Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Szopki bożonarodzeniowe różnych kultur” - niezwykła wystawa w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu (ZDJĘCIE)

Klaudia Tajs
Ekspozycja składa się z 78 szopek, będących częścią okazałej kolekcji należącej do zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Jedną szopkę przygotowało także sandomierskie  Muzeum,
Ekspozycja składa się z 78 szopek, będących częścią okazałej kolekcji należącej do zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Jedną szopkę przygotowało także sandomierskie Muzeum, Klaudia Tajs
Szopki z różnych zakątków Europy, Azji, Afryki i Ameryki Ameryki Północnej i Południowej można oglądać już w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. Wystawa jest bezpłatna, dlatego warto przyjść do Zamku Królewskiego w przededniu świąt, aby poczuć niezwykłą atmosferę Bożego Narodzenia.

"Szopki bożonarodzeniowe różnych kultur” to wystawa współorganizowana przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu oraz Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Ekspozycja składa się z 78 szopek, będących częścią okazałej kolekcji należącej do zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, będącej niegdyś własnością małżeństwa artystów Martina i Teresy Bickel ze szwajcarskiego Wildhaus.

Szopki pochodzą z wielu krajów europejskich, afrykańskich, azjatyckich, z Ameryki Północnej i Południowej. Bogactwo i różnorodność użytych materiałów, motywów kompozycyjnych szopek, w tym przedstawień ludzi i zwierząt stanowi odzwierciedlenie tradycji kulturowych ich wytwórców, skupionych wokół historii i miejsca narodzin Jezusa Chrystusa.

Do wystawy wprowadziła uczestników wernisażu, także tych najmłodszych z przedszkola kustosz Iwona Łukawska przypomniała historię, jaka towarzyszy powstaniu szopek.

Podpowiedziała także, że prezentowane w gablotach stajenki zadziwiają techniką oraz różnorodnością materiałów, z których je wykonano. Twórcy sięgnęli głównie po materiały naturalne jak mech, korę, drewno, trawy, kamienie. Wykorzystano także ceramikę i łupinki orzecha, w których umiejscowiono świętą rodzinę.

Do obejrzenia bezpłatnej ekspozycji zachęca Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, który zapraszając do zamku zdradza, że w jego murach można już poczuć świąteczną atmosferę.

- Zależało nam szczególnie, aby tę ekspozycję pokazać dzieciom, stąd ta nietypowa godzina wernisażu, 10 rano - mówił podczas otwarcia wystawy Dominik Płaza.

- Mam nadzieję, że będzie to lekcja dla naszych najmłodszych. My przed oczami mamy te tradycyjne szopki krakowskie i postaramy się je do naszego Muzeum sprowadzić, bo warto je oglądać, trzeba zobaczyć także szopki z Południowej Ameryki i innych zakątków świata. Moją uwagę zwracają te najmniejsze szopki, w łupinie orzecha, które pokazują kunszt ich wykonania. Na uwagę zasługuje także zróżnicowanie materiału, z jakiego zostały wykonane. To pokazuje jak ci twórcy znajdując nawet poskręcany korzeń, potrafili wykorzystać go do zrobienia budynku, w którym święta rodzina znajduje się. Zapraszam całe rodziny do obejrzenia naszej ekspozycji.

Wystawa będzie czynna do 27 stycznia 2019 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie