Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztandar włoszczowskiego Stolbudu przekazany w depozyt Izbie Regionalnej. Ma przypominać historię firmy następnym pokoleniom (ZDJĘCIA WIDEO)

red
Sztandar włoszczowskiego Stolbudu został przekazany do Izby Regionalnej w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie w niedzielę, 15 września. Odebrała go dyrektor placówki Anna Adamczyk. Uroczystość rozpoczęła się mszą święta w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Mieszkańców na uroczystość przekazanie sztandaru zaprosił Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” Stolbud.

Wideo dzięki uprzejmości TV Włoszczowa

Po półwieczu włoszczowski Stolbud zakończył produkcję. - 50 lat to był czas zdobywania doświadczenia, budowania marki i pozycji na rynku – podaje Urząd Gminy Włoszczowa. - To także czas wielu sukcesów, ale również czas szeregu zmian, a wreszcie trudnych decyzji o zamknięciu produkcji. Znany producent okien i drzwi wpisał się w historię miasta. Chce nadal pozostać jego chlubną częścią na kartach dziejowych wydarzeń - tych ludzkich i tych związanych z życiem gospodarczym Włoszczowy. Dlatego sztandar firmy został przekazany do Izby Regionalnej w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie.

- Myśl o potrzebie wykonania sztandaru zrodziła się w 1981 roku za aprobatą Komisji Zakładowej Związku. Projekt sztandaru wykonała Pani Zofia Anykiel – która w tamtym czasie pełniła funkcję plastyka zakładowego. Wykonanie sztandaru zostało zlecone siostrom zakonnym w Częstochowie, zaś drzewiec oraz okucia zostały wykonane w zakładzie przez członków związku. Datę poświęcenia sztandaru ustalono na 19 marca 1982 roku, w dzień świętego Józefa patrona stolarzy. Niestety działalność Związku została przerwana 13 grudnia 1981 roku poprzez wprowadzenie stanu wojennego w naszej Ojczyźnie - mówił Augustyn Zioło z Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Stolbud podczas przekazania Bibliotece Publicznej we Włoszczowie sztandaru Związku. - Jesienią 1982 roku ówczesny proboszcz naszej parafii ksiądz Kazimierz Biernacki wraz ze związkowcami Tadeuszem Hyskim oraz Tadeuszem Husiem w zakonspirowany sposób przewieźli wykonany sztandar do Włoszczowy zabezpieczając i ukrywając go przed władzami, a miejsce przechowywania sztandaru znane było tylko tym osobom - przypomniał w świątyni pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie proboszczem był ksiądz Biernacki.

Za ten cenny dar, który wzbogaci zbiory Izby Regionalnej we włoszczowskiej książnicy, dziękowała dyrektor biblioteki Anna Adamczyk. Publikujemy pełny tekst wystąpienia Augustyna Zioło.

Tekst wystąpienia

W dniu dzisiejszym przekazujemy Sztandar Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego Solidarność, który z dniem 31 lipca 2019 roku został wyrejestrowany jako organizacja działająca przy obecnie znajdującym się na etapie wygaszania produkcji w Zakładzie Stolbud Włoszczowa. Sztandar naszej organizacji Związkowej, który także stanowił jeden z symboli Stolbudu pragniemy przekazać do Izby Regionalnej Ziemi Włoszczowskiej, znajdującej się w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie.

Porozumienia zawarte w sierpniu 1980 roku pomiędzy ówczesną władzą a strajkującymi robotnikami Gdańska i Szczecina rozpoczęły nowy okres w dziejach narodu polskiego. Z początkiem października 1980 roku zawiązał się w naszym zakładzie tymczasowy Komitet założycielski NSZZ Solidarność pod przewodnictwem Pana Czesława Toborka i jego zastępcy Pana Tadeusza Husia. Oficjalne zarejestrowanie Związku w Tymczasowym Zarządzie Rejonu NSZZ Solidarność w Kielcach nastąpiło w dniu 10 listopada 1980 roku.

Myśl o potrzebie wykonania sztandaru zrodziła się w 1981 r. za aprobatą Komisji Zakładowej Związku. Projekt sztandaru wykonała Pani Zofia Anykiel – która w tamtym czasie pełniła funkcję plastyka zakładowego. Wykonanie sztandaru zostało zlecone siostrom zakonnym w Częstochowie, zaś drzewiec oraz okucia zostały wykonane w zakładzie przez członków związku. Datę poświęcenia sztandaru ustalono na 19 marca 1982 roku, w dzień św. Józefa patrona stolarzy. Niestety działalność Związku została przerwana 13 grudnia 1981 roku poprzez wprowadzenie stanu wojennego w naszej Ojczyźnie. Jesienią 1982 roku ówczesny proboszcz naszej parafii ksiądz Kazimierz Biernacki wraz ze związkowcami Tadeuszem Hyskim oraz Tadeuszem Husiem w zakonspirowany sposób przewieźli wykonany sztandar do Włoszczowy zabezpieczając i ukrywając go przed władzami, a miejsce przechowywania sztandaru znane było tylko tym osobom. Z uwagi na zablokowane konta związku kwestie rozliczeń finansowych za wykonanie sztandaru podjął ks. Biernacki, które zostały zwrócone przez organizację związkową w listopadzie 1989.

W tym czasie gdy sztandar był już w naszym mieście zrodził się pomysł, aby pomimo sytuacji politycznej zakonspirowany sztandar brał udział w uroczystościach jako bezimienny. Dzięki staraniom księdza proboszcza Biernackiego oraz związkowców napisy na sztandarze określające jego tożsamość zostały zasłonięte tym samym materiałem, z którego został zasłonięty napis NSZZ Solidarność, a w dolnej Zakłady Stolarki Budowlanej we Włoszczowie.

Druga strona z wizerunkiem Świętego Józefa wraz z napisem pozostała bez zmian, aczkolwiek zwieńczenie drzewca, które symbolizowało pomnik poległych stoczniowców - „Trzy Krzyże” w Gdańsku oraz orzeł w koronie stale drażnił przedstawicieli władzy lokalnej. Uroczyste poświęcenie sztandaru w zasłoniętej formie nastąpiło w 1983 roku w naszym kościele podczas uroczystej Mszy Świętej celebrowanej przez księdza biskupa Mieczysława Jaworskiego. Sztandar uczestniczył we wszystkich uroczystościach kościelnych i patriotycznych aż do 19 marca 1989 roku. W tym dniu przed tym ołtarzem dokonano uroczystego odsłonięcia sztandaru poprzez zerwanie naszytego płótna zasłaniającego napisy. Od tego czasu sztandar oficjalnie w uczestniczył we wszystkich uroczystościach kościelnych i patriotycznych.

Dzisiejsza uroczystość ma charakter nie tylko przekazania naszego sztandaru, który był symbolem 50-letniej historii Stolbudu, oraz działalności NSZZ „Solidarność” , ale także przekazanie młodzieży i następnym pokoleniom pamięci ich rodziców, którzy pracowali w jednym z największych zakładów naszego miasta.

Podczas tej Mszy Świętej przekażemy zatem sztandar do Regionalnej Izby na ręce Pani dyrektor Anny Adamczyk, gdzie gromadzone są zbiory, dotyczące miasta i gminy Włoszczowa. W miejsce godne, odwiedzane, pielęgnujące przeszłość i tradycję. Oddajemy cząstkę historii naszego życia, wiary i pracy tysięcy pracowników.

Niech nie będzie zapomniana historia naszego sztandaru, ale przypomina te pokolenia mieszkańców, dla których Stolbud nie był tylko zakładem, firmą, oknami czy drzwiami, ale przyjaźnią, więzią i solidarnością tej społeczności naszej małej ojczyzny - Ziemi Włoszczowskiej.

Źródło: UG Włoszczowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie