa. W miarę pozyskiwania kolejnych fotografii uświadomiłem sobie, że stanowią one rodzaj zbiorowego portretu ostrowczan sprzed wojny, Polaków z lat 30. XX wieku, żyjących w niewielkim, ale prężnie rozwijającym się mieście.

  Ostrowiecki „Rembrandt”
  Autor książki bardzo dokładnie prześledził historię rodziny fotografa.
  - Szmul Josek Muszkies urodził się w 1900 roku w dynamicznie rozwijającym się wówczas Ostrowcu nad Kamienną. Jego przodkowie żyli tu od pokoleń i potrafili skorzystać na zmianach w mieście. Po ojcu, który pięknie śpiewał i był kantorem w synagodze, Muszkies odziedziczył uzdolnienia i zamiłowanie do sztuki. Po odbyciu służby wojskowej zapisał się do szkoły fotograficznej w Piotrkowie Trybunalskim - opisuje Wojtek Mazan. - Muszkiesowie należeli do reformowanych Żydów. Małka po ślubie nie ścięła włosów i nie nosiła peruki. W domu mówili po polsku, choć znali też jidysz. Szmul rzadko pojawiał się w synagodze. Wstąpił do Haszomer Hacair, młodzieżowej organizacji syjonistycznej. Na dowód swych artystycznych zamiłowań swoją firmę nazwał „Rembrandt”.

  Przyjedzie córka fotografa
  Sobotnia prezentacja książki będzie wydarzeniem ciekawym i niezwykłym. Swoją obecność zapowiedzieli bowiem członkowie rodziny „Rembrandta”, w tym jego córka Ruth Webber, która cudem przeżyła Holocaust i pobyt w obozie Auschwitz. Po wojnie wraz z rodziną wyemigrowała do Kanady. Obecnie żyje w okolicach Detroit w Stanach Zjednoczonych.

  - W 1992 roku udzieliła długiego wywiadu na temat swoich doświadczeń z czasu Holocaustu. Stał się podstawą rekonstrukcji losów rodziny - mówi autor książki.

  Wydanie publikacji dofinansowała gmina Ostrowiec. Jej prezentacja odbędzie się w Pracowni Otwartej Kontroli Jakości (aleja Solidarności 9), stowarzyszenia Nie z Tej Bajki w najbliższą sobotę, 29 października. Początek o godzinie 16.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Święta 2018

  Święta 2018