Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szok w Ćmielowie! Odeszła prezes Inga Kamińska!

Mirosław Rolak, Marzena Smoręda
Inga Kamińska nie jest już prezesem Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów i Chodzież Spółka Akcyjna. Rozstała się z firmą we wtorek wieczorem.

ZOBACZ TAKŻE:
Rentowność klubów fitness wynosi od 3 do 5 lat

(Źródło:Agencja Informacyjna Polska Press)

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika ,że rozstanie przebiegało w gorącej atmosferze. Kamińska odeszła po 10 latach zarządzania firmą.

- Podjęłam decyzję o zmianie w swojej karierze zawodowej i w porozumieniu z Radą Nadzorczą rozwiązaliśmy wiążące nas umowy i ustaliliśmy ścieżkę przekazania spraw bieżących. Ze spokojem pozostawiam Spółkę z konkurencyjną ofertą handlową i w dobrej kondycji finansowej - powiedziała nam w czwartek Inga Kamińska.

- Profesjonalny zespół managerów, któremu przekazałam zarządzanie, z gotowością przejął misję rozwoju gwarantującą budowę wartości marek. Przede mną nowa droga i nowe wyzwania, które mam nadzieję, podobnie jak restrukturyzacja fabryk porcelany, zapiszą się pozytywnie w pamięci ludzi i przedsiębiorczości - dodała Kamińska.

Inga Kamińska w przeszłości była wiceprezydentem Ostrowca Świętokrzyskiego gdzie mieszka od urodzenia. Objęła to stanowisko mając zaledwie 29 lat za rządów lewicowego prezydenta Jana Szostaka.

Z polityki odeszła o przegranych wyborach na prezydenta Ostrowca w 2006 roku. Było to miedzy innymi efektem bardzo brutalnej kampanii wyborczej. W 2007 objęła stanowisko prezesa w Ćmielowie i całkowicie poświęciła się biznesowi.

W Ćmielowie odejście Kamińskiej jest prawdziwym szokiem. Krąży wiele różnych wersji dotyczących prawdziwych przyczyn odejścia.

Właściciele spółki, którą zarządzała Kamińska na razie nie chcą komentować rozstania.

Ćmielów to jedna z najstarszych firm w naszym regionie i najstarsza fabryka porcelany w Polsce. Początki ćmielowskiej fabryki sięgają 1790 roku, kiedy miejscowy garncarz Wojtas założył w Ćmielowie manufakturę produkującą garnki gliniane i fajans. W 1838 roku w fabryce rozpoczęła się produkcja porcelany. Do współpracy byli zapraszani tak znakomici projektanci, jak Wincenty Potacki czy Bogdan Wendorf.

W czasach Polski Ludowej w Ćmielowie funkcjonowały dwie fabryki - Świt Ćmielów i Zakłady Porcelany Ćmielów. W latach 90. ubiegłego wieku Świt Ćmielów kupił kupił Adam Spała i przekształcił w Fabrykę Porcelany AS Ćmielów. Zakłady Porcelany Ćmielów, podupadająca firmę, kupił Marian Kwiecień. Uratował tę legendarną markę i chylącą się ku upadkowi, jedną z najstarszych firm w Polsce, zasilił kapitałem i technologiami. Prowadząc ją przez długie lata, był na podium najbogatszych mieszkańców regionu świętokrzyskiego.

Oprócz Ćmielowa w tych latach kontrolował między innymi Zakłady Porcelany Stołowej Lubiana w Łubiani, wraz z rodziną, w tym z żoną Zenoną, notowany na giełdzie kaliski Wistil. Miął udziały w spółce Haft. Poprzez Wistil był także właścicielem większościowego pakietu akcji innej giełdowej spółki Huty Szkła Gospodarczego Irena. Do niego należały także Zakłady Piotrowice, lider na rynku wypełniaczy kredowych i dolomitowych i Zakłady Chemiczne w Pustkowie, największa w Polsce firma, produkująca żywice syntetyczne. Odkrył też branżę hotelarską. Za 6,5 miliona złotych kupił od państwa niszczejący zabytkowy pensjonat Lwigród w Krynicy Zdroju, wyremontował go i zaoferował gościom, których na raz może pomieścić 260 miejsc noclegowych. Posiadał także ośrodki w Kołobrzegu i Dźwirzynie.

Po rozwodzie, który miał miejsce kilka lat temu. Zakłady Porcelany Ćmielów przeszły w ręce jego byłej żony. W 2013 roku nastąpiło połączenie ćmielowskiej manufaktury z fabryką w Chodzieży. Obecnie pod nazwą Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” to największa fabryka porcelany cienkościennej w Europie. Polskie Fabryki Porcelany "Ćmielów" i "Chodzież" tworzą unikatowe przedmioty, kładąc nacisk na kunszt ręcznego wykonania i zdobienia. Kolekcje „Ćmielowa” to powrót do źródeł poprzez odtwarzanie najstarszych, kolekcjonerskich fasonów tradycyjnej porcelanowej zastawy stołowej.

Polskie Fabryki Porcelany wchodzą w skład grupy kapitałowej Wistil (do której należą również Zakłady Porcelany Stołowej "Lubiana") i są właścicielem trzech marek: „Ćmielowa”, „Chodzieży” i "Ćmielów Design Studio". Klasyczny i tradycyjny „Ćmielów”, słynie z historycznych zestawów porcelany, które trafiają do monarchów i głów państw na całym świecie, elegancka i funkcjonalna „Chodzież” oraz zupełnie nowy „Ćmielów Design Studio”, wytyczają linię współczesnej porcelany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie