Szokujące wyniki Matury 2020 w Świętokrzyskiem! Prawie połowa absolwentów techników nie zdała! Licealiści są za to... najlepsi w Polsce

Paulina Baran
Paulina Baran

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Bezprecedensowa sytuacja na Maturach 2020 w Świętokrzyskiem. Aż 44,3 procent absolwentów techników oblało egzamin, co jest jednym z najgorszych wyników w kraju! W opozycji do wyników szkół technicznych są rezultaty naszych licealistów. Okazuje się, że pod względem zdawalności matury są oni… na pierwszym miejscu w Polsce!

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi opublikowała we wtorek, 11 sierpnia wyniki matur w Świętokrzyskiem. Do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w województwie świętokrzyskim przystąpiło 8 846 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych - liceów ogólnokształcących - 5363 osób i techników -3483.

Egzamin zdało 73,4 procent wszystkich zdających (w roku ubiegłym pozytywny wynik odebrało aż 79,9 procent wszystkich zdających). Spośród absolwentów liceów maturę zdało 4555 uczniów, czyli 84 procent, co jest najlepszym wynikiem w Polsce! (choć warto dodać, że w roku ubiegłym egzamin zdało 4 836 osób, czyli 88,3 procent). Prawdziwy dramat jest w świętokrzyskich technikach. Spośród absolwentów tego typu szkół maturę zdało zdało 1 941 osób, czyli zaledwie 55,7 procent ( w roku ubiegłym też było źle, ale nie aż tak – egzamin zdało wtedy 2143 osób, czyli tylko 65,7 procent).

Dziś umarły ich marzenia
Warto zaznaczyć, że osoby, które nie zdały egzaminu tylko z jednego przedmiotu mają prawo do poprawki we wrześniu. Takich osób jest w naszym województwie 1434, czyli 16,2 procent wszystkich zdających.

Dziś w gruzach legły natomiast marzenia 917 osób, czyli 10,4 procent zdających, którzy nie zaliczyli egzaminu z więcej niż jednego przedmiotu i nie mają już szansy na poprawkę w tym roku.

Dyrektor Okręgowej Komisji w Lodzi przyznaje, że sytuacja jest wyjątkowa

Wyjątkowe wyniki matur komentuje na gorąco dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi, Marek Szymański. - Przypomnijmy, że aby zdać maturę zdający musi otrzymać minimum 30 procent ze wszystkich trzech przedmiotów obowiązkowych, czyli języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego oraz przystąpić do minimum jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym – wyjaśnia dyrektor. -W przypadku województwa świętokrzyskiego odsetek sukcesów czyli pozytywnych wyników matur wśród absolwentów techników jest najniższym w kraju, ale z drugiej strony mamy fantastyczne wyniki absolwentów liceów, którzy zdali maturę najlepiej w Polsce. Szczerze mówiąc, sam nie wiem, jak skomentować tę sytuacje. Myślę, że każda szkoła powinna poddać wyniki swoich uczniów szczegółowej analizie. My na pewno będziemy je dogłębnie badać – zapewnił Marek Szymański.

Świętokrzyski Kurator Oświaty wyjaśnia

Wyniki Matur 2020 skomentował także Świętokrzyski Kurator Oświaty, Kazimierz Mądzik. - Taka dysproporcja między wynikami uczniów liceów i techników nie jest dla mnie zaskoczeniem. Należy pamiętać, że jeszcze kilka lat temu technika były szkołami “gorszego wyboru”, to najlepsze licea były oblegane, w związku z czym dostawali się do nich uczniowie z najlepszymi wynikami, wtedy jeszcze z egzaminu gimnazjalnego – mówi kurator. Dodaje, że jest przekonany, że w przyszłych latach wyniki uczniów techników się poprawią, bo teraz szkoły te stają się coraz popularniejsze i bardzo często stanowią dla młodzieży “szkoły pierwszego wyboru”.

We wtorek szczegółowe wyniki w powiatach
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna opublikowała także szczegółowe wyniki Matury 2020 dla Kielc i świętokrzyskich powiatów. Na portalu echodnia.eu opublikujemy zestawienia, poinformujemy Państwa, które regiony mogą być dumne, a w które niekoniecznie.

Znane są też już ogólnopolskie wyniki matur -Spośród tegorocznych absolwentów liceów maturę zdało 81,1 procent, a prawo do poprawki ma 12,5 procent.

Spośród tegorocznych absolwentów techników maturę zdało 62,2 procent, a prawo do poprawki ma 24,9 procent.

Materiał oryginalny: Szokujące wyniki Matury 2020 w Świętokrzyskiem! Prawie połowa absolwentów techników nie zdała! Licealiści są za to... najlepsi w Polsce - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie