Wybierz miasto:
  Szpital we Włoszczowie weźmie 5 milionów pożyczki w...

  Szpital we Włoszczowie weźmie 5 milionów pożyczki w parabanku na spłatę długu. Powiat będzie apelował do księży o pomoc

  Zdjęcie autora materiału

  Rafał Banaszek

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Rada Powiatu poręczyła włoszczowskiemu szpitalowi zaciągnięcie 5-milionowej pożyczki w parabanku na spłatę zobowiązań wymagalnych. Z odsetkami kredyt
  1/10
  przejdź do galerii

  Rada Powiatu poręczyła włoszczowskiemu szpitalowi zaciągnięcie 5-milionowej pożyczki w parabanku na spłatę zobowiązań wymagalnych. Z odsetkami kredyt ten będzie kosztował łącznie 6,8 miliona złotych. ©Rafał Banaszek

  Dyrektor szpitala chciał 14 milionów, opozycja 10 milionów, ostatecznie będzie 5 milionów - tak zdecydowała w czwartek, pod wielką presją społeczną, Rada Powiatu Włoszczowskiego na swojej nadzwyczajnej sesji.
  To było jedno z najbardziej burzliwych posiedzeń w roku. Przybyło na nią około 30 osób – głównie załogi szpitala i mieszkańców miasta. Na krótko pojawił się też odchodzący dyrektor szpitala Adrian Bochnia. Gdy wszedł na salą, rozległy się brawa.

  Sesja została zwołana na wniosek sześciu radnych opozycyjnych (głównie z Prawa i Sprawiedliwości), którzy byli zaniepokojeni przedłużającym się brakiem decyzji Zarządu Powiatu w sprawie poręczenia kredytu dla Zespołu Opieki Zdrowotnej.

  Z tego samego powodu pod koniec lipca złożył wypowiedzenie z pracy dyrektor Bochnia, który od 11 sierpnia już nie jest szefem włoszczowskiego szpitala (jego obowiązki miały zostać powierzone w piątek po raz kolejny kierownikowi kadr szpitala Sławomirowi Sobańskiemu).

  Opozycja postawiła na sesji warunek – 10 milionów złotych poręczenia na spłatę wszystkich zobowiązań wymagalnych szpitala. Zarząd Powiatu nie chciał się zgodzić na taką kwotę twierdząc, że maksymalnie może się zadłużyć na 5 milionów.

  - 5 milionów złotych pozwoli wam dotrwać do wyborów, a sytuacja szpitala będzie jeszcze bardziej dramatyczna – twierdził były starosta włoszczowski Zbigniew Matyśkiewicz. – Skończmy z imprezami, zaciśnijmy pasa – apelował radny Łukasz Karpiński.

  Wystąpienia opozycji nagradzano brawami z sali. – Hańba! Radni bezradni! Będziecie rozliczeni! Na głupoty są pieniądze! Wyprowadzić się ze starostwa i rozwiązać to towarzystwo! – krzyczano z sali.

  Starosta Jerzy Suliga tłumaczył, że powiat nie może poręczyć 10-milionowej pożyczki, gdyż nie ma takich możliwości finansowych. Powtarzał kilkakrotnie, że w przypadku podjęcia przez radą takiej uchwały, od razu uchyli ją Regionalna Izba Obrachunkowa. Wtedy powiat nie będzie miał ani 10, ani 5 milionów, a czas biegnie.

  - Nie kieruje mną żadne przetrwanie do wyborów. Żebym tylko to przetrwał psychicznie. Kieruje mną zdrowy rozsądek i odpowiedzialność. Stać nas na 5 milionów, nie więcej, które możemy wziąć już i spłacić część wierzycieli szpitala – mówił Jerzy Suliga.

  - Nieważne, ile weźmiemy tej pożyczki – 5, 10, 50, czy 100 milionów. I tak będzie to na dziś, a co będzie jutro? – pytała radna Renata Łowika, pielęgniarka ze szpitala. – Dzisiaj spłacimy jeden dług szpitala pożyczką, którą będziemy musieli spłacać zaraz na drugi dzień – wytłumaczył obrazowo członek Zarządu Powiatu Józef Siwek.

  Głos zabierali też pracownicy szpitala i mieszkańcy. Zbigniew Żesławski, znany włoszczowski działacz społeczny prosił, żeby samorządowcy wyszli do mieszkańców z inicjatywą społeczną, bo ulica – jak twierdził - jest wzburzona brakiem konkretnych działań z ich strony.

  - Spotkajcie się w imię Boga, a nie partii politycznej. Jeżeli potrafimy wybudować nowy kościół, to dlaczego nie możemy uratować szpitala! Szpital jest ważniejszy niż nowy kościół. Wyjdźcie do ludzi, poproście parafie, żeby apelowały o pomoc, zorganizujecie koncerty. Ludzie pomogą – sugerował Zbigniew Żesławski.

  - W przypadku ratowania życia, nikt się nie pyta, z jakiej kto jest partii politycznej. Musimy się uderzyć w pierś wszyscy – wy i my, pracownicy. Popełniliśmy wiele błędów – powiedziała położna Justyna Studzińska, za co też dostała brawa.

  Mimo takich apeli o pojednanie sytuacja nadal była nerwowa, a zaduch na sali, podgrzewany dodatkowo emocjami, nie do zniesienia. Opozycja nie chciała ustąpić, motywowana brawami przybyłych mieszkańców, władza powiatu też. Konsensus wydawał się niemożliwy do osiągnięcia od samego początku.

  – Opozycja chce nas „uwalić”, pokazać, że jesteśmy nieudolni. Kto poniesie odpowiedzialność, jeśli Regionalna Izba Obrachunkowa odrzuci uchwałę o poręczeniu 10 milionów? Wiadomo, że my – stawiał sprawę jasno Paweł Strączyński. - To w końcu przystępujemy do reanimacji szpitala, czy nie!? – zapytał radny Siwek.

  Prowadzący sesję wiceprzewodniczący rady Jacek Zięba zarządził głosowanie nad wnioskiem opozycji, czyli 10 milionami poręczenia. 6 głosami za, przy 8 przeciwnych i 2 wstrzymujących się wniosek został odrzucony. – To najgorszy dzień dla naszego szpitala – skomentował radny Karpiński. Po głosowaniu ludzie wyszli z sali obrad.

  Godzinę później, na wniosek Zarządu Powiatu zwołano w trybie pilnym kolejną sesję nadzwyczajną, na której przygotowano projekt uchwały w sprawie poręczenia dla szpitala 5-milionowej pożyczki na okres 10 lat (łącznie z odsetkami kredyt ten będzie kosztował 6,8 miliona, a roczne raty do spłaty będą narastające - od ponad 250 tysięcy w roku 2019 do około 950 tysięcy w 2028 roku).

  Opozycja zbojkotowała to posiedzenie i nie wzięła w nim udziału za wyjątkiem jednego radnego – Dariusza Mietelskiego, który podczas głosowania nad uchwałą wstrzymał się od głosu.

  Starosta Suliga obiecał na koniec, że działania pomocowe powiatu nie skończą się na tej pożyczce. Powiat, jak stwierdził, będzie starał się o kolejny kilkumilionowy kredyt w banku, rozłożony na 20-25 lat, ale dopiero po przygotowaniu programu naprawczego dla szpitala.

  – W poniedziałek spotkamy się ponownie z burmistrzem i wójtami gmin i będziemy ich prosić o pomoc w poręczeniu kolejnego kredytu. Przygotujemy też apel do księży – obiecywał również wicestarosta Zbigniew Krzysiek.

  Zobacz galerię

  Zobacz również: Zielone światło dla obwodnicy Włoszczowy - jest uchwała Zarządu Województwa. Zobacz, co zostanie zrobione


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018

  Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!


  TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?

  Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10

  Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!


  Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - będzie podwyżka 500+ ? 1000 plus - możliwa waloryzacja programu 500 plus

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (30)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (30) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Styl życia

  Polecamy

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Jedzenie i zabawa

  Na językach