Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztolnie Góry Miedzianka będą odkryte dla turystów

oprac. mko
Czeluście jaskiń w rezerwacie Miedzianka w gminie Chęciny wkrótce staną się dostępne dla turystów. Urząd pozyskał na tę inwestycję już pięć i pół miliona dofinansowania unijnego.
Czeluście jaskiń w rezerwacie Miedzianka w gminie Chęciny wkrótce staną się dostępne dla turystów. Urząd pozyskał na tę inwestycję już pięć i pół miliona dofinansowania unijnego. archiwum gminy
- Pomysł zagospodarowania serca Góry Miedzianka zrodził się kilka lat temu. W 2015 roku podpisane zostało porozumienie między gminą Chęciny, Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Instytutem Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, Samorządem Województwa Świętokrzyskiego oraz Wspólnotą Wsi Miedzianka, którego celem było podjęcie działań na rzecz utworzenia takiego ośrodka– mówi Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski.

ZOBACZ TAKŻE:
Gęsina na świętego Marcina - o daniach z gęsi rozmawiamy z szefem kuchni restauracji Halka, Cezarym Nabożnym

(Źródło:MMOnline)

Dokładne badania

Obszar rezerwatu został dokładnie przebadany przez specjalistów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Władze Gminy i Miasta Chęciny właśnie otrzymały informację o przyznaniu dofinansowania na utworzenie Staropolskiego Ośrodka Górnictwa Kruszcowego w Miedziance. - Pozyskaliśmy prawie 5,5 miliona złotych ze środków unijnych na realizację inwestycji, której koszt wstępnie oszacowaliśmy na kwotę około 8 milionów – informuje burmistrz Robert Jaworski.

Wszystko wskazuje na to, że tuż obok Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w gminie Chęciny powstanie kolejny geoturystyczny obiekt na skalę europejską. - Zagospodarowanie podziemi Góry Miedzianka i udostępnienie dla turystów sztolni, gdzie zachowały się najstarsze ślady górnictwa kruszcowego w Polsce, będzie ewenementem w skali kraju. Chcemy stworzyć nietuzinkowy produkt turystyczny – mówi Robert Jaworski.

Dzięki wielomiesięcznym staraniom i pozyskaniu unijnego dofinansowania, powstanie turystyczna trasa wnętrzem Góry Miedzianka. Wokół wybudowana zostanie także niezbędna infrastruktura turystyczna.

Remont na szeroką skalę

W ramach realizacji inwestycji stworzona zostanie również ścieżka edukacyjna, a wieża szybowa poddana zostanie kompleksowemu remontowi. Jako uzupełnienie planuje się również remont Muzealnej Izby Górnictwa Kruszcowego. - Jestem przekonany, że to będzie kolejny turystyczny przysłowiowy strzał w dziesiątkę. Podziemna trasa z całą pewnością przyciągnie tłumy turystów – mówi Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski.

Warto dodać, że znajdujące się na terenie gminy Jaskinia Raj oraz Jaskinia Piekło cieszą się niesłabnącą popularnością wśród turystów. Razem z rezerwatem góra Miedzianka są atrakcjami na Świętokrzyskim Szlaku Archeo-Geologicznym. W tej chwili nie sposób już zakupić bilet wstępu do Jaskini Raj bez o wiele wcześniejszej rezerwacji. W tegorocznym sezonie odwiedziło ją 90 tysięcy turystów. - Ta frekwencja z pewnością świadczy o atrakcyjności tego typu obiektów turystycznych oraz o zasadności realizacji podobnych inwestycji. Wykorzystanie potencjału przyrodniczego gminy poprzez realizację podziemnej trasy w Miedziance z pewnością stanowić będzie doskonale uzupełnienie istniejącej oferty turystycznej – tłumaczy Robert Jaworski, burmistrz Chęcin.

Będziemy na liście UNESCO?

Władze gminy podejmują starania o wykorzystanie walorów geologicznych tego terenu również na skalę europejską. W marcu tego roku Burmistrz Robert Jaworski wraz z przedstawicielami czterech innych gmin powołali do życia stowarzyszenie „Geoland Świętokrzyski”, które podejmuje starania o wpisanie na listę Światowej Sieci Geoparków UNESCO chęcińskiego geoparku. Będzie się on znajdował na terenie gmin: Kielce, Chęciny, Morawica, Piekoszów i Sitkówka-Nowiny. To terytorium obejmuje wiele miejsc, o dużych walorach geologicznych. Warto podkreślić, że Geoland Świętokrzyski byłby pierwszym polskim geoparkiem wpisanym na listę sieci geoparków europejskich oraz pierwszym widniejącym na światowej liście geoparków organizacji UNESCO. Instytucja ta działa przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jest powołana do działań służących międzynarodowej współpracy kulturalnej, oświatowej oraz naukowej. Znalezienie się naszego geoparku na liście jej liście byłoby bez wątpienia bardzo prestiżowe dla całego regionu.

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie