Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szprychy kolejowe w Świętokrzyskiem. Działacze Platformy Obywatelskiej apelują do włodarzy miast i gmin o przesyłanie uwag do koncepcji

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Kolejna odsłona sporu o szprychy kolejowe w Świętokrzyskiem do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Działacze Platformy Obywatelskiej apelują do włodarzy miast i gmin o przesyłanie uwag do koncepcji przebiegu korytarzy dla nowych linii. Termin mija we wtorek, 10 marca. Jan Maćkowiak przedstawił optymalny - jego zdaniem - układ komunikacyjny dla szprych numer 6 i 7.

W poniedziałek przed budynkiem dworca kolejowego w Kielcach odbyła się konferencja prasowa działaczy świętokrzyskiej Platformy Obywatelskiej: poseł Marzeny Okły-Drewnowicz, radnego sejmiku Jana Maćkowiaka oraz szefa wojewódzkich struktur partii Artura Gierady. Spotkanie z mediami w całości zostało poświęcone rządowym planom budowy sieci szybkich kolei w ramach realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Przypomnijmy. Wokół kolejowego komponentu tej mega inwestycji pojawiło się w ostatnich tygodniach wiele kontrowersji. Jak informowaliśmy, przeciwko przedstawionym w studium lokalizacyjnym wariantom przebiegu korytarzy kolejowych protestują między innymi mieszkańcy gminy Miedziana Góra, a także wójt Damian Sławski i przedstawiciele lokalnego samorządu. Jak wskazują, zaproponowane przez CPK rozwiązania są nie do przyjęcia, bo szlaki kolejowe wyznaczono przez zabudowania. Z kolei prezydenci Skarżyska-Kamiennej i Starachowic apelują, by wykorzystać istniejącą linię kolejową numer 25 jako korytarz dla planowanej szprychy numer 6. Na dziś, według koncepcji CPK, nowa trasa zupełnie omijałaby Skarżysko-Kamienną.

Jak powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, studium lokalizacyjne dla CPK jest nie do przyjęcia przez mieszkańców miast i gmin w regionie. Parlamentarzystka przypomniała, że uwagi w ramach konsultacji dokumentu można zgłaszać do wtorku, 10 marca. Zaapelowała do włodarzy i mieszkańców, by przekazali swoje opinie odpowiednich organów.

Marzena Okła-Drewnowicz przedstawiła także kalendarz działań przedstawicieli świętokrzyskiej Platformy Obywatelskiej w sprawie propozycji lokalizacji szprych na terenie województwa. - 22 lutego złożyliśmy do pana wojewody pismo z prośbą o interwencję u ministra infrastruktury odnośnie zmiany przebiegu korytarzy i takie same pismo trafiło do pana marszałka. 5 marca odbyło się posiedzenie podkomisji do spraw transportu lotniczego. Razem z Janem Maćkowiakiem zgłaszaliśmy uwagi co do propozycji przebiegu korytarzy. W bo regionie mamy sytuacje kuriozalną. Są duże aglomeracje jak Starachowice i Skarżysko, które oczekują szprych z powodów pasażerskich i rozwoju gospodarczego, a takie jak Miedziana Góra nie wyobrażają sobie przebiegu korytarza przez teren gminy - mówiła Marzena Okła-Drewnowicz.

Pani poseł zacytowała także wypowiedź prezesa CPK Mikołaja Wilda z posiedzenia podkomisji. - Bardzo prosimy o uwagi. My już pochylaliśmy się nad tym, natomiast jeżeli są nowe argumenty, których nie rozważyliśmy, a nawet jeśli argumenty, które rozważaliśmy, zostaną podniesione, odniesiemy się do nich. Jesteśmy gotowi nie tylko przedstawić stanowisko, ale przyznać się do błędu, jeśli został popełniony. Ta odpowiedź to otwarcie drogi do merytorycznych rozmów - podkreśliła Marzena Okła-Drewnowicz.

Jak powiedział Jan Maćkowiak, dla szprychy numer 7 należy wytyczyć taki przebieg, który nie będzie naruszał interesów przyrodniczych i społecznych, ale jednocześnie nie ujmie parametrów nowej linii kolejowej. Jego zdaniem nie do zaakceptowania jest także układ szprychy numer 6 z Podkarpacia przez Sandomierz i Ostrowiec Świętokrzyski do Radomia.

- Nie ma zgody na to. Dla miast północy województwa istotny i jedyny do przyjęcia jest taki wariant, że szprycha pobiegnie przez Sandomierz, Ostrowiec, Starachowice, Skarżysko i Końskie oraz Opoczno do CPK. To interes naszego województwa i wszystkich miast północy. Jeśli z jakichś względów musi jednak biec do Radomia, niech zrobią odnogę od Ostrowca do Skarżyska po przebiegu linii numer 25 - powiedział Jan Maćkowiak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie