Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szokująca podwyżka za ziemię pod blokiem na kieleckim osiedlu

Agata Kowalczyk
Dawid Łukasik
Nie mogłam uwierzyć, gdy zobaczyłam pismo z ratusza, a w nim informację, że opłata za wieczyste użytkowanie gruntu rośnie z 33 złotych do ... 884 złotych rocznie- zaalarmowała nas mieszkanka bloku przy ulicy Marszałkowskiej 42 (dawna Toporowskiego).

- To jest podwyżka o 2 tysiące procent – dodaje kobieta. – Próbowałam wyjaśnić tę sprawę w urzędzie. Dowiedziałam się tylko tyle, że w ostatnich latach wzrosły ceny gruntów i działkę pod naszym blokiem trzeba było wycenić. Rzeczoznawca wyliczył, że w tym miejscu cena jednego metra wynosi 600 złotych. Przecie to jest niemożliwe. Może taka stawka obowiązuje dla ziemi pod galerię handlową, a nie dla podwórka przed blokiem. Dlaczego przez tyle lat nie uaktualniono ceny, wówczas nie doszłoby do skokowej podwyżki. Nie wyobrażam sobie płacenia tak wysokiej stawki. Nie zgodzę się na to.

Ratusz wyjaśnia, że nowe opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu znajdującego się we władaniu wspólnot mieszkaniowych muszą być uaktualniane zgodnie z przepisami raz na 10 lat.

– Nieruchomość przy ulicy Marszałkowskiej nigdy nie była wyceniana przez rzeczoznawcę - informuje Filip Pietrzyk, dyrektor Wydziału Nieruchomości i Geodezji Urzędu Miasta w Kielcach. - Ponad 25 lat temu przyjęto, że cena gruntu wynosi 60 złotych i od tego czasu roczna opłata była naliczana od tej stawki. A w między czasie doszło do transformacji ustrojowej i weszliśmy do Unii Europejskiej a te dwa wydarzenia spowodowały gwałtowny wzrost wartości ziemi. Dopiero w tym roku rzeczoznawca oszacował wartość tej działki na podstawie cen obowiązujących na sąsiedniej ulicy. Uzyskał 600 złotych za metr, to nie jest tak dużo biorąc pod uwagę, że blok znajduje się w centrum miasta. Działka jest duża, ma ponad tysiąc metrów kwadratowych a w budynku jest tylko 5 wykupionych mieszkań. Te czynniki powodują, że opłata roczna przypadająca na jeden lokal jest tak wysoka.

Dodaje, że w tym roku kończymy się 10 letni cykl wycen. - Większość wspólnot dostała nowe stawki w ubiegłych latach. W tym roku decyzje o rocznej opłacie za wieczyste użytkowanie wydaliśmy zaledwie dla kilku wspólnot. Na koniec zostawiliśmy budynki, w których wykupionych jest zaledwie kilka mieszkań, ponieważ w takich przypadkach wycena działki jest droższa niż wpływy z opłaty rocznej – tłumaczy dyrektor.

Dodaje, że lokator ma prawo odwołać się od tej decyzji.
- Skargę należy złożyć do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Ta instytucja może wezwać biegłego i poprosić o wytłumaczenie wyceny. Jeśli podtrzyma ono naszą decyzję, to mieszkaniec może się odwołać do sądu – mówi dyrektor.

W obronie osób, które dotknęły te podwyżki stanęło Stowarzyszenie „Przyjazne Kielce”, do którego wpłynęły także skargi od lokatorów.

-Uważamy, że to jest skandal, prezydent powinien sprowadzać inwestorów, którzy założą firmę i będą płacić u nas podatki. A prezydent założył, że Kielc będą miastem bez przemysłu. I ściąga opłaty od mieszkańców, stosując drakońskie podwyżki – mówi Dariusz Gacek, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia. – W sprawie opłat za wieczyste użytkowanie pytaliśmy dyrektora Pietrzyka, ilu nieruchomości dotyczy podwyżka, nie uzyskaliśmy odpowiedzi, kazano nam napisać pismo. Chcieliśmy tego uniknąć, bo na ostatniej sesji Rady Miasta prezydent żalił się, że zasypujemy magistrat pisemnymi wnioskami. Jak widać nie da się tego uniknąć.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie