Szukali pracy za granicą.... w Wojewódzkiej Bibliotece...

  Szukali pracy za granicą.... w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej!

  Marta Baran

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Szukali pracy za granicą.... w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej!
  1/4
  przejdź do galerii

  ©Marta Baran

  Goszcząc 20 października w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej każdy mógł przekonać się, że placówka oświatowa przy Ściegiennego zawiązała niezwykle owocną współpracę z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Kielcach, bo w piątek odbyło się kolejne już w historii placówki spotkanie z doradcami zawodowymi.
  ZOBACZ TAKŻE:
  Info z Polski - przegląd najważniejszych i najciekawszych informacji z kraju

  Tym razem jednak konsultacje przybrały nieco inną formę niż miało to miejsce ostatnim razem, bo to spotkanie było dedykowane dla wszystkich osób, które niebawem planują podjąć pracę za granicą.

  Doradcy pomagali zainteresowanym tym zagadnieniem kielczanom podjąć tą niezwykle ważną decyzje życiową, która, bez wątpienia, ma niebagatelne znaczenie dla osób, które są zdecydowane na wyjazd.
  A, jak zdradzają, doradcy, w okresie przedświątecznym, właśnie z interesantami, którzy mają jasno sprecyzowane cele życiowe, mają okazję najczęściej rozmawiać. Wywiad z fachowcem jest więc w takim przypadku, bardzo istotnym doświadczeniem dla bezrobotnego, bo dopiero po rozmowie z urzędnikiem może zdecydować, jaki kierunek obrać i skąd najlepiej czerpać oferty, by były one sprawdzone. Doradcy z WUP współpracują z platformą EURES, która to słynie z oferowania bezpiecznych wyjazdów za granicę, stąd interesanci mogli czuć się pewnie podejmując dialog w sprawie podjęcia zatrudnienia.

  - Dysponujemy blisko 600 ofertami pracy. Co prawda, wcześniej, szczególnie przed wakacjami ofert było znacznie więcej, szczególnie na tzw. pracę sezonową. Teraz raczej jest przewaga stanowisk pracy, gdzie można podjąć zatrudnienie na dłużej niż kilka miesięcy. W większości są to stanowiska w branży maszynowej, logistyce, czyli praca na magazynie oraz przy produkcji. Stale poszukiwani są również specjaliści z branży budowlanej. W swojej bazie mamy także bardzo dużo ofert w charakterze opiekunów osób starszych. Aktualnie przeważają oferty z Niemiec i Wielkiej Brytanii- relacjonował Sebastian Kot.

  Sądząc po charyzmie, jaka cechuje doradców EURES oraz wiedzy na temat sytuacji na rynku pracy w poszczególnych krajach Unii Europejskiej konsultacje z WBP okazały się bezcennym doświadczeniem dla osób zainteresowanych podjęciem pracą poza granicami naszego kraju.

  Pracownicy WUP już po kilku chwilach spędzonych z interesantem potrafili trafnie określić, czy stanowisko pracy, które w ocenie bezrobotnego jest godne uwagi, tak naprawdę jest zbieżne z jego wymaganiami i umiejętnościami.

  Konsultacje spotkały się z zainteresowaniem kilkunastu osób, które w piątek w godzinach od 10 do 15:30 gościły w bibliotece Niektórzy z grona zainteresowanych przyszli do placówki tylko, że względu na spotkanie, co świadczy o tym, że takie inicjatywy spotykają się ze społeczną aprobatą i są naprawdę potrzebne.

  Doradcy, jak zwykle, oferowali pomoc w doborze oferty, mówili jak aplikować i skontaktować się z pracodawcą, ale dodatkowo udostępniali też foldery i przewodniki wydane przez WUP, w których znajdują się najpotrzebniejsze informacje dotyczące wyjazdu za granicę i dokumentów aplikacyjnych, jakie należy przygotować tuż przed podjęciem zatrudnienia.

  Zainteresowani chętnie korzystali z tych dóbr i zabierali ze sobą po kilka sztuk poradników. Dla interesantów był to zatem wyjątkowy dzień, bo nie dość, że mogli z biblioteki zabrać książki bez konieczności ich późniejszego zwracania, to jeszcze... upewnili się, czy aby na pewno chcą opuszczać Kielce i jechać za granicę w celach zarobkowych.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce