Szpital we Włoszczowie weźmie 5 milionów pożyczki w parabanku na spłatę długu. Powiat będzie apelował do księży o pomoc

Rafał Banaszek
Rafał Banaszek
Rada Powiatu poręczyła włoszczowskiemu szpitalowi zaciągnięcie 5-milionowej pożyczki w parabanku na spłatę zobowiązań wymagalnych. Z odsetkami kredyt ten będzie kosztował łącznie 6,8 miliona złotych. Rafał Banaszek
Dyrektor szpitala chciał 14 milionów, opozycja 10 milionów, ostatecznie będzie 5 milionów - tak zdecydowała w czwartek, pod wielką presją społeczną, Rada Powiatu Włoszczowskiego na swojej nadzwyczajnej sesji.

To było jedno z najbardziej burzliwych posiedzeń w roku. Przybyło na nią około 30 osób – głównie załogi szpitala i mieszkańców miasta. Na krótko pojawił się też odchodzący dyrektor szpitala Adrian Bochnia. Gdy wszedł na salą, rozległy się brawa.

Sesja została zwołana na wniosek sześciu radnych opozycyjnych (głównie z Prawa i Sprawiedliwości), którzy byli zaniepokojeni przedłużającym się brakiem decyzji Zarządu Powiatu w sprawie poręczenia kredytu dla Zespołu Opieki Zdrowotnej.

Z tego samego powodu pod koniec lipca złożył wypowiedzenie z pracy dyrektor Bochnia, który od 11 sierpnia już nie jest szefem włoszczowskiego szpitala (jego obowiązki miały zostać powierzone w piątek po raz kolejny kierownikowi kadr szpitala Sławomirowi Sobańskiemu).

Opozycja postawiła na sesji warunek – 10 milionów złotych poręczenia na spłatę wszystkich zobowiązań wymagalnych szpitala. Zarząd Powiatu nie chciał się zgodzić na taką kwotę twierdząc, że maksymalnie może się zadłużyć na 5 milionów.

- 5 milionów złotych pozwoli wam dotrwać do wyborów, a sytuacja szpitala będzie jeszcze bardziej dramatyczna – twierdził były starosta włoszczowski Zbigniew Matyśkiewicz. – Skończmy z imprezami, zaciśnijmy pasa – apelował radny Łukasz Karpiński.

Wystąpienia opozycji nagradzano brawami z sali. – Hańba! Radni bezradni! Będziecie rozliczeni! Na głupoty są pieniądze! Wyprowadzić się ze starostwa i rozwiązać to towarzystwo! – krzyczano z sali.

Starosta Jerzy Suliga tłumaczył, że powiat nie może poręczyć 10-milionowej pożyczki, gdyż nie ma takich możliwości finansowych. Powtarzał kilkakrotnie, że w przypadku podjęcia przez radą takiej uchwały, od razu uchyli ją Regionalna Izba Obrachunkowa. Wtedy powiat nie będzie miał ani 10, ani 5 milionów, a czas biegnie.

- Nie kieruje mną żadne przetrwanie do wyborów. Żebym tylko to przetrwał psychicznie. Kieruje mną zdrowy rozsądek i odpowiedzialność. Stać nas na 5 milionów, nie więcej, które możemy wziąć już i spłacić część wierzycieli szpitala – mówił Jerzy Suliga.

- Nieważne, ile weźmiemy tej pożyczki – 5, 10, 50, czy 100 milionów. I tak będzie to na dziś, a co będzie jutro? – pytała radna Renata Łowika, pielęgniarka ze szpitala. – Dzisiaj spłacimy jeden dług szpitala pożyczką, którą będziemy musieli spłacać zaraz na drugi dzień – wytłumaczył obrazowo członek Zarządu Powiatu Józef Siwek.

Głos zabierali też pracownicy szpitala i mieszkańcy. Zbigniew Żesławski, znany włoszczowski działacz społeczny prosił, żeby samorządowcy wyszli do mieszkańców z inicjatywą społeczną, bo ulica – jak twierdził - jest wzburzona brakiem konkretnych działań z ich strony.

- Spotkajcie się w imię Boga, a nie partii politycznej. Jeżeli potrafimy wybudować nowy kościół, to dlaczego nie możemy uratować szpitala! Szpital jest ważniejszy niż nowy kościół. Wyjdźcie do ludzi, poproście parafie, żeby apelowały o pomoc, zorganizujecie koncerty. Ludzie pomogą – sugerował Zbigniew Żesławski.

- W przypadku ratowania życia, nikt się nie pyta, z jakiej kto jest partii politycznej. Musimy się uderzyć w pierś wszyscy – wy i my, pracownicy. Popełniliśmy wiele błędów – powiedziała położna Justyna Studzińska, za co też dostała brawa.

Mimo takich apeli o pojednanie sytuacja nadal była nerwowa, a zaduch na sali, podgrzewany dodatkowo emocjami, nie do zniesienia. Opozycja nie chciała ustąpić, motywowana brawami przybyłych mieszkańców, władza powiatu też. Konsensus wydawał się niemożliwy do osiągnięcia od samego początku.

– Opozycja chce nas „uwalić”, pokazać, że jesteśmy nieudolni. Kto poniesie odpowiedzialność, jeśli Regionalna Izba Obrachunkowa odrzuci uchwałę o poręczeniu 10 milionów? Wiadomo, że my – stawiał sprawę jasno Paweł Strączyński. - To w końcu przystępujemy do reanimacji szpitala, czy nie!? – zapytał radny Siwek.

Prowadzący sesję wiceprzewodniczący rady Jacek Zięba zarządził głosowanie nad wnioskiem opozycji, czyli 10 milionami poręczenia. 6 głosami za, przy 8 przeciwnych i 2 wstrzymujących się wniosek został odrzucony. – To najgorszy dzień dla naszego szpitala – skomentował radny Karpiński. Po głosowaniu ludzie wyszli z sali obrad.

Godzinę później, na wniosek Zarządu Powiatu zwołano w trybie pilnym kolejną sesję nadzwyczajną, na której przygotowano projekt uchwały w sprawie poręczenia dla szpitala 5-milionowej pożyczki na okres 10 lat (łącznie z odsetkami kredyt ten będzie kosztował 6,8 miliona, a roczne raty do spłaty będą narastające - od ponad 250 tysięcy w roku 2019 do około 950 tysięcy w 2028 roku).

Opozycja zbojkotowała to posiedzenie i nie wzięła w nim udziału za wyjątkiem jednego radnego – Dariusza Mietelskiego, który podczas głosowania nad uchwałą wstrzymał się od głosu.

Starosta Suliga obiecał na koniec, że działania pomocowe powiatu nie skończą się na tej pożyczce. Powiat, jak stwierdził, będzie starał się o kolejny kilkumilionowy kredyt w banku, rozłożony na 20-25 lat, ale dopiero po przygotowaniu programu naprawczego dla szpitala.

– W poniedziałek spotkamy się ponownie z burmistrzem i wójtami gmin i będziemy ich prosić o pomoc w poręczeniu kolejnego kredytu. Przygotujemy też apel do księży – obiecywał również wicestarosta Zbigniew Krzysiek.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 31

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mr Arnoid Weman

Czy potrzebujesz pożyczki w bardzo niskiej wysokości 2%? rozdajemy kredyt mieszkaniowy, pożyczkę biznesową każdego rodzaju pożyczkę Zainteresowani, skontaktuj się z nami poprzez e-mail: arnoidweman@gmail.com, aby uzyskać więcej informacji

A
Adrian Bayford
cześć
 
  Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)

 

M
Mr Asif Lotia
Czy potrzebujesz szybkiej pożyczki? Możemy Ci pomóc z potrzebną pożyczką.
Oferujemy pożyczki osobiste i pożyczki na rozwój biznesu.
Pożyczki osobiste (od 1000 $ - 550 000 $)
Pożyczki dla firm (od 5 000 do 100 000 000 USD)
Roczna stopa oprocentowania wynosi 3%.
E-mail: (allstaeloanservicecompany@gmail.com)
 
POZDROWIENIA
Pan Asif Lotia
wszystkie firmy świadczące usługi pożyczki państwowej
COATS-APP KONTAKT NUMER +919629412483

 

A
Adrian Bayford
cześć
Oferujemy finansowe potrzeby wszelkiego rodzaju z kontaktem o stopie procentowej fovourablle, aby uzyskać więcej szczegółów za pośrednictwem (adribay0008@gmail.com)

 

A
Adrian Bayford
cześć
 
Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, prosimy o kontakt w celu uzyskania dalszych informacji za pośrednictwem (lehmannschulz07@gmail.com)

 

L
Lehmann Schulz
cześć
 
Czy potrzebujesz pożyczki, aby rozpocząć działalność gospodarczą lub zapłacić rachunki i korporacyjnych środków finansowych na nieruchomości i wszelkiego rodzaju finansowania działalności gospodarczej. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, prosimy o kontakt w celu uzyskania dalszych informacji za pośrednictwem (lehmannschulz07@gmail.com)

 

C
CHUKS LOAN
POTRZEBUJESZ ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA I NOWYCH LAT
 
Czy potrzebujesz pilnej pożyczki, aby rozwiązać problemy finansowe? My, świąteczne pożyczki, udzielamy pożyczek, pożyczek osobistych, kredytów mieszkaniowych, pożyczek płatniczych, pożyczek weselnych, pożyczek studenckich, pożyczek samochodowych, pożyczek bankowych i pożyczek gotówkowych. Dowiedz się, jak zły masz e-mail (chuksloanservicecompany1@gmail.com)
Ocena kredytowa to. wciąż możemy zaoferować ci kwotę pożyczki, której potrzebujesz. Akceptujemy również pożyczki dla klientów znajdujących się na czarnej liście. Jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się z nami teraz
POZDROWIENIA
CHUKS LOAN
CHUKS LOAN SERVICE SERVICE
KONTAKT E-MAIL: :( chuksloanservicecompany1@gmail.com)
NUMER KONTAKTU WHATS-APP; +919629412483

 

C
CHUKS LOAN
POTRZEBUJESZ KREDKI ŚWIĄTECZNEJ
            WITAJ POTRZEBUJESZ KREDKI ŚWIĄTECZNEJ
 
  Czy potrzebujesz pilnej pożyczki, aby zaspokoić swoje potrzeby finansowe, udzielić pożyczki w wysokości od 5 000,00 do 10 000 000 USD. Max, jesteśmy niezawodni, wydajni, szybcy i dynamiczni, z gwarancją 100% gwarancji również daje (. Euro, funty i dolary) itp., oprocentowanie wszystkich pożyczek wynosi (3%), jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się z nami poprzez Usługi .contact number +919629412483
(Chuksoanservicecompany1@gmail.com) pożyczki obejmują: * Home Improvement * Loans Inventor, Czy potrzebujesz pożyczki świątecznej
  Kredyty samochodowe * Kredyt konsolidacyjny zadłużenia * Linia kredytowa * Druga pożyczka * Pożyczki dla przedsiębiorstw
Szybkie pożyczki dostępne w wysokości 3%. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji, jeśli są zainteresowani. Tylko poważnie. Skontaktuj się z nami przez e-mail :( chuksloanservicecompany1@gmail.com)
 
  POZDROWIENIA
Firma usługowa Chuks Laon
KONTAKT E-MAIL :: chuksloanservicecompany1@gmail.com
jaki jest numer kontaktowy aplikacji +919629412483
Skype, nazwa, chuks

 

C
CHUKS LOAN
POTRZEBUJESZ KREDKI ŚWIĄTECZNEJ
            WITAJ POTRZEBUJESZ KREDKI ŚWIĄTECZNEJ
 
  Czy potrzebujesz pilnej pożyczki, aby zaspokoić swoje potrzeby finansowe, udzielić pożyczki w wysokości od 5 000,00 do 10 000 000 USD. Max, jesteśmy niezawodni, wydajni, szybcy i dynamiczni, z gwarancją 100% gwarancji również daje (. Euro, funty i dolary) itp., oprocentowanie wszystkich pożyczek wynosi (3%), jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się z nami poprzez Usługi .contact number +919629412483
(Chuksoanservicecompany1@gmail.com) pożyczki obejmują: * Home Improvement * Loans Inventor, Czy potrzebujesz pożyczki świątecznej
  Kredyty samochodowe * Kredyt konsolidacyjny zadłużenia * Linia kredytowa * Druga pożyczka * Pożyczki dla przedsiębiorstw
Szybkie pożyczki dostępne w wysokości 3%. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji, jeśli są zainteresowani. Tylko poważnie. Skontaktuj się z nami przez e-mail :( chuksloanservicecompany1@gmail.com)
 
  POZDROWIENIA
Firma usługowa Chuks Laon
KONTAKT E-MAIL :: chuksloanservicecompany1@gmail.com
jaki jest numer kontaktowy aplikacji +919629412483
Skype, nazwa, chuks

 

R
ROBERT MAO LOAN
Hi everyone,
Do you need financial help?
We provide loans in the amount of at least 1,000.00 EUR / USD
Euro / USD 500,000,000.00 with a convenient duration from 1 to 30 years
with a very low interest rate of 3%.
Do you need a business loan?
Do you need an individual loan?
Do you want to buy a car?
Do you need a mortgage?
Do you need a loan to pay off your debt?
Do you need a lot of capital to start a business proposition or
expansion? You have lost hope and think that there is no way out and
Is your financial burden still ongoing?
Do not hesitate to contact us on business matters.
Contact us by e-mail: (infosunloanservice24@gmail.com)
SINCERELY
ROBERT MAO LOAN
a company that rents solar loans
CONTACT EMAIL :: us: (infosunloanservice24@gmail.com)
SKYPE :: ROBERT MAO
CO. NUMBER OF CONTACT MA +918553623485

 

R
ROBERT MAO LOAN
Cześć wszystkim,
Czy potrzebujesz pomocy finansowej?
Zapewniamy pożyczki w wysokości co najmniej 1 000,00 EUR / USD
Euro / USD 500 000 000,00 o dogodnym czasie trwania od 1 do 30 lat
o bardzo niskiej stopie procentowej w wysokości 3%.
Czy potrzebujesz pożyczki biznesowej?
Czy potrzebujesz indywidualnej pożyczki?
Chcesz kupić samochód?
Czy potrzebujesz kredytu hipotecznego?
Czy potrzebujesz pożyczki na spłatę swojego długu?
Czy potrzebujesz ogromnego kapitału, aby rozpocząć propozycję biznesową lub
ekspansja? Straciłeś nadzieję i myślisz, że nie ma wyjścia i
Twoje finansowe obciążenie nadal trwa?
Nie wahaj się skontaktować z nami w sprawach biznesowych.
Skontaktuj się z nami przez e-mail: (infosunloanservice24@gmail.com)
Z POWAŻANIEM
ROBERT MAO LOAN
firma zajmująca się wypożyczaniem kredytów słonecznych
KONTAKT EMAIL :: us: (infosunloanservice24@gmail.com)
SKYPE :: ROBERT MAO
CO LICZBA KONTAKTU MA +918553623485

 

b
brudny

:blink:

C
Claudia Maria Kacper

Witam wszystkich, którzy to czytają; Fundacja pożyczkowa Veroniki Sigar odegrała znaczącą rolę w ratowaniu mojej rodziny i biznesu. Chciałbym podziękować fundacji Veronica Sigar za pożyczkę, ponieważ wczoraj dostałem pożyczkę w wysokości 50 000 USD. Jestem tu po to, aby skierować wszystkich, którzy szukają pożyczki awaryjnej, do skontaktowania się z fundacją pożyczkową Veroniki Sigar z jedynie 2% stopą procentową. Skontaktuj się z nimi, jeśli potrzebujesz natychmiastowej pomocy finansowej (veronicasigarloanfoundation@gmail.com).

W
Williams Leo
Poszukujesz pożyczki, by oczyścić swój dept i założyć własną firmę? czy już nie możesz się zdecydować, ale nie jesteś w stanie uzyskać pożyczonej firmie, która ci pożyczy? Oto Twoje ostateczne rozwiązanie, Możemy dać ci dowolną kwotę, pod warunkiem, że spłacisz w danym okresie bez żadnych problemów. Złóż wniosek teraz i skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej poniżej.
Email: williamsloanfundshelp@gmail.com

 

M
MR: CHRISTIAN DAVID LOAN
Dzień dobry wszystkim
 
Jesteś biznesmenem lub kobietą? Czy masz jakiś bałagan finansowy, czy potrzebujesz funduszy na założenie własnej firmy? Czy potrzebujesz pożyczki, aby rozpocząć dobry biznes na małą i średnią skalę? Czy masz niski rating kredytowy i trudno jest uzyskać pożyczkę na kapitał od lokalnych banków i innych instytucji finansowych? Zainteresowani wnioskodawcy powinni skontaktować się z nami poprzez e-mail :( infosunloanservice24@gmail.com). NUMBER +918553623485
 
 
 
Oferujemy następujące rodzaje pożyczek:
 
* Auto Loan
* Pożyczka mieszkaniowa
* Kredyt hipoteczny
* Pożyczka inwestycyjna
* Kredyt komercyjny
* Kredyt budowlany
* Pożyczka konsolidacyjna zadłużenia
* Pożyczka na działalność
* Pożyczka osobista
* Pożyczka studencka i wiele więcej.
 
OFERUJEMY WSZELKIE RODZAJE KREDYTÓW - STOSUJ SIĘ DO DOSTĘPNYCH KREDYTÓW
 
Z NAJLEPSZYMI ŻYCZENIAMI
MR: CHRISTINA DAVID
infosun firmy obsługującej pożyczki
KONTAKT ELEKTRONICZNA POCZTA :: us: infosunloanservice24@gmail.com
KONTAKT NIE MA COATS-APP +918553623485

 

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3