Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Busku-Zdroju kopie nową studnię. Żyłę wodną wskazała... różdżka. Zobaczcie zdjęcia

Michał Kolera
Michał Kolera
Szpital w Busku-Zdroju dowiercił się do wody na swoim terenie i zamierza wykopać studnię, która zapewni większą niezależność lecznicy od wciąż drożejących dostaw zewnętrznych. Na uwagę zasługuje metoda, którą zastosowano do znalezienia wodnej żyły. Okazuje się, że wskazał ją radiesteta, to znaczy fachowiec, który bogactwa kryjące się pod ziemią wykrywa za pomocą trójkątnej różdżki.

- Szpital Powiatowy w Busku-Zdroju korzysta z wody zarówno z miejskiego ujęcia, jak również z dwóch własnych studni głębinowych. Wzrost kosztów zużycia wody oraz odprowadzania ścieków, były podstawą do podjęcia decyzji o wykonaniu trzeciej studni głębinowej. Chcemy bowiem maksymalnie ograniczyć koszty zakupu wody z miejskiej sieci wodociągowej - mówi Grzegorz Lasak, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku-Zdroju.

Co ciekawe, przy poszukiwaniu wody placówka skorzystała z radiestezji. Jest to metoda budząca spore kontrowersje w środowisku naukowym. Polega na znajdowaniu tego, co kryje się pod ziemią - minerałów, żył wodnych i innych obiektów - za pomocą trójkątnej różdżki. Według radiestetów, odchylenie przyrządu w danym miejscu oznacza, że gleba kryje w sobie coś wartego uwagi.

Naukowcy nie dają wiary radiestetom, ale Grzegorz Lasak, dyrektor placówki w Busku-Zdroju, postanowił spróbować. - Byłem przy poszukiwaniach. Chodziliśmy po całym terenie i nic. Ale w jednym miejscu różdżka odchyliła się wyraźnie w rękach człowieka, który przeprowadzał badanie. Wziąłem przyrząd od specjalisty i zacząłem sam próbować. Nic mi się nie odchyliło. Mimo wszystko zaczęliśmy wiercić w tej lokalizacji, i okazało się, że faktycznie, żyła wodna jest dokładnie tam. Trudno to wyjaśnić, ale ja jestem praktykiem. Każdy sposób jest dobry, żeby mieć tańszą wodę i więcej pieniędzy na leczenie pacjentów - stwierdza dyrektor.

Nieznane są jeszcze zasoby wody w nowo odkrytym złożu.

- Docelowo chcielibyśmy zabezpieczyć szpital we własną wodę. Posiadamy już system urządzeń powodujących, że woda z własnych ujęć spełnia wszystkie wymogi, dopuszczające ją do spożycia. Liczne kontrole Sanepid-u potwierdzają jej dobrą jakość - mówi Grzegorz Lasak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie