Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szwajcaria. Udany rok, ciekawe zapowiedzi

Cezary Rudziński
Cezary Rudziński
Pomimo kryzysu gospodarczego oraz wysokiego kursu franka szwajcarskiego, dla turystyki Szwajcarii był to dobry rok. Goście z Polski, jako jednego z nielicznych krajów, spędzili w ojczyźnie Wilhelma w 2011 roku więcej czasu niż w roku poprzednim. Poinformowała o tym szefowa przedstawicielstwa Switzerland Tourism w Polsce Adriana Czupryn.

Adriana Czupryn stwierdziła, że Polacy skorzystali ze 150.097 noclegów, o 6.809 więcej niż w roku poprzednim. Oznaczało to 4,8% wzrost ich liczby. Niestety, ciągle stanowimy w Szwajcarii margines gości hotelowych. Zaledwie 0,4% wszystkich noclegów i 0,8% cudzoziemców. Gospodarze odnotowali również, że w ub. roku przyjechało mniej Polaków, a wzrost liczby noclegów wynika z wydłużenia czasu pobytu ze średnio 2,8 dnia w 2010 roku, do 3,1 dnia w 2011.

Najwięcej ( wzrost o 14,9%, łącznie 35.015 nocy ) gości z Polski przyjechało do Zurychu. Następnie ( spadek o 3,6% - 22.635 noclegów ) do Gryzonii oraz ( wzrost 3,8% - 13.825 noclegów ) do Genewy. W pozostałych regionach nastąpił spadek. Wynika z tego, że zwiększenie liczby noclegów, z których skorzystali obywatele polscy, jest raczej zasługą biznesmenów. Spadła natomiast liczba prawdziwych turystów przyjeżdżających na narty, wypoczynek i zwiedzanie kraju.

Promocja w Polsce Szwajcarii jako ciekawego kierunku wyjazdów turystycznych koncentrowała się głównie na portalach internetowych. Ponadto na bezpłatnych wydawnictwach w języku polskim, których ukazało się blisko 1,5 mln egzemplarzy, w tym "Lato i zima w Szwajcarii" w nakładzie 270 tysięcy i promujących regiony 200 tysięcy egz. Wkrótce ukażą się kolejne, m.in. "Szwajcaria. Lato nad wodą" w nakładzie 150 tys. egz., "Gryzonia" - 60 tys., "Wallis" - 30 tys., "Region Jeziora Genewskiego" - 10 tys., "STS" ( Szwajcarski System Transportowy ) z mapką - 30 tys. oraz "Koleje Retyckie" - 100 tys. egz.

W strategii promocyjnej w Polsce w 2012 roku szczególny nacisk położony zostanie na zachęcanie naszych rodaków do wyjazdów do Szwajcarii w lecie. Z docelowym ( obecnie wynosi on 50/50 ) osiągnięciem proporcji 60% urlopów letnich, 40% zimowych. Zapowiedziano promocję w tytułach prasy podróżniczej i turystycznej, czołowych portalach internetowych oraz w sieci handlowej Alma.

Promocją w Polsce zainteresowany jest nie tylko Switzerland Tourism, ale również, partycypując w dodatkowych kosztach, poszczególne szwajcarskie kraje związkowe, regiony i miejscowości. W br. są to: Gryzonia, Wallis, Engandin St. Moritz, Lucerna i Jezioro Czterech Kantonów, Interlaken i Jungfraubahn, Region Jeziora Genewskiego, Koleje Retyckie, Swiss Travel System oraz linie lotnicze Swiss. Ale nie jest to jeszcze lista zamknięta. Szwajcaria robi więc wiele, aby pomimo problemów gospodarczych z którymi boryka się wiele naszych rodzin oraz wysokiego kursu franka szwajcarskiego w stosunku do złotego, odwiedzało ją coraz więcej gości z Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie